Reklamlar-Reklamcılık

Reklam Teknolojileri

“Reyting” kavramını kime sorsanız duymuştur. Hangi televizyon kanalındaki hangi programın ne kadar izlendiğini (izleyici büyüklüğünü) kabaca anlamaya yarayan bir sistem. Dönüşmekte olan medya dünyasında, televizyon ölçüm sistemlerinde de değişim başlamış durumda. Uzmanlara göre geleneksel reyting ölçüm firmaları “bir zamanlarki televizyona ilişkin ölçüm yapıyorlar, ama geleceğin televizyonuna göre değil.”

***

Ne oldu da televizyon ölçüm alanında yeni fırsatlar yeni firmalar ortaya çıkmaya başladı? Sorunun yanıtı, televizyon izleme alışkanlıklarının değişmesinde yatıyor. Eskiden karasal “kılçık” antenlerle izlenen televizyonlar yerine sayısal kablolu sistemler, sayısal uydu platformları ve internet üzerinden televizyon izleme alışkanlığı giderek yayılıyor. Böyle olunca, geleneksel televizyon izleyici ölçümü yapan kuruluşların yapamadığı işleri yapabilen girişimcilerin önü açılmış oluyor. Kilit teknolojilerden biri yeni sayısal televizyon hizmetlerini alan abonelerin kullandığı televizyon kutuları (set-top-box). Bu kutular sayısallaşma sonucu, cihazın açılma ve izlenmesine ilişkin kusursuz bilgileri saklayıp bir veri tabanına aktarabiliyor.Nielsen, AGB gibi geleneksel televizyon izleyici ölçüm sistemleri, televizyon izleyicisini sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet ve yaş gibi değişkenlerle çözümlemeye çalışıyor. Bu sistemin bilemediği bazı şeyler var. Örneğin ölçüm yapılan kitlelerin hangi marka ürünü satın aldıkları, satın alma sıklıkları ve daha pek çok unsur tam olarak bilinemiyor. Yeni sistemler bu noktada devreye girebiliyor. Örneğin bazı firmalar televizyon izlemeyle, tüketim alışkanlıklarını bir araya getirerek reklamverene sunabiliyor.

***

Girişimci firmalardan biri, ABD’de bölgesel kablo hizmeti sunan kuruluştan aldığı izleme bilgileriyle veri tabanının izleyiciye ilişkin tarafını halledebiliyor. Bazı kablolu televizyon izleyicileri, belli indirimler karşılığında kimin izlediğini ortaya koyan uzaktan kumanda cihazlarını kullanmayı kabul ediyorlar. İzleyicinin verilerine sahip hale gelen girişimci firmanın yapması gereken, bu bilgileri satın alma davranışlarıyla çapraz sorgulayabilecek verileri toplamak oluyor.

Bunun yolu da büyük alışveriş merkezlerinde alışveriş yaptıkta puan biriktiren abone kartlarından geçiyor. Bu kartlardaki bilgilerle, televizyon izleme kalıpları çapraz olarak sorgulandığında geleneksel televizyon izleyici ölçüm bilgilerinin veremediği yepyeni bilgiler elde ediliyor. Örneğin bir markanın reklamını seyreden kişilerin ne kadarının rakip markayı tüketmekte olduklarını ve reklamdan sonraki değişim ortaya çıkabiliyor.

***

Aynı bilgiler, reklamcılar tarafından da çok etkili olarak kullanılabilir. Reklamcılar, reklamını yapmaları istenen markaları tüketen televizyon izleyicilerinin hangi programları seyrettiğine ilişkin verileri sistemden elde edebiliyorlar.
Bir başka girişimci firma, gene televizyon setüstü kutularındaki bilgilerle, izleyicilerin posta kodlarını bir araya getirerek, hangi posta kodlarında oturanların belli bir programı izlediğini ortaya çıkarabiliyor. İzleyiciler hakkında setüstü televizyon kutularını kullanarak toplanan bilginin bir anlamda sınırı yok. Örneğin belli bir anda televizyon seyredenlerin ne kadarının aynı zamanda çizgi filmlerden hoşlandığını da öğrenmek mümkün.

HALUK GERAYBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu