Anasayfa / Haberler / Rent A Car Firmalarının Sorunları ve Öneriler

Rent A Car Firmalarının Sorunları ve ÖnerilerRent A Car Firmalarının Sorunları ve Öneriler

Yıllarca çok bilinmeyen bu sektör 2007 yılından sonra büyük bir hareketlilik göstererek zirve dönemlerine ulaşmış durumdadır. Şuan operasyonel kiralama ve günlük kısa dönem kiralamalarda çok büyük sermaye sahibi firmalar sektör içerisinde yer almaktadır. Oto kiralama sektörünün birden büyümesi çok ciddi sıkıntılarıda beraberinde getirdi. Henüz yasal birçok eksikliğin olduğu sektörün en temel problemlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Kiralık araçların sigortaları, uzun dönem kiralamalar için çözüm yolu bulunmuş olsa bile kısa dönem kiralamalar için çok büyük maliyetlerde rent a car sigortası olarak bilenen poliçeler nedeniyle birçok araç kiralama firması hem kendilerini, hem de müşterilerini risk altında bırakarak kiralama işlemleri yapmaktadır.
Çözüm: Sayılı sigorta firmasının yaptığı yüksek riskli rent a car sigortasını yapan firma saysının artması, denetimlerin artıp riskin düşürülmesiyle sigorta fiyatların aşağı yönlü olması sektöre olan güveni artıracaktır.
2. Trafik Cezaları, rent a car firmalarının kazancının büyük kısmını götüren ve büyük maddi problemlerle araba kiralama firmalarını karşı karşıya bırakan sorun.
Çözüm: Emniyet Müdürlüklerine bildirilen kiralamalarda araç kusurları haricindeki cezaların kiralayan kişiden tahsil yolunu kolaylaştıracak hukusal alt yapıların biran önce sağlanması

3. Sözleşmeler, rent a car firmaları yaptıkları sözleşmelerde nelerden yükümlü olduklarını tam olarak bilmedikleri için çok farklı hukuksal temeli olmayan kiralama sözleşmelerini kiralayan kişilere imzalatmakta, bu durum ise mahkemelerde anlaşmazlıklara sebebiyet vermektedir.
Çözüm: Rent a Car firmalarının birer oda altında toplanılmasını sağlamak ve yaptıkları kiralama iş çeşitine göre olmazsa olmaz maddeler konusunda bilgilendirilmelidirler. Ayrıca şuan sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek hukuk danışmanlığı tam olarak sağlanmalıdır.

4. Yaralanmalı ve Ölümlü Kazalar, uzun dönem kiralamalar dışında kalan kiralamalarda meydana gelen ölümlü veya yaralamalı kazalarda araç sahibi olarak görünen rent a car firmalarının büyük sorumluluk altına girmeleri, genellikle alkollü araç kullanımından doğan bu tür kazaların sigorta firmalarınca karşılanmaması.
Çözüm: Bu konu ancak sektöre uygun hukuksal maddelerle düzeltilebilir.

  Bedelli Ücreti

5. Merdiven altı firma sayısının fazlalığı, rent a car işi için herhangi bir odaya kayıt yapılma zorunluluğunun olmaması, bu işi yapan şirket veya kişi sayısının tespitini imkansız hale getirmektedir. Ayrıca fiyat istikrarı ve her türlü aracın denetimsiz olarak kiralanması sektöre olan güveni ciddi şekilde sarsmaktadır.

6. Araç fiyatlarının ve lüks araçlardaki vergilerinin yüksekliği.

Makalenin kaynağı için
buraya tıklayınız
.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir