Ekonomi Haberleri

Ramazan Ayında Gıda Fiyatları

Ramazan ayı bereketiyle geldi. Bakliyatçısından peynircisine, pastırmacısından satış noktasına herkes hazırlıklarını tamamladı. Geçmişte Ramazan aylarında zam furyası yalanırken bu yıl fiyatlarda indirim bekleniyor…RAMAZAN ayları gıda ve perakende sektörü, açısından hep hareketli geçer. Sofralar zenginleşir, iftarlar şölene dönüşür. Market zincirleri, toptancı marketler, et, peynir, kuru meyve üretici ve dükkanları adeta bayram yerine döner. Dükkanlar birbirinden ilginç kampanyalar düzenleyerek Ramazan ayını renklendirirler.

ramazan paketi

Ramazana iki hafta kaldı. 28 Haziran’da bu yılın ilk orucu tutulacak. Ramazan ayına gıda sektörü, toptancıları, ev dışı tüketim sektörü ve market zincirlerinin nasıl hazırlandığını araştırdık. Yaptığımız görüşmelerde artık gıda sektöründe işlerin eski geleneklerden uzaklaştığını gördük. Eskiden gıda toptancıları ve marketler üretici firmalara siparişlerini bir iki ay öncesinden verir stoklardan satış yapardı. Şimdi ise durum biraz farklılaşmış.

Satış noktaları artık tamamen raftan satış yapma eğiliminde. Bu nedenle de önceki yıllara göre, Ramazan öncesinde çok büyük siparişler yok. Ancak gıda sanayicileri ve perakendecileri yine de geçtiğimiz yıllardan daha iyi bir Ramazan bekliyorlar.

Ramazan ayında fiyatlara gelince. Aslında her Ramazan öncesinde birçok gıdanın fiyatında artışlar yaşanır. Ancak bir kaç yıldır bazı üretici firmalar fiyatlarım sabitlediğini açıklıyor. Bu yıl da benzer uygulamalar var.

Hatta bu yıl bazı ürünlerde indirim bile gündemde.

“FİYATLARI DÜŞÜRECEĞİZ”

Ramazan’da en fazla tüketimi yapılan ürünlerin başında bakliyat grubu geliyor. Pirinç, kuru fasulye, nohut, mercimek yaz da olsa, kış da olsa sofraları süslüyor. Kum fasulyenin toptan fiyatının 6-7 TL’ye, perakende noktalarında 13 TL’ye kadar çıktığım daha önce yazmıştık. Şu sıralar toptan fiyatı 5 TL’ye kadar düşmüş durumda. Bu günlerde bir miktar daha indirim bekleniyor. Şu sıralar Osmancık pirinci 3.5. mercimek 2.1, bulgur ise 1.4 TL’den satılıyor. 13u ürünlerde dc yüzde 4 civarında promosyon iskontosu bekleniyor. Bakliyat sektörünün önde gelen isimlerinden Reis Gıda’nın sahibi Mehmet Reis fiyatlarda indirim yapacaklarını açıkladı. Bu indirimlerin raflarda da karşılık bulması gerektiğini söyleyen Mehmet Reis, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Geçmişte Ramazan hareketi iki ay öncesinden başlardı. Artık bu hareketlilik son 15 güne kaydı. Yıl içinde kuraklık gerekçesiyle fiyatlar oldukça yükselmişti. Fiyatlarda indirime gideceğiz. Stokçulara fırsat vermeyeceğiz.”

Sezon Pirinç’in sahibi Mehmet Erdoğan da piyasa alışkanlıklarının değiştiğini vurguluyor ve son birkaç yıldır Ramazan öncesi hareketliliğin düşük olduğuna dikkat çekiyor. Erdoğan, “Eskiden tüketiciler kiler alışverişi yapardı. Ramazan boyunca tüketeceği erzakını önceden alır koyardı. Şimdi ise ihtiyacı olduğunda gidip alıyor. Bu da eski hareketlilikleri aratıyor” diyor. Ramazan ayında yüzde 4-5 civarında indirim yapacaklarını söyleyen Erdoğan, piyasanın nakit akışı ve vadeler konusunda biraz sıkıntısının olduğunu da vurguluyor. Erdoğan, “40-60 gün olan vadeler 90 güne kadar uzadı. Para sıkışıklığı var.” diyor.

ÇİĞ SÜT YÜZDE 8.5 ZAMLANDI

Ramazan öncesi ilk zam bilgisi çiğ süt üreticilerinden geldi. Sanayici çiğ sütü yüzde 8.5 zamlı alacak. Geçtiğimiz aya kadar 0.90 kuruş ile 1.10 TL arasında satılan çiğ süt 95 kuruş ile 1.25 TL arasında satılmaya başlandı. Bu artış henüz perakende noktalarına yansımadı, ancak eli kulağında. Muratbey Peynirle-ri’nin sahibi Necmi Erol, süt üreticilerinin Ramazan öncesinde sanayiciye sürpriz yaptığını belirterek, “Ramazan ayında süt ve peynirlerde bir miktar fiyat artışı yaşanabilir” diyor. Ramazan öncesinde taleplerin eski yıllarla aynı seviyede olduğunu söyleyen Erol, “Bizde asıl hareketlilik son 10 günde olur. Artık marketler stok yapmak istemiyor. Artık günlük sipariş veren yerler var. Stok maliyeti sanayicinin sırtına yüklenmiş durumda” diyor.

Market tarafının sanayiciye haksızlık yaptığını vurgulayan Erol, verdikleri ürünlerin peşin ya da kredi kartıyla satıldığını, kredi kartı vc rafta bir aylık bekleme süresi hesap edildiğinde ürünlerin en fazla iki ay içinde nakde dönüştüğünü söylüyor. Buna karşın piyasalarda 120 gün vadelerin konuşulduğunu hatırlatan Erol, “Sanayiciden aldıklarını iki ayda nakde dönüştürüp, 120 gün sonra ödeme yapıyorlar” diyor.

Necmi Erol, piyasadaki sıkışıklık ve vade uzamalarına rağmen bu yıl daha bereketli bir Ramazan ayının geçeceğini söylüyor.

“SIVI YAĞ TÜKETİMİ ARTACAK”

Ülfet ve Beşler markalarının sahibi Gaziantep merkezli Beşler Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çakmak ise, bu yıl Ramazan ayının geçen yıllara göre daha iyi geçeceğini söylüyor. Makarna, yağ ve un üretimi yaptıklarını söyleyen İbrahim Çakmak, Ramazan ayının yaza denk gelmesi sebebiyle yaz yemeklerinde sıvı yağ kullanımının artacağım düşünüyor. Kızartmalar, salatalar ve zeytinyağlıların sofralarda daha fazla yer alacağını tahmin eden Çakmak, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’nin tüketim taleplerine ve Ramazan geleneklerine bakarak, ürünlerimiz arasında Ülfet markamızın zentinyağı, ayçi-çek yağı ve kanola yağları ile Beşler markamızın unları, irmikleri ve makarnalarının daha fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Un çeşitleri olarak da evlerin pasta, böreklik ve baklavalık unlara, buna ek olarak işletmelerin de ekmeklik unlara talebinin yüksek olmasını bekliyoruz. Gerek marketlerden, gerek restoranlardan talepler gelmeye başladı. İlk işaretler de umut verici. Siparişler her geçen gün artıyor.”

ÖZEL KAMPANYALAR

Ev dışı tüketim sektörü Türkiye’de son yıllarda yıldızı en fazla parlayan sektörlerin başında geliyor. Ev dışı tüketim, otel, hastane, fabrika, fastfood, kafe zincirleri, okul, restoran, ofis, kamu kurumlan, turistik tesisler gibi ev dışındaki her türlü yerin tüketim ihtiyacını karşılayan en büyük sektörlerden biri. Bu sektörde de Ramazan’a özel kampanyalar yapılıyor. Sektörün önde gelen firmalarından g2m’in genel müdürü Burak Özba-şoğlu, “Ramazan ayında özel insert”ümüzü hazırladık. Şarküteri ve iftariyelik ağırlıklı insert’te özel fiyat avantajı ile yüksek hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Ramazan ayma özel olarak kurumların ve işletmelerin butik kumanya ihtiyaçlarını karşılamak üzere operasyon ekiplerimiz de hazırlandı. Aldığımız siparişleri istenilen içerikle hazırlayıp kapıya teslim ediyoruz” diyor.

KENDİ KOLİNİ KENDİN HAZIRLA

Toptancı market zinciri Metro ise bu Ramazan farklı erzak kolileriyle öne çıkmayı hedefliyor. Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, bu yıl Ramazan döneminin yaz aylarına gelmesi sebebiyle gıda tüketiminin hafif yiyecekler üzerinden olacağını söylüyor. Ramazan’da birçok ürünün hasadının henüz yapılmamış olmasının ürün bulunurluğunu ve kalitesini olumsuz etkileyebileceği uyarısını yapan Özerkan, hasat beklentisi ve promosyonlar sebebiyle fiyat artışı olmayacağı görüşünde. Özerkan’a göre, bu durumu döviz veya kuraklık olumsuz yönde etkileyebilir.
Bu yıl beş adet erzak kolisi hazırlayacaklarını söyleyen Özerkan, toplamda 400 bin adet koli satışı hedeflediklerini söylüyor. Kolilerin fiyatları ise marka ve içeriklerine göre 30 ile 80 TL arasında değişiyor. Ürünlerin akredite la-boratuvarlar tarafından analiz edildiğini belirten Özerkan, “Müşteriler kendi koli içeriklerini de belirleyebilir. Böylece, ‘Kendi erzak paketini oluştur’ konseptini yaratmış olduk” diyor.

CarrefourSA da Ramazan için özel hazırlık yapan zincirlerden biri. Geleneksel ‘Ramazan Kolileri’ ve ‘Ramazan Sokakları’ uygulaması ile öne çıkmayı hedefliyor. ‘Geleneksel Ramazan Kolisi’, ‘Klasik Ramazan Kolisi’, ‘Süper Ramazan Kolisi’, ‘Mega Ramazan Kolisi’ ve ‘Lüks Ramazan Kolisi’ olarak hazırlanan beş ayrı çeşit erzak paketi, 24.90 TL ile 89.90 TL arasında değişen fiyatlarla satılacak.

CarrefourSA Kategori Direktörü ve sözcüsü Nedim Erdal, “Müşterilerimize Ramazan coşkusunu yaşatmak ve daha keyifli alışveriş yapmalarım sağlamak için marketlerimizde bu aya özel hazırlanan Ramazan Sokaklarında, ceviz, hurma, zeytin çeşitleri, pastırma, kadayıf, güllaç, yufka, kuru meyveler gibi birçok ürünü aynı çatı altında özel standarda satışa sunuyoruz. Hipermarketlerimizde kendi üretimimiz olan pide ise kepekli, zeytinli, yumurtalı ve sütlü çeşitleri ile raflarda yer alacak. Bununlar beraber, Ramazan Koli Hattı ile telefonla, Carre-foursa.com

PASTIRMA TÜKETİMİ PATLIYOR

Pastırma ve sucuk üreticileri de Ramazan öncesinde özel paketler hazırlayarak tüketimi artırmayı hedefliyor. Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, Ramazan ayında, özellikle pastırma, sucuk, kavurma gibi geleneksel ürünlere olan talepte artışlar yaşandığına dikkat çektikten sonra pastırma grubunda, 50 gramdan başlayarak, 120 ve 170 gramlık hazır dilimlenmiş ürünlerle çeşitlilik sağlayacaklarını söylüyor. Açık şarküteri tarafında ise antrikot, kontrafile gibi pastırma çeşitleri ile satış noktalarında yer alacaklarını söyleyen Günsoy, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ramazan ayının yaza gelmesi ile çemensiz pastırmalarımızın oldukça rağbet görmesini bekliyoruz. Bu Ramazana iki farklı gramajda Polonez Elit Pastırma adı altında çemensiz pastırmamızı tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. ”

Şahin Sucukları Genel Müdür Yardımcısı Murat Beşiktaş da Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladıklarını söylüyor. Pastırma, sucuk ve kavurmaya gelen talep doğrultusunda üretim kapasitelerini artırdıklarını söyleyen Beşiktaş, “Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl kokusuz sucuk, acısız ve az tuzlu sucuk gibi inovatif ürünlerle tüketici kitlemizi genişletiyoruz” diyor. Özellikle pastırma taleplerinde ciddi artışlar yaşandığını söyleyen Beşiktaş, “Ramazan aylarında geleneksel olarak iftarda pastırma tüketiliyor. Sahurda ise sucuk, kavurma ve salam tüketimi daha fazla oluyor” diyor.

HURMA, CEVİZ, KURU UZUM

Kuru meyveler yine iftar sofralarında en sık rastladığımız ürünler arasmda yer alıyor. Malatya Pazarı Genel Müdürü Murat Palancı, bu yıl hava şartları nedeniyle kayısının az olduğunu söylüyor. Hurma ve kuru meyve satışlarının ilk 10 günde önemli oranda arttığını söyleyen Palancı, “Değişik ülkelere ait hurmalar satışımızda olacak. Hurma satış seyri Ramazan ayının başında ve ikinci haftası yoğun oluyor. Hurma artık mağazalarımızda yaş ve dondurulmuş olarak 12 ay satılıyor” diyor. Bayram dönemine yaklaşınca ceviz ve fındık taleplerinin arttığını belirten Palancı, bu iki ürünün bayram tatlılarında kullanıldığını, dolayısıyla bayram öncesinde satışların arttığını belirtiyor. Kuruyemiş ürünlerinde fiyat artışlarının değişik sebepler nedeniyle bu yıl daha sık yaşandığını belirten Palancı, “Bu durum Ramazan ayında en fazla talep gören ürünlere de sirayet etti” diyor.

Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi de Ramazan’a özel çalışmalar yaptıklarını belirterek, kavrulmamış ve işlenmemiş, doğal haliyle sunulan ürünlerden oluşan, ‘Altın Meyveler’ serisine özel kampanyaları olacağını belirtiyor. Altın Meyveler serisinde kuru üzüm, siyah kuru üzüm, kuru erik, badem, ceviz, kuru kayısı ve gün kurusu kayısı yer alıyor. Ramazan dönemi boyunca ürünlerinin yer aldığı ulusal ve yerel marketlere ilave stantlar koyacaklarım belirten Emekçi, metrekaresi uygun marketlerde ise özel teşhir alanları açmayı planladıklarını söylüyor.

Ali KOPUZ / İstanbul Ticaret Borsası Başkanı
Spekülasyonlara karşı hazırlıklıyız

Maliyet yükselişleri nedeniyle et fiyatlarının artacağı öngörülüyor. Ancak İSTİB olarak, Ramazan ayı öncesinden başlayan zam spekülasyonlarına hazırlıklıyız. Türkiye’de 14.5 milyonun üzerinde büyükbaş, 40 milyona yakın küçükbaş hayvan var. Kırmızı ete alternatif olarak, Türkiye’de son 10 yıida beyaz et üretimi 700 bin tondan 1 milyon 800 bin tona, süt üretimi ise 8 milyon tondan 18 milyon tona çıktı. Yani paniğe gerek yok. Bu sebeple, et tedariki açısından halkımızın Ramazan ayını son derece rahat geçireceğini düşünüyorum.

TÜİK’in yayınladığı, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışın yaz aylarında azalacağı kanaatindeyim. Kuraklık sebebiyle, fındık, kayısı gibi bazı ürünler büyük ölçüde zarar gördü ve fiyatları aşırı derecede yükseldi. Bu da genel eğilimi yukarı çekti. Ancak örneğin, ete ikame edebilecek, bakliyat fiyatlarına baktığımızda, bir yükselme söz konusu değil. Halihazırda, piyasanın regülâsyonu için devletimiz ithalat izinleri başta olmak üzere gerekli açıklamaları yapıyor. Bu açıklamalar kanaatimce yerinde, zamanında ve itidalli bir şekilde yapılmalı. Piyasanın çarkları iyi — durumda. Buradaki en önemli faktörler istikrar ve güven.

Hidayet KADİROĞLU / Elvan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
Tüketim çikolatadan şekere kaydı

Dünyanın farklı bölgelerindeki ülkelere yönelik bayram yüklemelerine mayıs ayında başladık. İlk altı ay baz alındığında yüzde 40 ile en fazla artışın mayıs ayında olduğunu görüyoruz. Yakın bölgelerdeki ülkelere yönelik yüklemelerin devam ettiğine bakarak bayram etkisiyle ihracat artışının süreceğini söyleyebiliriz. Bayramların yaza gelmesinden dolayı genel olarak tüketim çikolatadan şekere doğru kayıyor. Çünkü sıcaklarda çikolata eriyor, şeker ise formunu koruyor. Sıcak coğrafyalarda bu durumu çok net bir şekilde görebiliyoruz.

Başta kuzeyi olmak üzere (Mısır’dan Fas’a kadar] Afrika kıtasında bayrama yönelik yüklemeler mayıs ayında yapıldı. İlk altı ay baz alındığı zaman en fazla ihracat artışını yüzde 103 ile mayıs ayında Afrika’ya gerçekleştirdik. Aynı dönemde (Mayıs ayında] Ortadoğu ve Asya bölgesine ihracat artışı ise yüzde 15 seviyesinde oldu. Irak gibi yakın ülkelere yönelik yüklemeler devam ediyor. Dolayısıyla Ortadoğu’ya yönelik ihracat artışı sürebilir. Müslüman nüfusun yaşadığı Balkanlara yönelik ihracat artışı da yüzde 17 seviyesinde oldu. Söz konusu artış devam edebilir. Bu artışta bayramlarla düğün sezonunun aynı döneme gelmesinin de etkisi var. Çünkü bölgede düğünler de şekerleme tüketimini tetikleyebiliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu