Anasayfa / Haberler / Projeni getir yatırımın yarısını devlet karşılasın

Projeni getir yatırımın yarısını devlet karşılasıniş kurma kredisi, esnaf kredileri, kosgep, kosgeb kredi, tarım kredi, yatırım yap, kosgeb kredileri, kredi kosgeb, teşvik kredileri, hayvancılık kredileri, hibe kredi, kosgeb desteği, girişimcilik desteği

Projeni getir yatırımın yarısını devlet karşılasın

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kırsal alanlardaki yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Arıcılık için karavan alabilir, pansiyon ya da restoran açabilirsiniz. Tarıma dayalı yeni bir iş kurabilir ya da mevcut işinizi büyütebilirsiniz.

KOBİ’lere beş yılda 25 milyon euro destek

Yapı Kredi, iş ortağı Projes aracılığıyla 470 KOBİ projesine yaklaşık Peş yılda 25 milyon euro’luk destek kredi aldırdı. Firmaların yatırımlarının yüzde 50 ile 75’ine kadar destek kredi veriliyor. Bu kredilerden faydalanmak için TÜBİTAK internetten başvuru yapmak yeterli…

YAPI Kredi, KOBİ’lere (küçük ve orta ölçekli işletmeler) kredi vermenin yanı sıra onların destek kredilerden faydalanabilmeleri için danışmanlık hizmeti de sunuyor. Banka, kendisine kredi için başvuran ve gerekli şartları sağlayanları, iş ortağı Projes aracılığıyla TÜBİTAK, KOSGEB veya TTGV’nin verdiği destek kredilere yöneltiyor. Bu sayede girişimci, yeni ürün ya da bu doğrultuda makine-ekipman geliştirmek için yapacağı harcamanın yüzde 50’sini, hatta bazen yüzde 75’ini destek krediyle karşılayabiliyor.

2007 yılından bu yana KOBl’lerin devlet desteklerinden yararlanması için önayak olan Yapı Kredi, iş ortağı Projes ile bugüne kadar 470 projenin destek kredi almasını sağladı. Yaklaşık beş yıl içinde sağlanan destek kredinin tutarı ise 25 milyon euro’ya ulaştı.

KİMLER YARARLANABİLİR?
KOBl’lerin destek krediye ulaşması çok kolay. Öncelikle bu krediyi alacak olan firmanın, mevcut ürünlerini geliştirmesi veya ithal edilen bir ürünü Türkiye’de üretmeyi denemesi gerekiyor. Ancak bunun illa bir icat olması şart koşulmuyor. Türkiye’de bulunmayan ancak yurtdışında benzerleri bulunan bir makineyi veya ürünü üretmek istemesi bile o firmanın söz konusu destek programlardan yararlanması için yeterli. Bunun yanı sıra üretim hattında üretim performansını artıracak yatırımlarla enerji tasarrufuna yönelik yatırımlar da destek programlarının kapsamında.

  Ünlülerde Vergi Birincisi Seda Sayan Oldu

Destek programlardan yararlanmanın tek şartı ise ilgili firmanın ihracatçı olması veya yapacağı yatırımla ihracat yapabilecek duruma gelmesi…

BAŞVURULAR ÜCRETSİZ

Yapacakları yatırım için destek kredi almak isteyenler öncelikle Yapı Kredi şubelerinden bilgi alabiliyor.

Veya bilgi@projes.net internet adresine başvurabiliyorlar. Başvurunun ardından Projes bünyesindeki pazarlama ve tanıtım ekibi firmayı ziyaret ediyor. Ekip, firmanın söz konusu projesinin KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV’nin destek programlarıyla eşleşip eşleşmediğine bakıyor. Çünkü bu kuramlarda çok farklı destek programları bulunuyor.

Projes’in söz konusu firmanın yeni yatırımının bu programlara uygunluğunu saptaması halinde destek kredi almak için ilk aşama tamamlanmış oluyor. Projes’in bu ön çalışmaları ücretsiz yaptığını da hatırlatalım. İkinci aşamada ise firma, hangi kurumdan destek alacaksa buna göre proje yazıp başvurusunu yapıyor.

Uzmanlar firmaların bu kuramlara kendilerinin de başvurabildiğini, ancak bu durumda çoğu zaman dosyalarda çok sayıda eksiklik ve uygunsuzluk çıkabildiğini belirtiyor. Bu durumda ise başvurular geri gönderiliyor.

MAKSİMUM İKİ AY

Girişimcinin destek krediye ulaşması, proje yazıldıktan sonra maksimum iki ay sürüyor. Destek krediyi alan firma, söz konusu yatırımlarına başlıyor. Ödemelerse hakediş sistemiyle yapılıyor. KOBİ yatırımına başlıyor, belli sürelerde yaptığı harcamaların faturalarını ve Projes’in mali tetkik raporlarını KOSGEB, TÜBİTAK veya TTGV’ye gönderiyor.

Öte yandan, destekten yararlanmak için KOSGEB dışındaki diğer kuramlarda KOBİ olma zorunluluğu bulunmuyor. Kısacası her büyüklükte firma TÜBİTAK, TTGV’deki destek programlara katılabiliyor. Bu kuruluşların yanı sıra Sanayi Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın da açtığı bazı destek programları var. Yine şu anda faaliyette olan ihracatçılara yönelik Ekonomi Bakanlığı’mn bir destek programı bulunuyor.

ESİN ÇETİNEL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir