Anasayfa / Ekonomi-Finans / Potansiyeli Yüksek Hisseler

Potansiyeli Yüksek Hisselerhisse net, hisse senetleri takip, hisse senetleri yorumları, milliyet hisse senetleri, borsa, hisse senetleri fiyatları, türk borsa, borsa takip, borsagündem, borsa gündem, borsa yorumu, borsa mynet, hisse, borsa yorum, haber borsa, bigpara borsa, borsa finans, finans milliyet, akbank yatırım , deniz yatırım, iş yatırım, oyak yatırım, ziraat yatırım, borsa

2011 bilançosuna göre ‘al’ veren 12 hisse

Bankalar hariç 2011 yılı bilançoları borsacıları yanıltmadı. Analistler, geçen haftaya kadar İMKB’ye gönderilen bilançoları inceleyerek prim potansiyeli yüksek hisseleri belirledi…

ŞUBAT ayının ikinci haftasından itibaren İMKB’ye gönderilmeye başlayan 2011 yılı bilançoları, mart ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Piyasanın büyük ölçüde yurtdışındaki ge-işmelere odaklandığı bu süreçte analistlere göre, hisse bazlı hareketlerde artık bilançolar öne çıkacak. Bu nedenle de açıklanan bilançoların doğru yorumlanması çok önemli. Çünkü bilançosu piyasa beklentilerinin üzerinde olumlu sonuçlara sahip olan şirketlerin hisseleri ön plana çıkacak. Ancak açıklanan veriler beklentiler dahilinde ise hisse fiyatı üzerinde çok da etkisi olmuyor. Ya da beklentilerin ötesinde olumsuz rakamlar çıktığında borsadaki hisse performansları düşebiliyor.

Ancak analistlere göre, şirketlerin sadece bir dönem için olumlu bilanço açıklaması yeterli bir gösterge değil. Hisse alımına karar verirken söz konusu şirketin geçmiş dönem bilançoları da analiz edilmeli. Ayrıca bilançoların karşılaştırılmalı yöntemlerle yorumlanması ve ileriye yönelik projeksiyonlar yapılması da gerekiyor. Bu sayede hem vade hem de iskontonun daha rahat belirlenebileceği belirtiliyor.

Yatırımcılara yıl sonu bilançolarını bir ön gösterge olarak değerlendirmelerini tavsiye eden integral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Uzmanı Eren Öz-demir, “Ancak bu yıl Avrupa’daki ekonomik belirsizlik ve şirket karlarındaki olası düşüşler nedeniyle bilançolar yatırım kararlarında tek başına sağlıklı sonuçlar doğurmaya yetmeyebilir” diyor.

Açıklanan kar veya zararın bir önceki çeyrek ve 2010 yılıyla karşılaştırılması gerektiğini hatırlatan Özdemir, bakılması gereken diğer verileri ise şöyle özetliyor: “Şirketin faaliyet karındaki gelişmelere, yatırımlarına, satış gelirlerine, finansal borç kalemlerine ve bu borçların vadeleriyle döviz pozisyonlarına da bakılmalı. Açıklanan kar ya da zarar rakamlarına etken olan kalemler iyi analiz edilmeli. Ve söz konusu kar veya zararın nedenleri dikkatlice yorumlanmalı.”

“İLK TEPKİLERE KANMAYIN”

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, bi lançoların borsaya ulaşmasının ardından gelen ilk tepki hareketlerine karşı yatırımcıları uyarıyor. Bu hızlı tepkilere bakarak karar verilmesini önermeyen Mutlu di ğer bilanço kalemlerinin de iyi incelenmesi gerektiğini düşünüyor:

“Şirketler için nakit çıkışı gerektirmeyen giderler de önemli dir. Net kardaki değişimin yanı sıra esas faaliyet karı ve FAVÖK (faiz giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) da hisse seçiminde önemli kriterler. Sadece bu verilere bakılması da yeterli değil. Hisse fiyatı, net kar ve FAVÖK gibi verilerden türetilen çarpanlara bakılması bence daha doğru bir yöntem. Çarpanlar, bir şirketin göreceli değerlemesi için oldukça faydalı bilgiler veren araçlardır. Hesaplama kolaylığı ve gerekli verilere kolay ulaşılması da bunları hisse seçiminde en çok kullanılan yöntemler yapıyor.”

Onur Mutlu, net karda faaliyet dışı giderlerin önemine de dikkat çekiyor. Faaliyetler karlı ama bu tür giderler net kar artışını engelliyorsa o şirketin hisseleri için yine de “alım” önerisi verilebileceğini söylüyor. Ancak Mutlu, böyle bir durumda şirketin faaliyet dışı giderlerinin bir kereye mahsus olup olmadığının incelenmesini gerektiği uyarısında bulunuyor…

Otokar: 2011 yılı son çeyrek bilançolarına göre yıldızlaşan firmaların başında geliyor. Şirket, 2011’in son çeyreğinde [ekim-kasım-aralık) 23 milyon TL’lik net karla 2010’un eş dönemine göre yüzde 70’in üzerinde artış sağladı. Otokar’ın net satışları ise söz konusu dönemde yaklaşık yüzde 53 artarak 312 milyon TL’ye ulaştı, ihracat gelirleri de 2010’un son çeyreğindeki 26 milyon TL’den 77 milyon TL’ye yükseldi. Tüm bu olumlu gelişmeler doğrultusunda Otokar hisseleri için 36.50 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükselme potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyoruz.

Ereğli Demir Çelik; 2011 yılı bilançosunda 2010’a göre yüzde 30 artışla 1 milyar 39 milyon TL net kar açıkladı. Şirketin satış gelirleri de 8 milyar 920 milyon TL’ye yükseldi.

Son çeyrek bilançonun güçlü çıkmasındaki en önemli etkenin satış gelirleri olduğu görülüyor. Yüzde 15 artışla 956 milyon TL’ye ulaşan finansal giderlerse bilançoya negatif baskı yaratmış. Ereğli hisseleri için 4.40 TL hedef fiyatla yüzde 14 yükseliş potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyoruz.

VakıfBank: Döviz kurundaki düşüş, ticari kredilerdeki yüzde 32 artış ve sendikasyon kredilerinde Libor +1 gibi düşük maliyetli borçlanma, bankanın 2011 yılı karını olumlu etkiledi. Öte yandan, faiz gelirlerindeki yüzde 39‘luk artış da bankanın karlılığına olumlu katkı sağlayan bir başka unsur. Bütün bu olumlu etkilerle VakıfBank, 2011 yılı sonunda 1 milyar 226 milyon TL net kara ulaştı. Banka hisseleri için 3.60 TL hedef fiyatla ve yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile ‘alım’ öneriyoruz.
İzocam: 2011 yılında net karını 2010’a göre yüzde 10 artışla 34.6 milyon TL’ye yükseltti. Satış maliyetlerindeki yüzde 37’lik artışa rağmen satış gelirlerinin de artması denge sağlamış durumda. Aynı dönemde yarı yarıya düşerek 605 milyon TL’ye gerileyen finansal giderler de bilançoya olumlu katkı sağladı. Stoklardaki azalma ise stok maliyetini yaklaşık yüzde 35 azaltarak 19 milyon TL’ye indirdi. İzocam hisseleri için 52 TL hedef fiyatla ve yüzde 13 yükseliş potansiyeli ile”alım” öneriyoruz.

Halkbank: Bankacılık sektörünün üzerinde büyümesini beklediğimiz Halkbank, kredi büyümesi ve özellikle fiyat/kazanç [F/K) değerinin etkisiyle olumlu bilanço açıkladı. Sermaye yedeklerinde yaklaşık yüzde 15 ve mevduat karşılıklarında yaklaşık yüzde 10 azalma, bilançoya olumlu yansıyan diğer kalemler. Bankanın 2012’de de aynı performansını devam ettirmesini bekliyoruz. 15.50 TL hedef fiyatla yüzde 28 yükseliş potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyoruz.

Garanti Bankası: 2011 yılı bilançosunda beklentimizin hafif üzerinde 3 milyar 70 milyon TL kar açıkladı. Garanti Bankası’nın beklenenden iyi gelen ticari karı ve TÜFE’ye endeksli tahvillerinin ilgili dönemdeki yüksek getirisi, net karını ençok destekleyen    gelir kalemleri oldu.

  Yeni Enerji Kaynağı Kaya Gazı

Öte yandan bankanın aktif kalitesi, 2011 yılının son çeyreğinde de güçlü konumunu korumaya devam etti. Garanti Bankası, TL mevduatta ve kredilerde sektörün üzerinde, yabancı para kredilerinde ise sektöre paralel büyüdü. Mevduatta ise sektörün oldukça altında kaldı. 2012’ye iyi başlayan Garanti Bankası’nın hisseleri için prim potansiyeli kalmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden de “endekse paralel getiri” hedefimizi koruyoruz.

İş GYO: 2011 yılı bilançosunda 67 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam 2010’a göre yüzde 10 artışa işaret ediyor. Operasyonel tarafta ise 2011 yılı dördüncü çeyreğinde 40 milyon TL ciro elde etti. Bizim ciro beklentimiz 28 milyon TL’ydi. Şirket, kira getirilerini de 2010’daki 74 milyon TL’den 91 milyona çıkardı. Bunda yeni kira varlıklarını portföyüne eklemesi ve TL’nin yıl içinde değer kaybetmesi etkili oldu.

Kısacası şirket, kira gelirleri sayesinde elde ettiği düzenli nakit akışı, sağlam portföy yapısı ve ofis tarafındaki varlıklarıyla dikkat çekiyor. Bu özellikleri doğrultusunda hisseleri de 2012’de de cazibesini koruyacaktır. Ayrıca iş GYO’nun devam eden yatırımlarıyla önümüzdeki dönemde de kira gelirlerini artıracağını düşünüyoruz, iş GYO hisseleri mevcut fiyatıyla hedef fiyatımız olan 1.46 TL’ye göre yüzde 19 iskontolu işlem görüyor. “Endeksin üzerinde getiri” beklentimizle “alım” tavsiyemiz devam ediyor.

Sinpaş GYO: 2011’de teslim ettiği konutları yüzde 64 oranında artıran şirketin satış gelirleri de yüzde 95 arttı. Bu sayede 2011 yılı net karında 2010’a göre yüzde 252 artış sağladı. Sinpaş GYO, 2011 ve 2014 yılları arasında 11 projeyi hayata geçirecek. Söz konusu projelerin tamamlanmasıyla gelir tabloları olumlu etkilenmeye devam edecek. Bu arada Sinpaş GYO icra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, halen 16 gayrimenkul projesine sahip olduklarını açıkladı. Bu projelerden 1 milyon 962 bin metrekarelik (yaklaşık 13 bin 500 adet) konut üretilmesi planlanıyor. Şirketin bir hedefi de 2017 yılına kadar yaklaşık 2 milyar 300 milyon TL kar elde etmek. Sinpaş GYO hisseleri için 1.64 TL hedef fiyatla yüzde 31 yükselme potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyoruz.

Türk Telekom: 2011 yılı satış gelirlerini yüzde 10 artırarak beklentilerimize paralel performans gösterdi. FAVÖKündeki artış ise FAVÖK marjındaki azalışa bağlı olarak yüzde 5’te kaldı. Finansal giderlerinde yüzde 112 artış sağlayan şirketin net karı yüzde 18 düştü. Ancak Türk Telekom hisseleri için 8.06 TL hedef fiyatla yüzde 9 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hisse için önerimiz “alım” yönünde.

İş Bankası: 2011 yılı net karı 2010’a göre yüzde 11 düşüşle 2 milyar 667 milyon TL oldu.

Kredileri ise yüzde 43 büyümeyle 91.6 milyar TL’ye ulaştı. 2011 sonu itibariyle bankanın yurtdışı örgütünün yönettiği toplam aktif büyüklük 28.3 milyar TL’yi buldu, iş Bankası, bu yıl yüzde 15-17 bandında kredi büyümesi öngörüyor. Bankanın Irak’ta Bağdat, Gürcistan’da Batum, Pakistan’da Karaçi, Kosova’da Priştina, Azerbaycan’da da Bakü şubelerini açma çalışmaları sürüyor. Mısır’da da halen temsilcilik düzeyinde bulunan bankacılık faaliyetlerini genişletmeye yönelik çalışmalar devam ediyor, iş Bankası, 2011’de 65 yeni şube, 401 yeni bankamatik açarak özel bankalar arasında en geniş şube ağına ve en büyük ATM zincirine sahip olmaya devam etti. Bu yıl ise 40-45 şube açmayı planlıyor. Öte yandan banka, 2011’de net faiz gelirlerinde bir artış olmamasına rağmen 555 milyon TL gibi ciddi bir temettü geliri yazdı, iş Bankası’nın net karının beklentilerin üzerinde olması olumlu. Sektörde büyük ölçekli bankalar arasında cazip çarpanlarıyla dikkat çekiyor, iş Bankası hisseleri için 4.31 TL hedef fiyatla yüzde 5 yükselme potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyoruz.

TSKB: Net faiz gelirini yüzde 22 ile sektör ortalamasının üzerinde artırmayı başardı. Bu sayede 2011 yılı net karında da yüzde 21 artış yakaladı. Bankanın geçen yılı olumlu geçirdiği görülüyor. Öte yandan TSKB, sektörde takipteki kredilerinin toplam kredilerine oranı en düşük banka konumunda. TSKB için 2.55 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hisse için önerimiz “alım” yönünde.

İş Finansal Kiralama: 2011 yılında gelirlerini 2010’a göre yüzde 35, net esas faaliyet karını da yüzde 39 artırdı. İş Finansal Kiralama’nın 2012’de daha da iyi performans göstermesini bekliyoruz. Sektörde en cazip piyasa çarpanlarına sahip olan iş Finansal Kiralama hisseleri için 1.91 TL hedef fiyatla yüzde 68 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Şirket hisseleri için önerimiz “alım” yönünde.

Bimeks: 2011 yılında 3 milyon 970 bin TL net kar açıkladı. Böylece karı 2010‘a göre yüzde 337 artmış oldu. Aynı dönemde satış gelirleri de yüzde 31 artışla 396 milyon TL’ye ulaştı.

Bimeks, 2012 yılında 76 mağaza ve 600 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Bu kapsamda 15 yeni ilde 19 franchise ve 4 büyük Teknoport mağaza açılışı planlanıyor. Şirket, Anadolu’daki yayılmasına paralel olarak pazar payını da artırmayı öngörüyor. Hisse için hedef fiyatımız 3.20 TL. Bu doğrultuda “alım” öneriyoruz.

Türk Traktör: 2011 yılını 277 milyon 421 bin TL net karla kapattı. Böylece karı, 2010’a göre yüzde 54.37 artmış oldu. Türk Traktör, 2011 yılında 40 bin 753 adet traktör sattı. Bunların 31 bin 152 adedi yurtiçi, 9 bin 601 adedi de yurtdışı pazarlara gitti. 2011 yılı finansal sonuçlarına göre Türk Traktör, 1.8 milyar TL ciro elde etti. Ocak 2012 itibariyle İMKB 30 şirketleri arasına giren şirket, 2011 yılı net karının yüzde 72‘si olan 200 milyon TL’yi ortaklara kar payı olarak ödemeyi planlıyor. Şirket hisseleri için hedef fiyatımız 41 TL “Piyasaya paralel performans” bekliyoruz.

İDİL TARAKLI
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir