Anasayfa / Ekonomi-Finans / Portekiz’de Batık Kervanına Katıldı

Portekiz’de Batık Kervanına Katıldı
Yunanistan ve İrlanda’dan sonra Avrupa’daki 3’üncü kale de düştü. Bugüne kadar direnen Portekiz, temerrüde düşünce AB’den mali yardım istemek zorunda kaldı.

EURO bölgesinde, borç krizinden dolayı Avrupa Birliği’nden yardım talep eden üçüncü ülke, Yunanistan ve İrlanda’dan sonra Portekiz oldu. Önceki hafta görevinden istifa eden Portekiz Başbakanı Jose Socrates, televizyondan halka yaptığı konuşmada, ülkenin finansal durumunun hızla kötüleştiğini, bu durumun üstesinden gelmek için uluslararası finansal yardım isteyeceğini açıkladı. Socrates “Portekizlileri bilgilendirmek istiyorum. Hükümet bugün, ekonomimizi ve finansal sistemimizi, ülkemizin finans durumunu sağlama almak için finansal yardım istemeye karar verdi” dedi. Portekiz’in, Avrupalı ortaklarından finansal kurtarma istemekten kaçınmak için bir yıldır sürdürdüğü mücadeleden vazgeçtiğini belirten Socrates, “Bu ülkemiz için özellikle önemli bir an ve hiçbir şey yapılmazsa her şey kötüye gidecek. Her şeyi denedim, ancak doğrusu bu karar alınmadığı takdirde ülkenin almaması gereken risklerin ortaya çıkacağı bir ana geldik. Kurtarma son çareydi” diye konuştu.

Bankaların tavrı da etkili oldu

Portekiz’in bu kararıyla, Euro bölgesini etkileyen belirsizlik ortamı şimdilik dağılmış oldu. Salı günü daha önce hiç atmadıkları bir adımla, hükümete bundan böyle devlet tahvili almayacaklarını bildiren Portekiz bankaları da bu karardan dolayı rahatladılar. Bankaların bu tavrının, hükümetin  yardım talep etme kararında etkili olduğu belirtiliyor. Portekiz’in Başbakanı Jose Socrates, mali açığı kapatmak için hazırladığı kesinti paketi reddedilince istifa etmek zorunda kalmıştı. Socrates’in azınlık hükümeti 5 Haziran’da yapılacak seçimler yeni bir hükümet oluşturana dek ‘emanetçi’ olarak iktidarda bulunuyor. Sosyalist hükümet şimdiye dek kesinti, vergi artırımı ve ücret azaltmayı içeren üç paket uygulamaya koydu. Ancak bütçe açığının yüzde 4.6’ya indirilmesi mümkün olmadı. Geçen hafta 2010 açığının da yüzde 8.6 olacağı ortaya çıkmıştı.80 milyar Euro’luk yardım alabilir

Portekiz’in Lizbon’un üç yıllık AB/IMF paketi kapsamında 60-80 milyar Euro arasında yardıma ihtiyaç duyabileceği belirtiliyor. Sağlanacak destek beraberinde bu ülke için sıkı tasarruf koşulları da  öngörecek. Bu arada IMF Portekiz’in finansal yardım talep etmediğini, ancak Fon’un bunu yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Almanya, yardımın koşulu olarak öne sürdüğü IMF katılımı üzerinde ısrar ediyor. Avrupa Komisyonu Ekonomik İlişkiler Sorumlusu Olli Rehn de Portekiz’in kararını olumlu karşıladığını belirtti. Euro bölgesi ve AB maliye bakanları bugün Budapeşte’de biraraya gelerek Portekiz’in finansman ihtiyaçlarını görüşecekler. EKONOMİ SERVİSİ

İSPANYA MALİYE BAKANI

Yardım sırasındaki ülke biz değiliz

PORTEKİZ’İN AB’den yardım istemesi ‘sıradaki ülke kim’ sorusunu gündeme getirirken İspanya Maliye Bakanı Elena Salgado, İspanya’nın yardım için sıradaki ülke olmadığını belirtti. Salgado, Cadena Ser Radyosuna yaptığı açıklamada, İspanya’nın kesinlikle dışarıdan yardıma ihtiyaç duymadığını belirterek, İspanya ekonomisinin, daha farklılaşmış, sağlam temelleriyle daha güçlü ve Portekiz ekonomisine göre daha rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Rabobank International analisti Jane Foley, gelecek haftalar ve ayların, piyasanın İspanya konusundaki görüşünü belirlemesi için gösterge olabileceğini ifade etti. Az sayıda ekonomist, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’den sonra İspanya’nın dışarıdan yardıma ihtiyaç duyacak sıradaki ülke olacağını düşünüyor. Buna karşılık İspanya’yı zor zamanlar bekliyor. Şu an yüzde 20 olan işsizlik oranı ülkede en büyük sorunu oluşturuyor. İspanya ekonomisi iki yıl süren resesyonun ardından bu yıl sadece yüzde 0.8 büyüme kaydedecek.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir