Ekonomi Haberleri

Rating artıyor kredi faizi düşüyor

Rating artıyor kredi faizi düşüyor

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarması sonrası, Merkez Bankası (MB) da harekete geçti. Geçen hafta döviz girişlerini kontrol amacıyla faiz koridorunu daraltacağı mesajını veren MB’nin bu politikası, bankacılara göre ticari ve kurumsal ticari kredi faizlerindeki aşağı trendi destekleyecek.

Dünyanın en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşundan Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarması, gerek piyasalarda gerekse ekonomi çevrelerinde uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi. Önceki hafta bu yönde gelen karar sonrası, piyasalarda oluşan beklentileri geçen haftaki sayfalarımızda işlemiştik.Gelen not artışı haberleri sadece piyasalar tarafından değil, iş dünyası tarafından da heyecanla karşılandı. Çünkü bu dilim, Türk bankalarının ve dolayısıyla bankalardan kredi kullananların maliyetlerinin düşmesi beklentisini beraberinde getiriyor. Bu anlamda ticari kredi faizlerinde aşağı yönlü bir eğilim beklentisi söz konusu. İş dünyasının gözü, kulağı bu indirim haberlerinde…

MB KARARLARI İZLENİYOR

Bakıldığında Türkiye’de not artışı ile birlikte yabancı sermaye girişinin hızlanması tekleniyor. Oluşabilecek risklere karşı ise Merkez Bankası nın cari açıkta yükselmeyi önleme ve döviz girişlerini kontrol altına almak istiyor. Dolayısıyla MB’nin halen yüzde 5 olan faiz koridorunu aşağıya çekerek döviz girişlerini frenlemeye çalışması beklentisi, geçen haftaki açıklamalarından da doğaılandı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL’nin aşın değerli olma noktasına geldiğini belirterek, Ti deki ek kazançlara küçük de olsa politika tepkisi vermek gerekeceğini ifade ederek, faiz indiriminin bu yıl gündeme gelebileceği sinyali verdi. Sonuç itibariyle bankacılık çevreleri ve bankacılık ana-listelerinden aldığımız izlenime, faiz koridorunun daraltılması, yılın ikinci yansından itibaren düşüş eğiliminde olan kredi faizlerindeki aşağı trendi destekleyecek önemli bir faktör olarak gösteriliyor.

KREDİLERDE BÜYÜME BEKLENMİYOR

Yapı Kredi Bankası Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mert Güvenen, ticari ve kurumsal kredi faizlerinde düşüş trendinin gözlemlendiğine katılarak, “Ülke ekonomisinin büyüme hızında gözlemlenen göreceli düşüşe ve rekabete dayalı olarak kurumsal ve ticari kredilerde yaklaşık yüzde 14’ler seviyesinde büyüme öngörüyoaız. Toplam kredi hacmi içinde ise ticari ve kurumsalın payında dikkati çekecek bir değişim gözlemlemiyonız” diyor.
Türkiye’de son dönemde Türk şirketlerinin ve Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeye sahip ülkelere göre daha iyi borçlandığını söyleyen İş Bankası Ticari ve Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, Türkiye’nin not artışı beklentisinin 2011 sonundan itibaren konuşulmaya başlandığını hatırlatıyor. Bu beklentiyle birlikte yılın ikinci çeyreğinden itibaren ticari kredi faizlerinde düşüş eğilimi olduğunu belirten İnce, “Yeni not artışı, Türk bankalarının maliyetlerini biraz daha düşürecektir. Bunun da bir miktar daha ticari kredilere yansıması olacağını göreceğiz” diyor.

2013TE DE DÜŞÜŞ SÜRER

Düşüş beklentisine katılan Yapı Kredi Yatırım Analisti Övünç Gürsoy, “ikinci çeyrekte belli bir direnç vardı, ticari kredilerde artık kırıldı. Not artınmından sonra sennaye artıranının da etkisiyle, faiz koridorunda indirim beklentisi oluşaı. TL’nin fazla değerlenmesi istenmiyor. 50 baz puan indirim gelebilir” diyor. 2013’te de bu sürecin devam edeceğini öngören Gürsoy, “Büyüme tahminleri yüzde 4 civarında, düşük kalacak. KOBİ ve ticari kredilerde faizler yüzde 10’un altını görebilir” diyor. Gürsoy, mevduat faizlerinde ise belirgin bir düşüş beklemiyor.

Global Menkul Değerler Bankacılık Analisti Sevgi Onurda bu beklentiye katılarak, bu düşüşün 2013’ün ilk çeyreğinde de devam edeceği değerlendirmesinde bulunuyor. Piyasaların beklediği gelişmelerden biri de 21 Kasım’daki Moody’s toplantısı.

MOODY’S BEKLENİYOR

Fitch’in not artınmının ardından atacağı adım merakla beklenen Moodys’, 30 Ekim’de açıkladıktan görüşleri koruduklarını anlattı ve “Yeni derecelendirme aksiyonları konusunda spekülasyon yapmak istemiyoruz” açıklamasında bulundu. Moody’s, Türkiye’yi halen Bal ile yatırım eşiğinin bir kademe altında derecelendiriyor.

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, “Haftaya yapılacak Moody’s toplantısı ve daha sonra S&P’nin kredi notu olarak çok uzakta kalmasından dolayı aradaki farkı kapatabileceği beklentileri, Türk mali piyasalarını kısa vadede olumlu etkileyebilir. Bunda yeni hisse senedi arzlanna gelebilecek yüksek talep de etkili olabilir” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu