Anasayfa / Haberler / Ramazan Sofraları, Ramazan Yemekleri, Onbir Ayın Sultanı Ramazan

Ramazan Sofraları, Ramazan Yemekleri, Onbir Ayın Sultanı RamazanRamazan Sofraları, Ramazan Yemekleri, Onbir Ayın Sultanı Ramazan

Yıl boyunca gelişi gözlenen onbir ayın sultanı Ramazan için Türkiye’nin dört bir köşesinde kurulacak sofraların hazırlıkları başladı.

Ev hanımlarının, profesyonel aşçıların ve kendini denemek isteyenlerin özellikle yöresel yemeklerle hünerlerini göstereceği iftar ve sahur sofralarının hazırlıkları, 16 saat civarında oruç tutacakların iştahını şimdiden kabartıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde de Ramazan sofraları, birbirinden lezzetli çorbalar, dolmalar, yemekler ve tatlılarla süslenmek için hazırlanıyor.

İftar sofraları için birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlandığı Erzurum’da insanlar orucunu yöreye özgü ayran aşı çorbasıyla açıyor. Ayran aşı çorbası, kıymalı yumurta, lor dolması gibi yemeklerin hazırlandığı kentte, kadayıf dolması ve cağ kebabı her yıl vazgeçilmez lezzetler arasına yerini koruyor.

Lor dolması da Erzurum sofralarının olmazsa olmazları arasında. Bir süre ıslatılan bulgur, Erzurum loru (çökelek) ile karıştırılıyor. Haşlanan pazı yapraklarına sarılarak, tereyağı ile hafif ateşte pişiriliyor. Lor dolması, sarımsakla hazırlanan yoğurtla da karıştırılarak iftar sofrasına hazır hale getiriliyor.

Erzurum’un iki meşhuru olarak bilinen kadayıf dolması ile cağ kebabı da kentteki popülerliğini her daim koruyor.

-ERZİNCAN’DA SOFRALAR TATLILARLA ŞENLENİYOR-

Erzincan’da da Ramazan sofraları yöresel yemek ve tatlılarla şenleniyor. Ramazan denilince kentte ilk akla gelen lezzetler kesme, gendime ve kırdo çorbaları, keşkek, ekşili, babuko, kelecoş, sırın ve etli yaprak sarması yemekleri, tandır ketesi ve kasefe tatlısı.

Kırdo çorbası, tencereye konulan ayranın içine bir miktar bulgur ve un katılarak yüksek ateşte pişiriliyor. Soğan, yeşilbiber, dereotu ve çordik otu eklenerek pişirilen çorba, servise hazır hale getiriliyor.

Erzincan’a özgü olan ve Ramazan sofralarını süsleyen kasefe tatlısı da güneşte kurutulan kayısıların su ve şeker eklenerek pişirildikten sonra üzerine ceviz ve tereyağı eklenmesiyle yapılıyor.

-PİLAVLI KAZ, ARDAHAN’DA VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERDEN-

Anadolu’da her yörenin kendine özgü yemek kültürü ve damak tadı var. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Ardahan’da da yörenin coğrafi ve iklim özellikleri Ramazan sofralarına yansıyor.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan kentte, sofralarda da genelde tarım ve hayvansal ürünler kullanılıyor. Yöre halkının geçim kaynağı olan kaz, Ramazan sofralarının da vazgeçilmezi arasında yerini alıyor. Ağır kış koşullarının yaşandığı Ardahan’da kışın bakması zor olduğu için yazın kesilen kazlar kışlık olarak kurutuluyor.
Pilavlı kaz, kentte Ramazan sofraları için vazgeçilmez lezzetlerden biri. Bunun yanı sıra ayran aşı, helle aşı ve püşrük aşı gibi çorbalar, mafiş, kayıtma, hingel, kete gibi hamur ürünleri, lokum tatlısı, un helvası ve hasuta tatlıları da sofraları süslüyor.

-İÇLİ MUŞ KÖFTESİ-

Muş’ta Ramazan sofraları özenle hazırlanan, birbirinden lezzetli yemeklerle donatılıyor.

Yöreye özgü içli Muş köftesi, hazüt dolması, kırçikli kelem dolması ve jağ yemekleri vazgeçilmez lezzetler arasında yer alıyor. Bölgede yemek yapımında özellikle et kullanımına ağırlık veriliyor. Dağda doğal olarak yetişen ot çeşitleri de sofralarda kullanıyor.

  Otomatik Katılımlı Bes'in Avantajları Dezavantajları

Ramazan sofralarını süsleyen içli Muş köftesi, kırmızı etin içerisine ince bulgur ve yumurta katılarak, iyice yoğruluyor. Yuvarlanan köftelerin içi oyularak içerisine soğan, nursuyu ve pirinçten hazırlanan garnitür dolduruluyor.

Suda haşlanan köftelerin üzerine tereyağı dökülerek servise hazır hale getiriliyor. İçli Muş köftesi, her evde sıkça yapılan yemekler arasında yer alıyor.

Muş’un diğer bir önemli yemeği ise hazüt dolmasıdır. Hazüt dolması, yağlı etten çekilen kıymanın pirinçle karıştırılarak pişirilmesiyle yapılıyor.

Bölgenin yöresel yemeklerinde biri de dağda doğal olarak yetişen jağda otundan yapılan yemeklerdir. Bahar ayında yetişen jağda bitkisi toplanarak Ramazan sofralarına hazırlık için turşusu kuruluyor.

-BİNGÖL’ÜN GÖZDELERİ BULGUR, AYRAN, SÜT, ET VE ÇÖKELEK…-

Bingöl yöresine ait yemeklerin çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve bitkilerden yapılıyor.

Çorba, bulgur pilavı ve hamura dayalı olarak yapılan gömme, tutmaç, keşkek gibi yemekler, kentte Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasına yer alıyor.

Yöre mutfağında dikkati çeken bir başka özellik de pişirilen ekmekler… Fabrika ekmeğinin yanında halk, mümkün oldukça yörede tandır veya sacda pişirilen ekmeği tercih ediyor.

-KARS’TA SOFRALARI ET YEMEKLERİ SÜSLEYECEK-

Kars’ta sulu köfte, erişte pilavı, ekşili et, piti ve elma dolması Ramazan sofralarında en fazla tercih edilen yemekler arasında yer alıyor.

Ramazanda sıkça yapılan piti yemeği, kuzu etine nohut ve sarı kök katılarak haşlanır, daha sonra fırında pişirilip servis edilir. Ekşili et yemeği yapılırken ise küçük küçük kesilen et parçaları kendi suyunda pişirilip, halka şeklinde doğranan soğan ve domatesler ete eklenir. Maydanoz ve baharatların da eklediği ekşili etin içerisine limon eklenerek, servise hazır hale getirilir.

Kars’taki Ramazan sofralarında elma dolması ise en çok tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor.

-IĞDIR’DA PİTİ KEBABI-

Iğdır’da da Ramazan sofralarının en meşhuru piti kebabıdır. Yöredeki diğer ismi ”Bozbaş” olan bu etli yemeğin, İran mutfağından Türkiye’ye geçtiği sanılıyor. Piti yemeği kırmızı et, kuru soğan, patates, domates ve kırılmış nohuttan yapılıyor. İçerisine katılan sarı kök, yemeğe ayrı bir lezzet katıyor.

Ramazan sofralarında taş köfte de sıkça yapılan yemekler arasına yer alıyor. Et, düz bir taş üstünde tahta tokmakla ezilerek kıyma haline getiriliyor. Daha sonra taş üstünde olan etin içine soğan, nane, tuz, kırmızı biber ve karabiber eklenerek biraz daha tokmakla eziliyor. Hazırlanan kıyma, köfte şeklinde yuvarlanarak, patates de eklenerek pişiriliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir