Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Reklamlar Medya Aracılığıyla Tüketim Toplumunu Oluşturuyor

Reklamlar Medya Aracılığıyla Tüketim Toplumunu OluşturuyorAtatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. Derya Tellan, reklamların tüketici ile buluşturulduğu medyanın, tüketim toplumunu oluşturmada başat bir role sahip olduğunu söyledi.

Tellan, Kültür Merkezi’nde verdiği “Sembolik tüketimin üretimi ve reklamların anlamı” konulu konferansta, bireyin gündelik yaşantısında maruz kaldığı reklam unsurlarını, tüketim alışkanlıklarının yeniden üretiminde ‘sembolik’ olarak kurdukları iletişim bağlamında ele aldı.

Tellan, ‘reklamcılık’ ve ‘tüketim’ ilişkisi içerisinde inşa edilen ‘sembolik yaşantıları’ açıklarken, üç konu üzerinde durdu. Öncelikle, ‘nesne’nin günümüze gelinceye değin geçirdiği anlamsal dönüşümü tartışan Tellan, ardından tüketim toplumunun reklamlar ve semboller aracılığıyla inşasını sorgulama yoluna gitti. Son olarak Tellan, reklamların tüketici ile buluşturulduğu medyanın, tüketim toplumunun oluşumundaki başat rolünü vurguladı.
Günümüzde, sembolik anlamlar yüklenmiş nesnelerin bolluğunun geleneksel değiş-tokuş mantığını değiştirdiği üzerinde duran Tellan, reklamlarda bir ürünün sahip olduğu niteliklerin sunulmasından öte akılcı amaçların dışına taşan satın alma eylemlerini güçlendiren unsurların dikkat çekici hale geldiğini belirtti.

Medyanın, tüketim toplumunun oluşumunda önemli bir role sahip olduğunu vurgulayan Tellan, şunları kaydetti: “İçinde bulunduğumuz yüzyılda, sosyal yaşantımız ‘tüketim odaklı’ bakış açısı ve ‘gösteri toplumu’ anlayışı, ‘eğlence’ ve ‘seyirlik yaşam’ olguları üzerinden kurgulanmış bulunmaktadır. Reklamlar yoluyla markalara sadık tüketiciler açığa çıkarılmakta, mesajın içinde kurgulanan ‘eksiklik’, ‘yoksunluk’ ve ‘çaresizlik’ sorunlarına karşı geçici-hayali çareler üretilmektedir. Yine reklamlar yoluyla bireyin kimliğini ürünlerden geçerek yeniden inşa etmesi sağlamakta ve en nihayetinde ürünleri, kişisel tarz ve servet ile eşleştirmek gibi unsurlar hep reklam olgusuyla ön plana çıkarılmaktadır.”

  2010 Yılının En İyi ReklamlarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir