Sağlık Haberleri

Profesyonel Dezenfektan Hizmetleri Altın Çağını Yaşıyor

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Dezenfektan Hizmeti Veren Firmalar

KORONAVİRÜSLE birlikte hayatımızda birçok şey değişti. Alışkanlıklarımız, temizlik anlayışımız, artan hijyen arayışımız… Okulların kademeli açılması ve ofislere dönüşle birlikte hijyen tedbirleri de arttı. Toplu kullanımın yoğun olduğu mekânlarda dezenfeksiyon işlemleri fazlalaşırken Covid-19 kaynaklı dezenfeksiyon hizmetlerine talep katlandı. Virüsler üzerinde etkili olduğu kabul edilen nano gümüş teknolojisi bu dönemde büyük popülerlik kazandı. Bu teknolojiyi kullanarak dezenfeksiyon hizmeti veren firmaların sayısı katlanarak artıyor. Bu hafta, korona kaynaklı hijyen talebine yanıt veren dezenfeksiyon firmalarını mercek altına aldık…

“FİYATLAR METREKARE BAZINDA”

Bu dönemde ağırlıklı olarak ofisler, servis araçları, mağazalar ve restoranlara hizmet verdiklerini söyleyen Sosyal Hizmetler Genel Müdürü Cüneyt Bağcı, “Dezenfeksiyon uygulamasının etki süreleri ortamın kullanımına göre değişiyor. insanların yoğun olarak kullandığı işletme, toplu taşıma gibi alanlarda günlük olarak uygulamaların yapılması gerekiyor. însan yoğunluğunun olmadığı alanlar ve şahsi araçlarımızın olduğu alanlar için koruma süresi ortalama 10 ile 20 gün arasında” diyor.Fiyatların metrekare bazında değişiklik gösterdiğini ifade eden Bağcı, “Ortalama fiyatlar 0-250 metrekare için sabit 250 TL+KDV, 250-1000 metrekare alanlar için metrekare başına 90 kuruş+KDV, bin metrekare ve üzeri için birim fiyat ise 80 kuruş+KDV” açıklamasını yapıyor. Pandemi döneminde talebin yüzde 400 artış gösterdiğini söyleyen Bağcı, bu dönemde araç ve personel sayısını artırdıklarını ve operasyon ağını güçlendirdiklerini belirtiyor. Bu dönemde birçok firmanın sektöre girdiğini belirten Bağcı, “Ancak bunun riskleri var. Hangi ürün nerede kullanılacak, işlemler hangi cihazlarla uygulanmalı gibi soruların yanıtları doğru verilmeli. Tüketiciler hizmet alacakları firmayı mutlaka araştırmalı. Dezenfeksiyon işlemi yerine böcek ilacı sıkan firmalarla karşılaştık, bu süreçte kurumsal firmaların tercih edilmesi gerektiğinin altım özellikle çizmek istiyorum” şeklinde konuşuyor. Uygulama hakkında bilgi veren Bağcı sözlerini şöyle sonlandırıyor:

“ULV dezenfektan makineleri ile dezenfektanların tüm alana yayılması havadaki, tavandaki, duvardaki ve içeride bulunan bütün materyallerdeki virüslerin yok edilmesini sağlıyor. ULV cihazı makineden şişleme tarzında dezenfektanı tüm alana yayılmasını sağlıyor ve alanın yüzde 100 dezenfekte edilmesine imkan veriyor. Firmalar kullandığı ürün için Sağlık Bakanlığından ruhsat almak ve izin belgesi bulundurmak zorunda. Profesyonel ekiplerimiz uygulama alanını gördükten sonra, alkollü ve alkolsüz hangi ürünün kullanılması gerektiğine karar veriyor.”

“TÜKETİCİ DİKKATLİ OLMALI”

Kleentech, iç ve dış mekân virüs dezenfeksiyon hizmeti veren bir başka firma. Dezenfeksiyon uygulamasının etkinlik süresinin ortalama üç ay sürdüğü bilgisini veren firmanın Genel Müdürü Hakan Çınar, “Hacim dezenfeksiyonu için nano gümüş ve chlorhexidine digluconate aktif içeren NanoC-learAG Plus markalı ürünü kullanıyoruz” diyor. Fiyatlandırmanın uygulanacak alanın metrekare büyüklüğüne göre değiştiğini söyleyen Çınar, tüketicinin bu hizmeti alırken araştırma yapmasını ve ürünlerin ve firmaların Sağlık Bakanlığı ruhsatı olmasına dik- kat etmesi gerektiğini belirtiyor. Pandemi döneminde talepte patlama yaşandığını belirten Çınar, “özellikle ofisler, bankalar, okullar ve evlerde talep oldukça fazla. Temizlik ya da ilaçlama firmaları, dezenfeksiyon konusunda hizmet veriyor. Ancak biosidal ürünlerin doğru şekilde uygulanması için yeterlilik gerektiren bir takım unsurlar var. Tüketici bunlara dikkat etmeli” açıklamasını yapıyor.

“TÜM RAPORLAMALAR YAPILIYOR”

AGNANO, otel, hastane, kamu ve özel sektör binaları ve evlere dezenfektan hizmeti sunan bir firma. Firma yetkilisi, “Uygulama ULV cihazı ile soğuk şişleme şeklinde uygulanıyor. 300 metrekarelik bir alan için uygulama ortalama 25 dakika sürüyor. Sis bulutunun çökmesi için 10 dakika bekleme sonrasında ortam havalandırılıyor. Bu işlem, klima, hava temizleme araçları, filtreler, tekstil yüzeyler, plastik yüzeyler yani temas edilen tüm yüzeylere uygulanabiliyor” diyor. Uzun süreli etkinlik sağlanabilmesi için uygulama yapılacak alanın temiz ve kuru olması gerektiğini belirten yetkili, “Uygulama yapıldıktan sonra bir saat içerisinde ATP lu-minometre ile tahlil yaparak raporluyoruz. Ayrıca uygulama öncesi ve sonrasında ölçümlenen mikroorganizma adedi de raporlanıyor” bilgisini veriyor. Dezenfeksiyon hizmetinin bakteri, virüs ve mantarlara karşı ortalama altı aya kadar koruma sağladığını söyleyen yetkili sözlerini şöyle tamamlıyor: “Yüksek risk kapsamındaki ameliyathaneler, enfeksiyon üniteleri, karantinalar, yoğun bakım üniteleri, evde bakılan hasta odaları 20 gün ile ayda bir kez; orta risk kapsamındaki toplu taşıma araçları, sosyal tesisler, havalimanları, toplu görüşme alanları 1-1.5 ayda bir kez; anaokulları, ofisler, yaşam alanları ve evler üç ayda bir dezenfekte edilmeli.” Firma THY, İETT garajları, Iş Bankası, Halk Bankası, İstanbul Havaalanı gibi birçok kuruma hizmet veriyor.

“İKİ AŞAMALI HİJYEN”

Dry Çenter, İstanbul’un 39 ilçesinde ev, ofis ve toplu kullanım alanlarında de-zenfeksiyon hizmeti veriyor. İki aşamalı dezenfekte işlemi uyguladıklarını söyleyen firma yetkilileri, “Dezenfekte işlemlerinden ilki, işyerinde sık temas edilen yüzeylerin tek kullanımlık ve renk kodlu mikrofiber bir bezle silinmesidir, ikinci aşamada ise dezenfektan nanopartikül-leri, sisleyici özellikteki dezenfeksiyon makinesi ile tüm dokunulabilir alanların en ücra yerlerine kadar eksiksiz olarak püskürtülür” diyor. Dezenfekteye başlamadan önce ortamdaki virüs, bakteri ve mikrop yoğunluğunu ölçtüklerini söyleyen yetkililer, daha sonra yapılan işlemlerin bu patojenleri azaltmadaki etkisini raporlayarak belgelendirdiklerini belirtiyor.

işyerleri için başlangıç düzeyindeki fiyatın 195 TL olduğunu söyleyen yetkili, “Fiyatlar üzerinde etki eden başlıca faktörler, işyerinin büyüklüğü, uygulama alanının mikrobiyal kontaminasyon tipi ve yoğunluğu, dezenfeksiyon yöntemi, malzemesi ve süresidir. Hizmetten önce net bilgi isteyen müşterilerimizle yapılması gereken analizleri, danışmanlık kapsamında ücretsiz olarak paylaşıyoruz” açıklamasını yapıyor. Dezenfekte işlemi 100 metrekare bir alan için standart hizmet aşamalarıyla yaklaşık bir saat sürüyor. Yetkililer hizmet almak isteyenler için şu uyarıları yapıyor:

“Hizmet alacağınız firmayı seçerken bazı kriterlere dikkat etmenizde fayda var. Özellikle işyerleri için dezenfekte fiyatları, kullanılması gereken dezenfeksiyon malzemeleri maliyetinin altında olan firmalardan uzak durmak gerekir. Sağlık Bakanlığı onaylı ve sertifikalı ürünler kullanan markaları seçmeye özen gösterin.”

“ÜÇ SANİYEDE YOK OLUYOR”

Evlere dezenfeksiyon yapan firmalardan bir diğeri de Clear Clinic. Nano gümüş iyon teknolojisi kullanarak işlemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden firma yetkilisi Sait Şentürk, “Ev, işyeri veya binalara dezenfekte hizmet işlemi sunuyoruz. Metrekare bazında fiyatlandırma yapıyoruz ve metrekare birim fiyatımız minimum 1 TL” diyor. Şentürk, dezenfekte işleminden üç saniye sonra bakteri veya virüslerin yok olduğunu belirtiyor. Dezenfeksiyon işlemi etkisinin, kullanılan gümüş iyon yoğunluğuna göre değiştiğini ifade eden Şentürk, “24 saat veya 21 gün arasında bir etki süresi ve. Etki malzemeye göre değişiyor. Görünmeyen düşmanlar dokunduğumuz her yerde olabilir. Bu nedenle bulunduğumuz ortamlarda virüsleri yok etmemiz de çok önemli” değerlendirmesini yapıyor.

“EKOLOJİK VE VEGAN”

Nanoksia Biyoteknoloji, endüstriyel mekanlar, oteller, hastaneler, marketler, kamu ve özel sektör binaları ve evlere hizmet veriyor. Dezenfeksiyon uygulama ve ürün satışlarının pandemi öncesine göre üç kat arttığını ifade eden firma yetkilileri, “Dezenfeksiyon işlemlerinde ekolojik ve vegan bir ürün olan Nanoksia’yı kullanıyoruz. Nanoksia’nm üretiminde, farklı bitki türleri kullanarak gümüş, çinko, demir gibi maddelerin antimikro-biyal ve antikanserojen özellikteki nanoparti-kül sentezi yapılıyor. Bu sayede doğaya ve insan sağlığına zararsız yüzde 100 bitkisel endüstriyel ürünlerin üretilmesi sağlanıyor” diyor. Ulusal ve uluslararası patent ve sertifikalara sahip bir ürün kullandıklarını ifade eden yetkililer, “Koronavirüse karşı yüzde 100 etkisi olduğuna dair yurtdışından akredite laboratuvardan alman raporumuz mevcuttur” açıklamasını yapıyor.

“DEZENFEKTE EDİLDİ BELGESİ VERİLİYOR”

Dezenfekte Alan, dezenfeksiyon hizmeti veren bir diğer firma. Dezenfektan ürününün makine tarafından nano parçacıklara ayrılıp iç mekanlardaki tüm hava ve yüzeyleri kaplamasıyla dezenfektan işlemi sağlanıyor. Soğuk şişleme tekniği ile nano düzeyde yüzeyi ve havayı dezenfekte ettiklerini söyleyen firma yetkilileri, “Böylece dezenfektan madde havada ortalama yarım saat asılı kalarak tüm virüsleri öldürüyor. Ayrıca uygulama yapılan alanın tüm yüzeyleri virüsten arındırılıyor. Temas noktaları, kapı kolları özellikle dezenfekte ediliyor” diyor. Kullanılan ürünün Sağlık Bakanlığı onaylı olduğu bilgisini veren firma yetkilileri, “Evlerde en az 30 günde bir kez, iş yerlerinde en az 15 günde bir kez uygulama yapılmalı” diyor. Uygulama sonrasında işletmenin dezenfekte edildiğine dair uygulama bilgilerini içeren işlem belgesi veriliyor. Uygulama süresi ortalama olarak 200 metrekare bir alanda 30 dakika sürmektedir. Dezenfekte alan, Vodafone, Turkcell, Arçelik, Profilo, Vestel, Baymak, Remax gibi birçok firmaya hizmet vermiş.

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Firmalar

  • Kleentech
  • Bağcı Grup
  • Agnano
  • Clear Clinic
  • Virüssüz Hayat
  • Mutlubiev
  • Dry Çenter
  • Hijyenik Ofis
  • Lider Sosyal Hizmetler

Neden nano gümüş?

Nano gümüş teknolojisinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerle boyutu nanometre seviyesine indirgenmiş gümüş kullanılıyor. Nano boyut sayesinde yüzey alanı artırılan gümüşün etki alanı ve etkili olduğu mikroorganizma sayısı çok artıyor.

Prof. Dr. Nail ÖZGÜNEŞ / İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
“Virüsler etkisiz hâle geliyor”
Diğer mikroorganizmalar gibi virüsler de nano gümüş iyon teknolojisi ile etkisiz hâle gelir. Gümüşün antimikrobik özelliği, eski çağlardan beri biliniyor. Gümüşün nano boyuta indirilmesi, onun mikroorganizmalar üzerindeki etkisini artırıyor.

Öte yandan nano gümüş, insan sağlığına ve diğer çok hücreli canlılara zarar vermiyor. Ev dezenfektanlarının özellikle kimyasal bazlı olanların sağlık için olumsuz yanları olabilir.Dezenfektanlar tarif üzerine, doğru yöntemle, belirli bir sürede, amaca uygun bir şekilde uygulanmalı.

“Fiyatı 2 ila 20 bin euro arasında”

Hava dezenfektan cihazı Novaerus iç mekândaki bakteri, virüs ve mantarları etkisiz hâle getiriyor. Plazma teknolojisiyle 7/24 aralıksız çalışabilen ve filtresiz bir yapıda olan cihaz, virüslerin DNA’sını bozarak öldürüyor. Portatif olarak farklı mekânlara taşınabilen cihaz, ameliyathanelerden bakım evlerine, okullardan ofislere, çok farklı iç mekânlarda kullanılabilir. Cihazların fiyatları boyutuna göre bin 900 ile 20 bin euro arasında değişiyor.

YEŞİM OKSAYBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu