Anasayfa / Ekonomi-Finans / Plastikçilerin hedefi dünya 3’üncülüğü

Plastikçilerin hedefi dünya 3’üncülüğüPlastikçilerin hedefi dünya 3’üncülüğü

Yavuz Eroğlu

Dünyanın plastik konusunda lider üreticileri Global Plastik Pazarları ve Ticaret Konferansı için İstanbul’da bir araya geldi.

Plastik sektörü ile ilgili global gelişimler, sorunlar, yeni yatırımlar ve geleceğe yönelik beklentiler konusunda dikkat çekici açıklamaların yapıldığı konferansta, SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu da konuşmacılar arasında yer aldı. Eroğlu, Avrupa’daki istikrarlı yükselişini sürdüren Türkiye’nin, 2023 yılında dünyanın en büyük üçüncü plastik üreticisi haline geleceğini söyledi.
Türk plastik sektörünün 2023 yılı hedeflerini de açıklayan Yavuz Eroğlu, şunlan söyledi:

“Türkiye’de şu an 7 milyon ton civarında plastik işlenirken, yıllık ortalama yüzde 12’lik büyümeyle 2023 yılına kadar 28 milyon tonluk plastik üretimine ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Avrupa lideri Almanya 17 milyon ton, Japonya ise 12,5 milyon ton civarında üretim yapıyor. Bu ülkelerin büyüme hızlarını dikkate aldığımızda 2023 rakamlarına göre Türkiye’nin plastik üretiminde Çin ve Amerika’dan sonra dünyanın üçüncü büyük plastik üreticisi konumuna geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Almanya ve Japonya ise Türkiye’yi takip ederek dördüncü ve beşinci sırada yer alacaktır.”

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın ve yakın bölgesinin plastik üretim merkezi olacağını vurgulayan Yavuz Eroğlu; Avrupa Birliği ile olan Gümrük Birliği anlaşması, bölge ülkeleri ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmaları, ülkemizin lojistik konumu ve güçlü, dinamik iç pazarının en büyük kozumuz olduğunu dile getirdi.

  Bodrum’daki üsse 14 milyon TL yatırdıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Leasing firmaları, KOBİ’lere finansman sağlamaya hazır

EKONOMİDE yaşanan daralma tartışmasız en büyük darbeyi leasing sektörüne vurdu. Sektörde aylık 400-450 milyon dolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir