Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Pozisyon Almak İsteyen Yatırımcılara Hisse Önerileri

Pozisyon Almak İsteyen Yatırımcılara Hisse ÖnerileriGeçen hafta yeniden yükselişe geçerek 82.000 seviyesinin üzerini gören endeks, yurt dışından gelen olumlu havayı kendi açısından da teyit etti. Bu çıkışın yurt dışı gelişmelere bağlı ve geleneksel bahar yükselişi olduğunu söyleyen uzmanlar olduğu gibi dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarı yapan da var. Pozisyon almak isteyenler için ise çimento, gıda, içecek, turizm gibi ‘bahar hisseleri’ öneriliyor.

bahar hisseleriBirkaç haftalık düzeltmeden sonra geçen hafta tekrar 80.000 seviyesinin üstünü gören hatta 83.000 seviyesine gelen endekste adeta bir ‘bahar hareketi’ yaşanıyor. ABD’den olumlu gelen veriler ile FED’in bankacılık sektörüne yönelik testinin iyi sonuçlanyla İMKB de yükseliş seyrini hafta boyunca korudu.

Bu yükselişin geleneksel bahar yükselişi mi olduğunu, ne kadar devam edebileceğini uzmanlara sorduk. Pozisyon almak için doğru bir zaman olup olmadığını araştırdık. Analistlere göre 90.000 seviyelerinin uzun vadede korunduğu endekste, bu yükselişin devamı tekrar bu seviyelere doğm bir gidişin habercisi olabilir.

Örneğin BDDK Başkanı Mukim Öztekin’in kredilerdeki büyümenin çok fazla olduğunu düşünmediğini açıklaması banka hisselerine olan ilgiyi canlı tutmaya devam edebilir.

YENİ BİR YÜKSELİŞ Mİ?

Uzmanlar yine de pozisyon alırken dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü Avnıpa’dan gelecek olumsuz haberlerin yanı sıra iç piyasada MB ve BDDK’nın alacağı önlemleri yükseliş hareketini etkileyebilir.

Öte yandan açıklanan kârların beklentilerin altında kalmasının, borsadaki yükselişi sınırlayacağı ifade ediliyor.

Bu dönemde yeni pozisyon almak isteyenler için ise uzmanlar mevsimsel olarak hareketli olan hisselerin seçilebileceğini yine geçen hafta Aygaz hissesinde olduğu gibi beklentilerin üzerinde temettü açıklayan şirketlere ilginin olabileceğini söylüyor.

BAHAR SEKTÖRLERİ

Analistlere göre yatırımcılar mevsimsellik özelliği gösteren şirketler arasında hikayesi olanlan tercih etmeli ve tabii ki bilanço performanstan ve fiyatlarının da ucuz olup olmadığına bakılmalı. Uzmanlara göre mevsimselli-ğin getirdiği hareket ile gıda, boya, çimento, içecek, turizm gibi sektör hisselerinde hareketlilik görülebilir. O nedenle hisse seçiminde bu hisseler de tercih edilebilir.
Teknik olarak endekste beklenti orta vadede yukan yönde bulunuyor. 83.000 seviyesinin üstünde kalınmasıyla yukarı hareketin devam etmesi bekleniyor. Endekste 80.000’in üzerine yeniden çıkıldığını bu hareketin önceki zirve olan 87.000 seviyesinin yeniden test edilmesini sağlayabileceğini söyleyen Ak Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Erkan Savran, “Hem bankalar, hem de sanayi hisseleri tarafında ilk çeyrek fınansallannm olumlu bir tablo sergileyeceğini düşünüyoruz. Bu da beklentilerin güçlü durmasını sağlayan bir etken” diyor.

  2016'da altın, dolar ve petrolün yönü yukarı

POZİSYON ALINABİLİR Mİ?

Erkan Savran, piyasanın önündeki kısa vadede risk oluşturabilecek etkenlerin başında global gelişmeler bir yana güçlü seyreden kredi büyümesi nedeniyle MB ve BDDK’nın alacağı olası önlemler geldiğini ifade ediyor.

Bunlar munzam karşılık artışlan, aktiflerin risk ağırlıklannın değişmesi gibi önlemler olabilir. Endeksin nisan ayı sonuna kadar lokal bir zirve yapmasını bekleyen Erkan Savran, daha sonraki seyri arada gelecek ekonomik verilerin ve politika yapıcıların hareketlerinin belirleyeceğini düşünüyor.

Integra! Menkul Araştırma Müdürü Egemen Candır ise kısa vadede 75.650 seviyesinin kuvvetli destek görevi aldığını ve yatınmcılann kısmi geri çekilmelerde 80.000 seviyesinin üzerinde görülen tutunmalarda alım yönünde pozisyona girebileceklerini öngörüyor.

“İlk etapta bankacılık sektörü önderliğinde etkili olan yükseliş ivmesinde düzeltme sonrası endekse oranla daha az yükseliş sergileyen sektörler ön plana çıkacak” diyen Egemen Candır, bu sektörlerin başında konut ve çimentonun yanı sıra gıda ve holding sektörlerinin de olduğunu düşünüyor.

AYI PİYASASI MI?

Turkish Yatınm Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, kısa vadede buradan bir düzeltme geldiği takdirde stop-loss olarak 80.300 seviyesinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Atılal, “Hem yılın ilk çeyreğinden banka bilançola-nnın olumlu görünümlerine devam etmesi hem açıklanan 2012 dördüncü çeyrek rakamlarından sonra temettü oranlannın artması yatınmcılann yükseliş beklentilerinin sürmesine neden olacak” diyor.

Yükseliş beklentisi analistler tarafından dile getirilirken yükselişin sınırlı olacağına işaret edenler de var. Borsanın son 10 yılda mart ayı ortalama yüzde 0,4 zarar ettirdiğini ancak 2008’den beri mart aylannda yükseliş yaşandığına dikkat çeken TSKB Yatırım Araştırma Yöneticisi Şebnem Mermertaş, “Şu aşamada olumsuzluklar olmadığı için yükseliyoruz. Temelde bir pozitif bir dayanak görmüyoruz. O nedenle yükselişin nerde duracağını nokta atışı bilmek zor ama kalıcı olmayacağını düşünüyoaım” diyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir