Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Portföylerde altın tutmaya devam edin

Portföylerde altın tutmaya devam edin

Portföylerde altın tutmaya devam edin

Piyasaların kırılgan olduğu dönemde riskten kaçmak için güvenli liman olan altın, geçen yıl yatırımcısına yüzde 30’un üzerinde rekor kazançlar sağlamıştı. Bir ons için fiyatlar, eylül ayında rekor seviye olan 1,921.15 dolara gelmişti. Bunun nedenleri arasında Avrupa’daki borç krizinin devam edeceği endişeleri en büyük faktörler arasındaydı. Bu yıl için de beklenti bu yönde olduğu için altın fiyatlarının yükseliş trendine devam edeceği hatta 2.000 dolar seviyelerini aşabileceği tahminleri yapılıyordu.

Ancak borç krizine yönelik alınan tedbirler, dövize olan talebin artması ve istikrarlı seyir izlemesi altına olan ilgiyi azalttı. Buna rağmen yıl başından bu yana altında yüzde 5.5’lik bir getiri sağlandı.

Şu anda 1.650-1.700 bandında hareket eden altın için bin 600 seviyesi kritik. Bunun altına sarkması aşağı yönlü trendi hızlandırabilir. Ancak yine de analistlere göre riskten kaçış dönemlerinde koruma sağlamak için altın veya altına dayalı fon, portföylerde olmalı. Çünkü AB krizinde hala sular durulmuş değil.

1.600 DESTEK SEVİYE

“Altının yatırımcılar tarafından genelde riskten kaçış eğiliminin arttığı dönemlerde güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıktığını ifade eden Finans Portföy Kıdemli Portföy Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, “ECB’nin bu yıl düzenlediği iki LTRO ihalesinden sonra Euro Bölgesi’ne yönelik kaygıların azalması ve riskli varlıklara fon akışının artması, yılın ilk çeyreğinde altındaki yükselişi sınırladı” diyor. Tolga Kudaloğlu, altın için 1.600    doların destek olduğunu kaydediyor.“FED’in yeni bir parasal gevşeme paketi açıklaması veya bu konuda beklentileri hayatta tutması ve doların diğer para birimleri karşısında güçsüz kaldığı bir senaryoda altın fiyatlarında mevcut seviyelerden yükselişler görebiliriz” diyen HSBC Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, tersi durumda 1.600 dolar/onsun altını işaret ediyor.

2 RİSK UNSURU

Altın fiyatlarındaki yatay seyrin devam ettiğini ve bu trendi bozabilecek iki önemli durum olduğuna dikkat çeken Destek Menkul Teknik Analisti Koray Demirtürk, bunlan şöyle açıklıyor; birincisi Ortadoğu’daki politik gelişmeler. Iran ve Suriye burada önemli başlıklar. Diğer önemli durum ise ABD’de yapılması muhtemel üçüncü parasal genişleme programı.

Altın yatırımcısına ise öneriler yine de portföylerde bulundurma yönünde. Ancak bunun için doğru seviyeler belirlenmeli. “Dünya ekonomisinde büyümeye dair belirsizlikler devam ettiği sürece altın fiyatlarında artış eğilimi aynı hızda olmasa da sürebilir” diyen ING Bank Bireysel Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, fiyat oynaklığı diğer varlıklarda olduğu gibi altında da olduğu için doğru zamanlama ile ürünün alınmasının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

HSBC’den Taylan Turan, fiyatlarda oynaklığın arttığı bir döneme girildiğini söylüyor ve bu nedenle portföylerinin tamamıyla değil belirli bir kısmıyla altına yatırım yapılması tavsiye ediyor. Finans Portföy’den Tolga Kudaloğlu’ya göre altın riskten kaçış eğiliminin güçlendiği dönemlerde, sınırlı da olsa koruma sağlamak için portföylerde bir miktar tutulabilir. Kudaloğlu, “İMKB’de istenildiği zaman ve oldukça düşük bir marjla alınıp satılabilen, yönetim ücreti düşük olan Goldist altın borsa yatırım fonu ile altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar rahatlıkla bu yatırımı gerçekleştirebilirler” diyor.

Destek Menkul’den Koray Demirtürk’e göre ise elinde akın olan yatırımcılar için kısa vadede 1720-1730 seviyelerine bir yükseliş hareketi olursa, satmak uygun olabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir