Anasayfa / Emlak Haberleri / Referandumdan sonra inşaat sektörü hareketlendi

Referandumdan sonra inşaat sektörü hareketlendiİNŞAAT Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Ali Çınar, 12 Eylül’de yapılan referandumdan sonra inşaat sektöründe hareketlenme başladığını ifade etti.

Konya’dan örnek veren Çınar, 2010 yılında referandumdan önce 1 milyon 768 bin metrekare, referandumdan sonra ise 4 milyon 471 bin metrekare proje alanı yapıldığını belirtti.

İnşaat sektörünün 400’e yakın yan sektörü desteklediğini ifade eden Ali Çınar, “İnşaat sektörü ülkemizin kalkınmasını sağlayan ve yeni iş alanları yaratan bir sektördür. Sektördeki gelişmeler ne kadar çok olursa, ekonomik gelişmelerde o kadar iyi yönde seyreder. Sektörün iyi yönde seyir etmesindeki en büyük faktörde, siyasi ve ekonomik alandaki istikrardır. İstikrarı gören yatırımcı, atılıma geçer ve piyasa hareketlenir.”dedi.
12 Eylül’de yapılan referandumun inşaat sektörünü etkilediğine dikkat çeken Ali Çınar, şunları söyledi: “Ülkemizde inşaat sektörü 2009 yılını yüzde 22 küçülmeyle kapattık. Sadece yıl sonuna doğru küçük bir hareketlenme oldu. 2010 yılını da referandum öncesi ve sonrası diye ikiye ayırıyoruz. Referandum öncesi altı ayda hem yapı ruhsatlarında hem de gayri menkul sektöründeki konut satışlarında bir daralma gözlenmiştir. Bunların nedenlerinden bir tanesi arz talep dengesizliğinin sürmesidir. Örneğin Konyamızda referandum öncesinde 1 milyon 768 bin metre kare, referandumdan sonra ise 4 milyon 471 bin metrekare proje alanı yapıldı. Bu sektördeki hareketliliği gösterir. Örneğin 2006 yılında 4 milyon metrekare, 2009 yılında 2 milyon 984 bin metrekare, 2010 yılı genelinde de 6 bin 239 bin metrekare proje alanı yapıldı.”

Ali Çınar, medyadaki inşaat sektörüyle ilgili reklamlardaki artışın bile sektördeki hareketlenme olduğunun göstergesi olduğunu belirtti. Çınar, 2011 yılında da hareketliliğin devam edeceği ümit ettiklerini ama seçim döneminde geçici bir tıkanmayla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

Tolga YANIK / KONYA / DHA

  Yeni AVM projeleri tüketicilere yeni deneyimler sunuyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir