Anasayfa / Kültür Sanat / Renkleriyle ilan-ı aşk eden çarıklar

Renkleriyle ilan-ı aşk eden çarıklarKahramanmaraşlı Kopar Ailesi, Osmanlı çarıklarını beş kuşaktan beri bir aile mirası olarak sürdürüyor.

KAHRAMANMARAŞ’IN tarihi kapalı çarşısından Hollywood’a kadar gidip “Büyük İskender”, “Harry Potter” gibi hasılat rekoru kıran filmlerde giyilen Osmanlı çarıklarının bir dilinin olduğunu bilir misiniz.

osmanli cariklari
Bugün insanların süs olarak duvara asmak için aldığı, oysa dedelerimiz zamanında bir “ihtiyaç” olan çarıklar renkleriyle dönemin kadınlarının medeni durumlarının da göstergesi olmuş. Siyah çarığı kocası ölmüş dul kadınlar, kırmızıyı evli olanlar, turuncuyu nişanlılar, sarıyı genç kızlar, yeşili ise yaşlılar giyermiş. Yani dönemin erkekleri çarıklara bakarak ilan-ı aşk ederlermiş. Kahramanmaraşlı Kopar Ailesi, Osmanlı çarıklarını beş kuşaktan beri bir aile mirası olarak devam ettiriyor. Ailenin ürettiği çarıkların ünü kent sınırlarından çıkıp ülke sınırlarını aşmış bulunuyor.

Kelik, postal, saray yemenisi, Fatih yemenisi, Osmanlı yemenisi, kısa kelik, terlik ve karadağ çarığı gibi yedi çeşit Os-manlı çarığı üreten Hüseyin Kopar, her tarafı deri olduğu için ayak sağlı açısından çarıkların faydalı olduğunu söylüyor. Kopar, ayak sağlığını düşünenlerin çarığı tercih ettiğini belirtiyor.

SIRRI BERK ARSLAN

  Direkli Mağarası'nda Yontma Taş Devri’nin İzleri AranıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir