Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Portföy oluştururken nelere dikkat edilmeli?

Portföy oluştururken nelere dikkat edilmeli?ŞİRKETLERİN rasyoları aslında bize büyüme, pazardaki konum gibi birçok önemli bilgiyi gösterir. Bu bilgiler eşliğinde seçilen şirketler çoğu zaman düzenli olarak büyür ve dolayısı ile değerini artırır. Peki, biz hangi rasyolara bakarak bu bilgilere ulaşabiliriz? Portföy oluştururken aşağıdakilere dikkat etmeliyiz…

■ Borç/aktifler oram, toplam borçların toplam aktiflere bölünmesi sonucu bulunur ve toplam aktiflerin ne kadarlık kısmının yabancı kaynaklardan fonlandığım gösterir. Bu oran bize şirketin riski hakkında bilgi verir. Portföyde yüzde 85’in altındaki hisseleri değerlendirmeliyiz.

■ Net kar büyümesi yüzde 20, esas faaliyet karı büyümesi yüzde 15, net satış büyümesi ise yüzdelO’un üzerinde olan şirketleri tercih etmeliyiz.

portfoy

■ Düzenli olarak büyüyen şirketlerin gelecekte elde edebileceği net karları istatistiksel yöntemlerle hesaplayabiliriz. Büyüyen şirketlerin temettü oranlarında olacak artış daha iyi performans göstermelerine neden olur.
■ Net satış büyümesi şirketlerin gelecekteki pazar payı dağılımı hakkında tahmini öngörüler yapabilmemizi sağlar. Satışlarını düzenli olarak artıran şirketler pazarda söz sahibi olabilir. Esas faaliyet büyümesi ise şirketlerin kar değerleri hakkında bir bilgi vermekten çok rekabet gücünü gösterir ve sektördeki diğer şirketlerle kıyas yapabilme imkanı tanır.

■ Özsermaye karlılığı, Net kar/Özsermaye formülü ile bulunur. Bu oran şirketin ekonomik durumu ve uzun dönem rekabet avantajı hakkında önemli indikatörlerden-dir. İncelemeler sonunda oranın yüzde 20’den büyük olması, şirketin yatırım yapılabilir potansiyelli olduğunu gösterir.

■ F/K ve Piyasa Değeri/FAVÖK oranları 15’in altında olmalıdır. Böylece iyi bir büyüme gösteren ancak ucuz kalan hisselere yatırım yapmış oluruz.

■ Son kriterimiz ise kar payı ödeme oranının yüzde O’dan büyük olmasıdır. Hisse başı kar düzenli bir şekilde artmışsa, uzun dönem yükselen trend içindeyse, firmanın uzun dönem rekabet avantajının yüksek, risk seviyesinin düşük olduğunu gösterir.

  Küresel Büyüme ABD’nin Liderliğinde Kıpırdanıyor

Portföyümüz BIST-100 içindeki sanayi şirketlerinden oluşacak. Kriterlere uyan hisselere eşit ağırlıkla yatırım yapılacak.

Oluşan portföyün betası 0.42 ile oldukça düşük. Bu bize portföyün sistematik riskinin (çeşitlendirme ile yok edilemeyen risk) düşük olduğunu gösterir. 2005 yılından itibaren böyle bir portföye 100 bin TL’lik yatırım yapılsaydı, portföyün değeri 2016 yılının ilk yarısı itibariyle 4.949 milyon TL olacaktı. Bu oranlara sahip şirketler sadece portföy oluşturmak için değil, uzun vadeli yatırım için de değerlendirilebilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir