Anasayfa / Şirket Haberleri / Raf ve Mağaza Ekipmanları Sektörün de Hızlı Olan Kazanacak

Raf ve Mağaza Ekipmanları Sektörün de Hızlı Olan KazanacakOrganize perakendenin hızlı gelişimi, ondan beslenen alt sektörleri de etkiliyor. Raf ve mağaza ekipmanları sektörü de ana sektöre paralel büyümesini sürdürüyor. Sektörün önemli oyuncularından Alp Raf Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bozalp de bu görüşte. Ona göre önümüzdeki dönemde sektör katlanarak büyümesini sürdürecek. Rekabette öne geçmek isteyenlerin ise hızlı, kaliteli ve farklı tasarımlarıyla ön plana çıkması gerekecek.

Son dönemde organize perakende sektöründeki gelişmeler, market ekipmanları sektörüne de yansımış durumda. Sektör içinde önemli kategorilerden biri olan raf sistemleri ise üretici Türk şirketlerinin dünya pazarlarına açılması ile çıtasını yükseltti. İstanbul, gıda perakendeciliğinde Türkiye’nin en büyük kenti. Sahip olduğu pay ise yüzde 24,08 seviyelerinde. Bursa, İstanbul’un hemen ardından yüzde 7,85 ile ikinci sırada yer alıyor. Marmara Bölgesi’nin toplamdaki payı ise 36,65. tç Anadolu Bölgesi’nin tüm zincirler arasında yüzde 20,42’lik bir payı var. Bu iki bölge toplamda yüzde 57,07’lik bir pay alıyor ve bu payla pazarın yandan fazlasını elinde tutuyor. Üretici şirketler de yatırım bölgesi olarak bu pazarlara yakın yerleri seçiyor. Alp Raf da bu şirketlerden biri. Konya’da raf sektörünün hızlı büyümesini pazara olan yakınlık olarak değerlendiren Alp Raf Yönetim Kurulu Başkam Mehmet Bozalp, sektörün önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyeceğini ifade ediyor. Bozalp, “Konya lojistik olarak tüm Türkiye’ye hitap edebiliyor. Bu da şehrimize önemli avantaj sağlıyor” diye konuşuyor.

Market ekipmanları ve raf sistemleri sektöründeki gelişmeleri Alp Raf Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bozalp ile konuştuk:

Raf ve market ekipmanları sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz?

Türk ekonomisinin dünya pazarlarına açılma serüveninin birçok sektör ve alt sektörde inanılmaz gelişmeleri beraberinde getirdiğine şüphe yok. Son 25 yıldır ülkemizde daha önce kısıtlı imkanlar ve pazar paylarıyla gerçekleştirilen birçok üretim süreci, artık iyi bir seviyeye ulaşmış durumda. Kuşkusuz bunun çok sayıda nedeni var. Ancak dünya şartları ile rekabet edebilme kararlılığı ve dışa açılma politikalarının iç pazardaki büyümenin verdiği dinamizmle birleşmesi başarının temel kaynağı olarak belirginleşiyor. Özellikle organize perakendede yaşanan hızlı büyüme süreci, belki daha önce bir alt sektör olarak değerlendirilebilecek market ekipmanları sektörünü bugün başlı başına bir sektör haline getirmiş durumda.
Gıda perakendeciliğinde zincir marketlerin sayısının ülke genelinde 600’e yaklaşması, yerel zincirlerin sürekli büyüme çizgisi, ulusal markaların pozisyonlarım güçlendirme çabası ve yabancı markaların Türk pazarına olan ilgisi, mağaza sayılarındaki önemli ölçüdeki artışı açıklıyor. Buna rağmen organize perakendenin payının hala düşük olması ise zincir marketlerin daha gidecek çok yolları ve açılacak mağazaları olduğunun kanıtı olarak ortada duruyor.

Şirketlerin rekabetini etkileyen unsurlar neler?

Organize perakendenin gelişimi, market ekipmanları sektöründe son derece belirleyici bir role sahip. Her yeni mağaza, yeni bir ekipman dizisinin siparişi anlamına geliyor. Bu gelişme içinde ise bazı kategoriler, diğerlerine göre belirgin biçimde öne çıkıyor. Market raf sistemleri bu kategorilerin başını çekiyor. Üretici şirketler da aynı zamanda perakendeciliğin hızına ayak uydurmuş durumda. Hızla hizmete girmesi gereken yeni mağazaların aynı süratle donanımlarını tamamlaması gerekiyor. Ve bu muazzam hız, aynı anda doğru tasarım ve kaliteyi de korumak zorunda. îşte rekabetin anahtar sözcükleri: Hız, kalite ve farklı tasarım. Yani hızlı olan kazanacak.

  Meyve Suyu Pazarında Cappy ve Tropicana Rekabeti

Konya’nın sektördeki genel durumu nedir?

İstanbul ve Bursa başta olmak üzere birçok kentimizde faaliyeti bulunan raf sistemleri üreticileri, bu alandaki yabancı şirketler ile de temas halinde. Yabancı ortaklarla çalışan markalar olduğu kadar Türkiye pazarına doğrudan giren yabancı şirketler de söz konusu. İstanbul, tüm zincirler açısından incelendiğinde gıda perakendeciliğinde Türkiye’nin en büyük kenti. Sahip olduğu pay ise yüzde 24,08.

Bursa, İstanbul’un hemen ardından tüm zincirler arasında toplam yüzde 7,85 ile ikinci sırada. Nihayet Marmara Bölgesi’nin toplamdaki payı ise 36,65 olarak karşımıza çıkıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin tüm zincirler arasında yüzde 20,42’lik bir paya sahip olduğunu da değerlendirecek olursak, bu iki bölgenin toplamda yüzde 57,07 ile pazarın yandan fazlasını oluşturduğunu ve üretici şirketlerin de yatırım bölgesi olarak bu pazarlara yakınlığı dikkate aldığını görüyoruz. Konya, lojistik olarak tüm Türkiye’ye hitap edebiliyor. Bunun da şehrimiz açısından önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

MANZARA UMUT VERİCİ Türk üretici şirketleri dünya pazarlarında önemli bir oyuncu olabilecek rekabetçi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Özellikle son altı yıldır dünyanın en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen Euroshop’u izleyenler için manzara çok umut verici. Market raf sistemi üreten şirkederimizin dünya ölçeğinde bir anlamda görücüye çıktığı Eurosbop, katılımcı tüm Türk şirketler için önemli.Türkiye’nin önemli market ekipmanları şirkederi arasında Alp Raf olarak yaptığımız yatırım ve atılımlarla yurtiçi ve yurtdışında kalitemiz ile ön plana çıkıyoruz.

KALİTELİ ÜRETİM ÖNEMLİ Bizim için sektörde öncü şirket olmanın yolu kaliteli ürün üretmekten geçiyor. Dünyanın neredeyse her noktasına ihracat yapabilme avantajımızı da kullanarak estetik, ekonomik ve kaliteli ürünlerimiz ile her yıl ihracatımızı artırıyoruz. Bu çerçevede yatırımlarımızı genişletip Büsan Sanayi Sitesi’ndeki fabrikamızın yanı sıra, 3’ncü OSB’de de 50 bin metrekare alana sahip fabrikamızı son teknoloji makineler ile birlikte faaliyete geçirdik.

BÜYÜK DEĞİŞİM Açılan bu yeni fabrikamız ile, müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha kısa sürede cevap verebileceğiz. Ama bizim önceliğimiz kısa sürede müşteri ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra bir o kadar da kaliteli hizmet verebilmek olacak Yeni teknolojik gelişmeleri takip etmenin yanında, kurumsallaşmayı başarabilmiş,AR-GE faaliyetleriyle kendi dizayn ve modellerini kabul ettirebilmiş bir üretim ve işletme anlayışı oluşturmaya çalışıyoruz. Kendimizden başladığımız değişimi, tüm işletmemizde uygulama çabasındayız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir