Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasalardaki stres bir süreliğine sona erdi

Piyasalardaki stres bir süreliğine sona erdiABD verileri borsada sert satış dalgasına neden oldu. Ancak ardından toparlanma ve yükseliş geldi. Borsa İstanbul, bu hafta yeniden 76 bin seviyelerine yükselme isteği gösterebilir…

YILI bitirmeye çok yaklaştık. Geçen hafta piyasalar açısından çok fazla sayıda önemli gündem maddelerinin olduğu ve çok sürpriz sonuçların açıklandığı bir haftaydı. Dolayısıyla dalga boyları arttı.

piyasalar ve stres

Enflasyon: 3 Aralık’ta Türkiye istatistik Kurumu (TUÎK) enflasyon verilerim açıkladı. Tüketici fiyatlarında kasım ayında hiç artış olmamış! Üretici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0.62 artmış. Fakat piyasalar bu veriden olumlu etkilenmedi. Aynı gün borsada sert bir düşüş olurken dolar/TL kuru artıştaydı. Sebebi de, borsa dış piyasalardan ve özellikle de ABD’de açıklanan ABD ekonomisine ait olumlu verilerden etkilendi.

Hazine Borçlanmaları: Geçen hafta Hazine’nin dört önemli borçlanma ihalesi vardı. Pazartesi ve salı günü ikişer ihale yapıldı. Hazine geçen hafta toplam 7 milyar 768 milyon TL borçlandı. Bu borçlanmalarda faizler genel olarak yüksek seviyelerde oluştu. Örneğin 10 yıl vadeli, sabit faizli kağıt ihalesinde yıllık bileşik faiz yüzde 9.47 oldu. İhaleler piyasa tarafından genel olarak başarılı bulunmadı.

Moody’s’ten Mesajlar: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin BAA3 olan kredi notunu değiştirmedi ve kredi görünümünü de “durağan” olarak teyit etti. Yapılan açıklamada, notun dinamik ekonomi ve mali politikayı yansıttığı belirtilirken FED’in (Amerikan Merkez Bankası) tapering (tahvil alimim azaltması) durumunda Türkiye’nin sınırlı etkileneceği vurgulandı. Bunun yanı sıra Moody’s, Türkiye’nin dış kırılganlık göstergesinin “yatırım yapılabilir” seviyede nota sahip ülkeler arasında en yüksekler arasında olduğuna dikkat çekti. Cari işlemler açığının ise GSYH’ya oranının 2013 yılında yüzde 7.5 olmasını beklediklerini de ifade etti. Moody’s olumlu mesajlar verse de aynı gün piyasalarda oldukça yüksek oranda stres vardı. Borsa yüzde 2.5 oranında düştü.
STRES VE HUZURSUZLUK

Geçen haftanın neredeyse tümünde piyasaları stres ve huzursuzluk sarmıştı. Bu huzursuzluk Amerika’nın her ay bastığı 85 milyar dolarlık tahvil alım miktarının azaltma olasılığından kaynaklanıyor. Şimdi sadece bizim piyasalarımız değil küresel çapta birçok ülkenin finansal piyasaları stresle azaltımm başlayacağı zamanı bekliyor. Amerika tarafından açıklanan her veriye işte bu açıdan bakılıyor. Ekonomi iyiye gidiyorsa “aralık ayında tahvil azaltımı başlar” korkusu nedeniyle borsalar aşağı, döviz ve faiz de yukarı gidiyor. Peki aralık ayında azaltım başlar mı?

  Deri Sektörü, 2013’ü İhracat Yılı İlan Etti

Bu konuda çok fazla görüş var. “Aralık ayında başlar” diyenlerden “en erken mart aymda başlar” diyenlere kadar geniş bir yelpaze var. Şahsen aralık ayında tahvil azaltımma başlanacağını düşünmüyorum. Başlansa dahi çok küçük miktarlarla başlanabilir (en fazla 5 milyar dolar).

Bildiğiniz üzere Bernanke hâlâ FED Başkanı olarak görev yapıyor. Onun yerine geçecek olan Janet Yellen şubat aymda koltuğa oturacak. Fakat Amerikan Senatosu’nda yaptığı konuşmayı dikkate aldığımda Yellen azaltıma başlamak için ekonomide çok net yükseliş sinyalini görmek istiyor. Geçen hafta Bej Kitap denilen ve Amerika’nın eyaletlerindeki ekonomik gelişmeleri anlatan rapor yayınlandı. Bu rapor mütevazıdan ılımlıya geçiş olduğunu söylüyor. Her ne kadar son zamanlarda istihdam, işsizlik ve büyüme konusunda çok iyi veriler gelmeye başlamış olsa da Yellen’in vurguladığı çapta bir iyileşmenin henüz tam olarak görüldüğünü söylemek zor.

Cuma günü saat 15:30’da Amerika’dan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri açıklandı. İşsizliğin yüzde 7.2 olması beklenirken 7 olarak gerçekleşti. Tarım dışı istihdam ise 196 bin artış yaptı ki 180 bin bekleniyordu. Piyasalarımız bu veriler gelene kadar stresliydi. Dün açıklanan çok önemli iki veri vardı. Büyüme yüzde 3.2 beklenirken, üçüncü çeyrekte 3.6 büyüme geldi. Ayrıca haftalık işsizlik başvurularının 325 bin olması beklenirken 298 bin olarak açıklandı. Her iki veri de beklentilerin çok üzerinde iyi verilerdi.

Bu veriler açıklandığında borsada sert satış dalgası olsa da geçici ve saman alevi özelliği gösterdi ve borsalar yükselişe geçti. Hafta içinde yazdığım yorumlarda bu tür bir hareket beklediğimi belirtmiştim. Borsa İstanbul’un da yeniden 76 bin seviyelerine yükselme isteğinde olduğu bir hafta olacağını düşünüyorum.

YAŞAR ERDİNÇ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir