Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Reklam ve Pazarlamada Cinsellik

Reklam ve Pazarlamada Cinsellik

Reklam ve Pazarlamada Cinsellik, Reklam dünyasında görsellik, Görsellik duyulara hitap etme, Seksi bir kadın figürü, Seksi erkek figürü, reklam dünyası, reklamlar, interaktif bir reklam uygulaması, cinsel içerikli reklamlar, bilinçaltını etkilemek, cinsellik temalı reklamlar

Reklam dünyasında görsellik genellikle ön plandadır. Görsellik duyulara hitap etmenin en kolay ve en ilgi çekici yollarından birisidir. Seksi bir kadın ya da kaslı bir erkek figürü algıyı cezbetmenin en kolay ve en etkileyici yoludur belki de. Freud’un teorisi olan cinselliğin reklam dünyasında uygulanışı da bu nedenlerle çok yaygındır. Aslında Freud’un ortaya attığı bu mantıkla insanların dikkatini çekmek için cinselliğin kullanılması, algının bir anda bir yerde toplanması adına uygulanan iletişim hilelerinden biridir ve pazarlamanın da en iyi destekçisidir. Bunun örnekleri aslında çok fazladır. Ancak üç farklı kategoride ele alabiliriz bu örnekleri:

İlk örnekte kadınların seksapelitesinin ön plana çıkarıldığı reklamlar geliyor aklımıza. Kadın figürünün en seksi örneklerinin teşhir edildiği reklamlar da diyebiliriz bir nevi. Bir kadının mahrem dünyasının sergilendiği ya da kadın figürünün izleyicinin ilgisini çekebilecek şekilde hareketler sergilemesine dayanan bu reklam filmlerinde izleyicinin dikkatini ilk anda çekmektir ilk amaç.Cinselliğe odaklı bilinçaltının, reklamı herhangi bir noktada fark etmesi ile reklama olan dikkat artar. Bunun bir örneği bir boya firması tarafından kullanıldı en güncel olarak. Pamela adlı mankeni kullanan firmanın reklam filminde mankenin boyalarla nasıl oynadığını görüyoruz.Buna bir alternatif de yabancıların geleneksel Cadılar Bayramı için hazırlanan interaktif bir reklam uygulaması. Üç farklı bayanın kullanıldığı bu reklam uygulamasında istediğiniz bayanı seçip hikayenizi kendiniz yönetebiliyorsunuz.

İkinci örnek de erkeklerin kullanıldığı cinsel içerikli ya da temalı reklamlar. Bu tip reklamlar aslında son dönemde yaygınlaşmaya başladı. Daha öncesinde ataerkil bir reklam dünyasında yaşarken, artık cinsiyetlerin egemenliği birbirini yenmek için uğraşmak yerine ortaklaşa iş kurmaya başladı diyebiliriz.

Buna verilebilecek en güzel örneklerden biri Biscolata Starz’ın reklamında kullandığı kaslı ve seksi erkekler. Fabrika çalışanı olarak gördüğümüz erkeklerin seks temasını çağrıştıracak şekilde kullanılmış olması yeni bir trend başlattı aslında.

Üçüncü ve son olarak da bilinçaltını etkilemek amaçlı uygulanan “subliminal messages” olarak bilinen bilinçaltı mesajlar cinsellik temalı reklamlar arasında yer alabilir. Bir mesajı vermenin kısıtlandığı ya da açıkça uygulanmasının izin verilmediği durumlarda uygulanan bu mesaj tipi de genellikle cinsellik teması üzerine uygulanmaktadır. Özellikle içki reklamlarında gördüğümüz bu tip bilinçaltı mesaj uygulamaları aslında izleyicinin ilk aşamada dikkatini çekmiyor. Daha dikkatli incelendiğinde bu tip uygulamaların bilicinimizi nasıl etkilediğine şahit oluyoruz.Bu mesaj uygulamasında uygulanan mantık ise şekil ile insanların düşünceleri üzerinde bir etki bırakmak. Şekil aslında ilk bakışta normal duran iki şişe gibi görünse de tersten bakıldığında bu şişelerin oluşturduğu seksi bir şekil olduğu dikkatimizi çekiyor.

Cemil Hayri DURGUN / businessonair.net
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir