Ekonomi Haberleri

Piyasalarda kısa vadeli beklentiler

Yaşar Erdinç

Piyasalarda kısa vadeli beklentiler

Geçen hafta borsa ve altın yükselirken dolar geriledi. Ancak borsada endeksin şubat ayında 61.500-62.000’i kırma olasılığı düşük görünüyor. Dolarda ise düşüşün zayıflamasını, altında yükselişin sürmesini bekliyoruz…

BU hafta biraz piyasalara bakacağız. Ama bu bakış orta ve uzun vadeden ziyade kısa vadeli olacak. Bu bakış açısıyla biraz da trader (alıp-satan) mantığıyla hareket edenlere ışık tutmaya çalışacağım.

BORSA: Borsaya baktığımızda cuma günü 60.148 seviyesinden kapandı. En yüksek 60.433 seviyesi görüldü. Tabii ki bu çıkışı kaçırmış olan yatırımcı <:Daha da yukarı gider mi? Giderse nereye kadar gider” sorularını soruyor.

Öncelikle şunu söyleyeyim ki;

Ocak ve şubat ayları karşılaştırıldığında eğer ocak ayında çok sert bir yükseliş olmuşsa genellikle şubat ayında ikinci defa çok sert bir yükseliş beklenmemeli.

Bu tabloda endeksin ocak ve şubat ayı getirileri veriliyor. Tabloda 21 yıl var. Önemli noktaları vurgulayacak olursak;

1. 13 tane ocak ayında ARTI getiri, 8 tanesinde EKSİ getiri sağlanmış.

2.    İlginçtir ki, aynı durum şubat ayı için de geçerli. 13 şubat ayında artı, 8 şubat ayında ise eksi getiri var.

3.    Yine ilginçtir ki, 13 tane yılda ocak ve şubat ayı getirisi aynı yıl içinde artı yönde olmuş. Diğer 8 yılda ise biri artı, diğeri eksi veya her ikisi de eksi olmuş.
4.    Şu soruyu cevaplayalım. Bildiğiniz üzere bu yılın ocak ayında borsa yüzde 11.52 arttı. Acaba ocak ayında getiri ARTI olmuşken, şubat ayı geçmiş yıllarda ocak ayındaki getiriden daha yüksek bir getiri sağlamış mı? Evet, öyle bir durum olmuş. Ama sadece bir defa… 1993 yılının ocak ayında getiri yüzde 10 olurken şubatta 34 olmuş. Fakat diğer yıllar incelendiğinde görülüyor ki, ocak ayındaki getiri ARTI olduğu zaman, şubatta diğer 12 tane yılda hep ocak ayından düşük getiri sağlamış.

Bu istatistik bana şunu söylüyor: Şubat ayı içinde şu ana kadar zaten yüzde 5.21 getiri oluştu. Şubat ayındaki getirinin ocak ayını geçme olasılığı 21’de 1 ise, şubat ayı getirisi en iyi ihtimalle yüzde 10 civarında olur. Yani şu andan itibaren yukarı yönlü olarak yüzde 5 olasılığı daha var. Fakat geçmiş yıl ortalamalarına baktığımızda endeksin şubat ayında 61.500-62.000’deki direncini kırma olasılığı çok düşük görünüyor.

DOLAR: Şu an 1.7545 seviyesinde bulunan doların 1.7425 seviyesinde çok önemli bir desteği bulunuyor. Tahminen dolar 1.75 civarını destek yapmaya çalışacak ve daha önceki düşüş ivmesi zayıflayacak. Şu an dolardaki düşüşün en önemli sebebi, yurt dışından fonların ucuz para bulup gelişmekte olan ülkelere girmeye başlaması. Gelen dolar, şu an kısa vadede ihtiyaç olunan dolardan daha fazla olduğu için dolar düşüyor. Fakat izlenen düşük faiz politikası nedeniyle önümüzdeki günlerde ithalat talebinde çok ciddi artışlar göreceğiz. Bu sırada dışarıdan gelen fonların normale dönmesiyle birlikte yeniden yukarı yönlü hareketler yaşanabilir.

Ben 1.7300.1.7430 aralığında dolar alır ve 1.78-1.80 aralığında satış hedeflerdim. Bu pozisyonun stop seviyesi ise 1.7390 olurdu.

Bu aşamadan sonra dolarda 1.7450 aşağı yönde kırılıp da düşüş hızlandığında 1.7350 seviyelerinden itibaren long pozisyon açılabilir. Henüz bu seviyelerden uzaktayız ama oluşabilir… Bu tür bir durum oluşursa uygulanabilecek bir stratejiden bahsediyorum.

ALTIN: Altın onsu şu an 1.762 dolar civarından işlem görüyor ve orta vadeli yükseliş devam ediyor. Trend oldukça sağlıklı ve istikrarlı bir artışı sinyal veriyor. Orta vadede altında pozisyonunuz olmasını öneriyorum. TL bazında altın alanlara ise en az 1 yıl boyunca altın konusunda sabırlı olmaları gerektiğini belirtmek yeterli olur. Dünyada çok fazla risk var ve bunlara karşı bir sigorta olarak portföyün yüzde 20-25’i altında tutulabilir.

YAŞAR ERDİNÇ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu