Şirket Haberleri

Plastik arı kovanını dünyaya ihraç ediyor

Plastik arı kovanını dünyaya ihraç ediyor

Türkiye’nin ilk şemsiye bidonu, ‘park yapılmaz’ tabelası, trafik hunisi ve deniz iskelesini üreten Yıldırım Plastik, şimdi de arıcılık sektörüne girdi. ‘Apimaya’ markasıyla TÜBİTAK destekli inovatif ve ısı yahtunlı arı kovanları üreten şirket, Ingiltere’den Çin’e kadar birçok ülkeye arı kovam ihraç ediyor.https://www.myfikirler.org

Yıldırım Plastik, Türkiye’nin girişimci ruhuna örnek gösterebilecek en inovatif şirketlerden biri. 1976 yılında Muzaffer Yıldırım’ın Süleymaniye’de bir torna atölyesinde kurduğu Yıldırım Plastik, Türkiye’de ‘ilk’ieri yapmasıyla biliniyor. İlk etapta plastik kırma makinesi üretmeye başlayan Şirket, daha sonra işleri büyüterek, 1984 yılında Mercedes’in havalandırma kanalları, su genleşme kaplarının üreticisi oldu. Ardından Ford Otosan ve Isuzu’nun da tedarikçisi haline geldi.1986 yılında o zamana kadar içine beton dökülerek kullanılan şemsiye bidonlarını, ilk kez plastik olarak Ülker ve Algida için üretmeye başlayan Yıldırım, Pepsi, Coca Cola, Celal Birsen gibi şirketlerin yanı sıra oteller için yıllık bir milyon adet plastik şemsiye bidonu üretir hale geldi. Üretimin bir kısmı da ihraç ediliyor.

Yıldırım Plastik’in ‘ilk’leri bunlarla sınırlı değil. Türkiye’nin ilk ‘park yapılmaz’ tabelaları, trafik hunileri yine Yıldırım Plastik tarafından üretilmiş. Hatta Istanbul-Ankara otoyolu yapımında Yıldırım Plastik’in ürettiği huniler kullanılmış.

DENİZ İSKELELERİ ÜRETİYOR

Yine denizin üzerine kurulan plastik iskeleler, ilk kez Yıldırım Plastik tarafından üretilmeye başlanmış. Bugün çoğu otelin tedarikçisi haline gelen şirket, Devlet Su İşle-ri’nin tekne bağlama iskeleleri, Red-bull’un organizasyonları ve Türkiye’de düzenlenen offshore yarışlarında kullanılan iskelelerin direk üreticisi konumunda. Yılda 10 bin metrekare iskele üretimi yapılıyor. Bunu yanı sıra lETT’nin yenilenen tüm otobüs koltuklan da yine Yıldırım Plastik tarafından üretiliyor.

Yıldırım Plastik, ayda ortalama 300- 350 ton arası plastik hammadde işleme kapasitesine sahip. 17 milyon TL ciroya sahip şirket, ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa olmak üzere yaklaşık 10 ülkeye ihracat yapıyor.

120 kişiye de istihdam sağlıyor. Ancak Yıldırım Plastik’in tek faaliyet alanı bununla sınırlı değil.

FOTOĞRAFLA BAŞLADI

Muzaffer Yıldırım’ın oğlu Emre Yıldırım, yurt dışında eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönmesiyle birlikte 2004 yılında, Maye adından Yıldırım Plastik’in pazarlama ve danışmanlık firmasını kurdu. Bununla birlikte arıcılık sektörüne de giren şirket, ‘Apimaye’ markasıyla gıdaya uygun hammadde kullanılan, doğa ile uyumlu, farklı iklim koşullarına, arı sağlığına ve fizyolojisine uygun, ısı yalıtımlı, havalandırmalı bir kovan sistemi geliştirdi. Apimaye Genel Müdürü Emre Yıldırım, bu sektöre girişlerinin ilginç bir hikayeye dayandığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:
“70 yıl önce bir aile dostumuzun babası, Makedonya’da cepheye gittiğinde arı kovanlarının çok farklı yapıldığını görmüş. Buraya geldikten sonra bunu o dönemin Edirne Valisi ile paylaşmış. Vali, Edirne’de bir sanat okulunda öğrencilerden o kovanlara benzer bir kovan yapmalarını istemiş, öğrenciler de yapmışlar ve geçimini arıcılıktan kazanan yöre halkına bağışlamışlar. Kovanlarla birlikte bir fotoğraf çektirmişler. Aile dostumuzun oğlu, o fotoğrafı bize gösterdi ve ‘Siz niye inovatif kovanlar üretmiyorsunuz?’ diye bize bu fikri verdi.”

TÜBİTAK DESTEKLİ

Bunun üzerine araştırmalar yapan baba-oğul, Türkiye’de üretilen kovanların çoğunun ahşap olduğunu ve sağlıksız koşullarda arıcılık yapıldığını görmüş. Böylece TÜBİTAK ve üniversitelerin işbirliği ile kovan üretimine başlamaya karar verilmiş ve 2006 yılında Ar-Ge çalışmalarına başlanmış. Yaklaşık 4 milyon TL yatırım yapıldıktan sonra, 2008 yılında ilk seri üretime geçtiklerini ve termo kovanlarla arıcıların koloni yönetimini rahatlıkla yaptıklarını ifade eden Yıldırım, şunları söylüyor: “Geleneksel kovanların en büyük problemi kışlatmadaki nem ve rutubet. Termo kovanlarda bulunan taban havalandırma filtresi, yemlikler üzerinde bulunan havalandırma delikleri, kovan kapağının üstünde bulunan havalandırma panjurları ile hava sirkülasyonu etkin bir şekilde sağlanıyor. Kovanlarda yer alan pratik çerçevelere tel germeye gerek kalmadan hazır petek takılabiliyor. Pratik çerçeveler sadece sıcak su ile temizlenip, defalarca hijyenik bir şekilde kullanılabiliyor. Üst üste istiflenebilen kovanlar nakliye sırasında tabanlarında bulunan havalandırma filtreleri sayesinde hava almaya devam ediyor, arı yanması yaşanmıyor.”

50 MİLYON ARI KOLONİSİ

Apimaye, termo kovanları Bulgaristan, Arjantin gibi ülkelerden inovasyon ödülü de almış. Apimaye’nin bugün yıllık 4 milyon TL ciro yapan bir şirkete dönüştüğünü belirten Emre Yıldırım, yılda ortalama 10 ülkeye İngiltere, Fransa, Yunanistan, Polonya, İtalya, Macaristan, Makedonya, Bulgaristan, Rusya, Tunus, Çin gibi ülkelere ihracat yaptıklarını sözlerine ekliyor.

Yılda ortalama 150 bin adet kovan üretme kapasitesine sahip olduklarını vurgulayan Yıldırım, “Bu yıl ABD’ye de ihracata başlayacağız. Türkiye’de ortalama 5 milyon koloni var. Çin’den sonra Türkiye, en büyük ikinci koloniye sahip. Yaklaşık 50 bin adet kovanın olduğunu biliyoruz. Hedefimiz her arılıkta bir kovanımızın olması” diyor.

Burcu Tuvay / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu