Ekonomi Haberleri

Reel Ekonomi Takvime Bağlanıyor

Reel Ekonomi Takvime Bağlanıyor

ÜÇÜNCÜ EYLEM PLANI’NDA 2015’E KADAR ORTA VE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ, KOBİ BORSALARI VE YEDİ SEKTÖRÜN İTHAL GİRDİ ÜRETİMİYLE İLGİLİ ÖNLEMLER TAKVİME BAĞLANACAK.

Hükümet, önümüzdekİ dönemde reel üretim için bir plan ve programla kendini “bağlamayı” planlıyor. Özel sektörün yol haritası, “Orta Vadeli Program ve Üçüncü Eylem Planı” ile çizilecek. Planda özellikle orta ve ileri teknoloji ürünlerinde Türkiye’yi “Avrasya üssü” yapma amacına göre hareket edilecek ve ithalata bağımlılığı azaltacak girdi üretimleri için takvim belirlenecek.

Hükümet, seçim döneminde küresel krizin Türk ihraç pazarını etkilemesi ve cari açığın riskli yükselişinin sürmesi üzerine, ihracat ve sanayinin ithalata bağımlılığını sorgulamaya başladı. Sorgulama özellikle uluslararası kuruluşların uyarılarıyla daha da arttı. Örneğin Dünya Bankası, Türkiye’de cari açığın kısa vadeli sermaye akışıyla finanse edilmesine sık sık dikkat çekiyor. Dünya Bankası Türkiye Baş Ekonomisti Marina Wes, bu konuda enerji verimliliği, iç tasarrufların artırılması ve ihracatta rekabetçilik konularında harekete geçilmesi gerektiğini söylüyor.Hükümet bu bağlamda bir taraftan orta vadeli program hazırlığına devam ederken, yeni bir çalışmayı daha başlattı ve 2002 ve 2007 yıllarındaki gibi bir eylem planını uygulama kararı aldı. Özellikle orta teknolojili ve ara girdisi malların üretimini artırma)’! amaçlayan planda, sorumlu bakanlıklar ve genel müdürlüklerin uygulama süreçleri belirtilecek.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, planla birlikte Türkiye’nin denemediği sanayi kollarının da kurulmasının amaçlandığını belirterek, 2015 yılında ihracatın 200 milyar dolara çıkarılmasına yönelik eylemlerin planda ayrıntılı olarak yer alacağını söylüyor. Planda ağırlıklı olarak, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın reel sektöre yönelik politikalarına yer verilecek. Türkiye’nin 2015’e kadar sanayi ve ihracatta orta ve yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması için verilecek desteklerin sıralanacağı planda, kimya, otomotiv, demir çelik, makine, elektronik, seramik, hazır giyim, deri sektörlerinin katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesine ilişkin önlemler yer alacak.
Planın en geniş bölümlerinden birini de KOBİ politikaları oluşturacak. Kalkınma Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortak çalışmalarıyla orta boy işletmelerin KOBİ borsa-larına açılması konusunda teşvik tedbirleri sıralanacak. Sanayinin insan kaynağı kapasitesini güçlendirmek için özel sektörün organize sanayi bölgelerinde mesleki ve teknik eğitim okulları açması için destek sağlanacak. Bu desteklerin hangi zaman dilimi içinde, hangi illerdeki organize sanayi bölgelerinde verilebileceği ve koşulları ayrıntılı şekilde planda yer bulacak. Ayrıca, Türk malı otomobil üretimi için hangi illerin nasıl teşvik edileceği açıklanacak.

Planda yer alacak diğer tedbirlerin 2015 yılına ilişkin hedefleri ise şöyle: Müteahhitlik hizmetleri 50 milyar dolara çıkarılacak. Bölünmüş yol uzunluğu 26 bin kilometreye ulaştırılacak. Hızlı tren ağı, 3 bin 500 kilometreye çıkarılacak. Posta sektörü kademeli olarak özelleştirilecek. 50 bin megavatlık elektrik gücü, 62 bin megavata yükseltilecek. 15 milyon geniş bant abonesine erişim sağlanacak.

Nurhan YönezerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu