Kültür Sanat

Recep İvedik 4 Gibi Türk Filmleri AVM’lere Can Simidi Oluyor

Perakende sektörünün sıkıntılı zamanlarında sinema seyircileri AVM’lere can simidi oluyor. Bu yılın ilk iki ayında AVMlerdeki sinemalara gelenler yüzde 10-20 arasında arttı. Sektör temsilcileri yılın ikinci çeyreğinden de umutlu…

ALIŞVERİŞ merkezleri yalnızca alışveriş yapılan yerler olmaktan çoktan çıktı. Bir yaşam merkezine dönüşen AVM’ler sosyalleşmek için ideal mekanlar olarak öne çıkıyor. AVM’lerde sosyalleşmek deyince de öncelikle iki şey akla geliyor:

Yemek katları ve sinemalar. Tüketici ekonomik gidişata göre kimi zaman alışverişini yavaşlatsa da yemek katları ve sinemalara ilgi fazla azalmıyor. Geçen hafta yaptığımız haberde çoğu AVM’de yeme içme zincirlerinin işlerinin iyi gittiğini yazmıştık. Bu hafta da AVM’lerin lokomotiflerinden olan sinemaların durumunu araştırdık. Yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre işleri yüzde 10-20 artış gösteren sinemaların yılın ikinci çeyreğinden çok daha ümitli olduklarını belirtelim.

avmlerde sinema keyfi

“BU YIL DA HAREKETLİ GEÇER”

Türkiye’de halen 330 AVM faal halde. Bu AVM’lerin 63’ünde Mars Cinema Oraup, Cinemaximum markasıyla 553 salon işletiyor. 2011 yılında AFM Sinemaları’nm da büyük hissesini alan Mars Entertainment Group’un yüzde 30’u Esas Holding’in, yüzde 30’u Actera Group’un, yüzde 40’ı ise Muzaffer Yıldırım ve Menderes Ut-ku’nun. Grubun sinema salonlarının koltuk kapasitesi 82 bin 40.

Mars Cinema Group

CEO’su Kurt Rieder, bu yılm ocak-şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre bilet satışlarının yüzde 10 civarında arttığını söylüyor. Rieder’e göre vizyona giren yerli filmlerle Hobbit: Smaug’un Çorak Topraklar, Frozen gibi yabancı filmler izleyiciyi sinemaya çekti. Mars Cinema Group’un yaptığı “Patlat Bi Hediye” kampanyasına da yoğun ilgi oldu. Yılm kalanında da büyüme performans-sürdüreceklerini tahmin eden Rieder, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Recep ivedik 4 hızlı ve güçlü bir performansla giriş yaptı. Gösterimde olan veya gösterime girecek olan diğer Türk filmleri ile nisan ayında da sinemalarımız yüksek performansı sürdürecek. Oscar Ödülleri Holywood sezonunun açılışını ilan etti. Önümüzdeki üç ay içerisinde, 300: Bir imparatorluğun Yükselişi, Nuh: Büyük Tufan, Kaptan Amerika: Kış Askeri, Evrim, İnanılmaz Örümcek Adam 2, Godzilla ve X-Men: Geçmiş Günler Gelecek gibi gişe rekorlarım kırmasını beklediğimiz filmlerin vizyona girmesi ile sektörün bu yıl da hareketli geçeceğini düşünüyoruz.”
“SEKTÖR YÜZDE 10 BÜYÜR”

Sinema zincirleri bu yıl sektörde genel olarak yüzde 10’luk bir büyüme bekliyor. Ancak Cinema Pink Grubu yılın geneli için kendisine yüzde 35’lik bir büyüme hedefi koymuş durumda. İstanbul’da Akmerkez, Metrocity, Pelikanmall, Perlavista, Carousel ve Demirören İstiklal gibi alışveriş merkezlerinde sinema salonlarını işleten Cinema Pink’in Silivri Kipa, Eskişehir Kanatlı, Yalova Kipa, İnegöl AVM, Antalya Shemall, Ankara Etlik Forum, Nevşehir Foram, İzmit Arasta-park dahil Türkiye genelinde 14 alışveriş merkezinde sinema salonları bulunuyor. İlkay Kırcı’nın sahibi olduğu şirketin sinemalarının 10 bin koltuk kapasitesi var.

Sinema Pink Genel Müdürü Selim Yavuzoğlu, bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik bir artış yaşadıklarını söylüyor. Yavuzoğlu, “İşlerimizdeki artışın birkaç nedeni var. Lokasyon olarak bir önceki seneye göre iki yeni sinemamız faaliyete geçti. Filmler açısından geçen sene ile bu sene arasında bir fark olduğu kanaatinde değiliz. Eyvah Eyvah 3 ve Recep İvedik 4 filmleri yılm ilk ayında sürükleyici oldular” diye konuşuyor. İstanbul’da Akmerkez, Metrocity, Pelican, Demirören İstiklal ve Perlavista AVM’lerin işlerinin lokomotifi olduğunu belirten Yavuzoğlu, yılm kalanıyla ilgili beklentilerini ise şöyle açıklıyor: “Sektörde bu yıl yüzde 10’luk bir büyüme olacağı kanaatindeyiz. Bu beklentimizde, önümüzdeki dönemde çok kaliteli yabancı yapımların vizyona girecek olması etkili. Cinema Pink olarak bir önceki seneye oranla yüzde 35 büyüme hedefi koyduk. 2014 yılında üç dört yeni projeyle yakından ilgileniyoruz.”

CİRODAN PAY ALIYORLAR

Türkiye’deki AVM’ler sinema salonlarının işletmesini genellikle zincir sinema işletmecilerine vermeyi tercih ediyor. AVM ilk kurulurken sinema yatırımını AVM yatırımcısı ile sinema işletmecisi ortaklaşa yükleniyor. AVM yönetimleri, sinema salonlarından baz kiranın yanı sıra cirodan da yüzde 8-12 arasında pay alıyor.

Bazı alışveriş merkezleri sinemalarını kendileri işletmeyi tercih ediyor Bunlardan biri de İstanbul Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi.

Yönetmen ve yapımcı Mustafa Altı-oklar’m danışmanlık verdiği PAM Sinema ları’nı geçmişte AFM Sinemaları işletiyordu. Profilo yönetimi Temmuz 2012’den itibaren sinemaları kendisi işletmeye karar verdi. Yedi salonlu PAM Sinemaları’mn bin 500 koltuk kapasitesi var.

PAM Sinemaları Müdürü Fatih Danış, yılm ilk iki ayında geçen yılm aynı dönemine göre seyirci sayısının yüzde 7.7 arttığını belirtiyor.

“Tüm zamanların en çok izlenen filmi Düğün Dernek’in yanı sıra Recek İvedik 4 de tüm zamanların en iyi hafta sonu açılış rakamını gerçekleştirmesiyle sektör yukarı doğru ivme kazandı” diyen Danış, yılm geri kalanından da ümitli: “Sektör olarak yılm tamamında 50 milyon adet bilet satışı bekliyoruz.

Beş sene içerisinde Türkiye’de ortalama sinemaya gidiş oranı kişi başına l’i bulacaktır. Biz artık sinemamızın tüm olanaklarını AVM’ye müşteri çekmek ve mutlu müşteriler yaratmak için kullanılıyoruz. Bilet fiyatları düşürülüp, özel günlerde indirimler, ikili promosyonlar, bedava günler, büfede indirimli menüler, kredi kartlarıyla anlaşmalar, müşterileri sürekli kılacak sadakat programları uyguluyoruz. Tüm bu çabalarımız sonucunda 2012’de 140 bin civarında olan bilet satışlarımız 2013’te 190 bine çıktı.”

Rahime Baş Uçar


2 Yorum

  1. Az bir parayla düzenli günlük geliriniz olsun istermisiniz ne bayilik parası ne frence parası ne dosya parası nede proje parası nede komisyon parası istemiyoruz bizim çiftlikte doğal organik özgür tavuk köy yumurtası üretiyoruz az parası olup ta ne iş yapabilirim diye düşünen ve tarıma yatırım yapmak isteyip de arazim yok diye düşünmeyin 600 dönüm arazimiz var burada sizde paranız ölçüsünde bize katılabilirsiniz verdiniz parada size bir ay gibi kısa bir sürede dönüyor kısaca size bir hesap yapalım
    örneğin bin adet tavuk alıyorsunuz tavuğun tanesi 10 Tl 1000×10 = 10 bin TL ediyor köy yumurtasının tanesi 750 KRŞ bin tavuk günlük ortalama 800 yumurta verir 800 x 750 =günlük 600 TL ediyor 600 TL de ayda 18 bin TL ediyor verdiğiniz para size kısa bir sürede dönüyor ilgilenen arkadaşlar eko tarım doğal ürünler must19_@.com tel 0541 440 81 51 youtubeda çorum/ sungurlu Mustafa kayar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu