Anasayfa / Şirket Haberleri / Robast’a yurt dışından teklif yağıyor

Robast’a yurt dışından teklif yağıyorRobast’a yurt dışından teklif yağıyor

Depolama alanında şirketlere butik çözümler sunan Robast, ürettiği küçük boyutlu robotlarla Türkiye’de olduğu gibi dünyada da tek firma olarak biliniyor. Bu ürünler için yurt dışından birçok distribütörlük teklifi alan şirket, şu an için gelen yoğun talepleri karşılıyor. Yaptığı Ar-Ge yatırımlarıyla şirketinde farklılık yaratan Robast, Türkiye içinde olduğu gibi yurt dışındaki firmalara da depolama çözümleri sunuyor.

Bağlı olduğu AST Grubunun sahip olduğu, nükleer enerji, yapı inşa sanayi, gemi inşa sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarının depolama sorunlarının üzerine kurulan Robast, bu sorunlara çözüm üreten bir robot üretim şirketi. Lojistik sektöründe problemlerin gittikçe büyümesi ve çözümsüz hale bürünmesiyle birlikte arsa maliyetlerinin aşın yük olması ve bu yüzden firmaların üretim yapmaktan korkması Robast’ı akıllı robotik çözümler sektörüne itti. Bu is için profesyonel bir ekip kurarak Ar-Ge çalışmalarına başlayan şirket 2004’ten günümüze kadar gelen şirket, bugün butik üretim tarzıyla sadece Türkiye’de değil dünyada da tek şirket olarak biliniyor. Almanya, İspanya, Hollanda, Türkmenistan gibi ülkelerle çalışan Robast, ihracat alanını daha da genişletici projeler üretiyor.

Nihai hedefini depolama alanında dünya devi olmak olarak belirleyen şirket, ayrıca İtalya, Türkmenistan, Cezayir ve Hindistan’daki bazı firmalardan distribütörlük teklifleri alıyor.

Yatırımlara hız verdi

Robast bu alanda sadece Türkiye’de değil, dünyada da bu konuda faaliyet gösteren tek firma olarak biliniyor. Diğer akıllı depolama robotu yapan firmaların standart ürünlerin dışına çıkamadıklarını dile getiren Robast Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Demirbaş, “Biz ise butik işler yapıyoruz. Firmalannın sorunlarına yönelik çözümler üretiyoruz. Bundan dolayı yurt dışından firmalardan distribütörlük almak isteyen firmalar var. Fakat şu an için yurt dışı distribütörlüğüne sıcak bakmıyoruz” diyor.

Şu an için yurt içinde ve yurt dışında kendilerinden talep edilen birçok proje olduğunu söyleyen Demirbaş, şirketin yatırımlarına hızla devam ettiklerini sözlerine ekliyor.

Tüm ürünler patentli
Ar-Ge çalışması sonucunda meydana getirdikleri birçok robotları olduğunu ve hepsi için patentlerinin de mevcut olduğunu anlatan Hüseyin Demirbaş, rulolu, paletli ve kutulu depolama yapan, sıcak soğuk suyla, büyük ya da küçük malzeme ile depolama yapabildiklerini belirtiyor. “Aslında sorun tek. Ürettik ama nereye koyacağız? Sırf bu yüzden seri üretim yapmayan üretimden korkan firmalar var. Çünkü depolama ve lojistik maliyetleri, yer maliyetleri çok ciddi seviyelerde. Depolama yaparken ürünlere verilen zararlar ayrı bir sıkıntı. Depolamada maalesef mevcut depolama sistemleriyle hacmin tamamını kullanmak mümkün değil. Yükseklik fazla kullanılamıyor” diyen Demirbaş, akıllı depolama sistemlerinde tüm bu sıkıntılara çarelerin mevcut olduğunu söylüyor.

  İGDAS, yurt dışı atağında

Hem yüksekliği hem de hacmin tamamını kullanan Robast, böylelikle 5 bin metrekareyi 100 ila 200 metrekarelere düşürmüş oluyor. “Bizi dünyadaki rakiplerimizden ayıran ve dünyada tek olmamıza sebep olan durum, butik işler yapmamızdan kaynaklanıyor. Firmaların bizi tercih etmesindeki en önemli sebep bizim sistemimize entegre olmak zorunda olmamaları” diyen Demirbaş, onların sistemine kendi sistemlerini entegre edebildiğini kaydediyor.

Dev şirketlerle çalışıyor

Almanya, Ispanya, Hollanda, Türkmenistan, Cezayir, Malezya ve Ortadoğu ülkelerine yönelik çalışmalarına devam eden Robast, ayrıca İtalya, Türkmenistan, Cezayir ve Hindistan’daki bazı firmalardan distribütörlük teklifleri alıyor. Şu an buna çok sıcak bakmayan şirket, daha çok gelen siparişlere yoğunlaşmış durumda.

“Sektörde yeni olmamıza rağmen şuanda Türkiye’nin ilk 500 firması içinde olan firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Proje aşamasında olduğumuz toplam 17 firma var. Aynca yurt dışından bazı firmalar da bizden distribütörlük istiyor” diyen Hayrettin Demirbaş, şu anda üzerinde çalıştıktan çok ciddi projeler olduğunu söylüyor. Celal Birsen Şemsiyeleri, Çelik A.Ş, Kastamonu Entegre, LG ve Vestel, bu projelerden bazıları… Şirketin buradaki nihai hedefi ise sektöründe dünya devi olarak Türkiye’nin ismini duyurmak.

Ar-Ge yatırımları artacak

Kendilerinin Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini ve yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Demirbaş, bu zamana kadar yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının mevcut sisteme zaten yettiğini belirtiyor. “Yapılamaz denileni yaptık. Şu anda da yapılamaz denilenleri yapmaya çalışıyoruz. Ar-Ge çalışmalarına devam edeceğiz. Depolama alanında dünyanın en küçük robotlarını üreteceğiz. Robotlarımızın hızını ve kaldırma kapasitelerimizi artıracağız” diyen Demirbaş, örnek olarak 16 tonluk malzemeleri 10 metre yüksekliğe kaldırabilecek robotları ürettiklerini söylüyor.

Demirbaş son olarak, Robast’ın nihai hedefinin depolama alanında dünya devi olmak ve know-how satarak cari açığa faydalar sağlamak olduğunu belirtirken, şu an için Şanlıurfa’da 30 bin metrekare alan üzerinde bir fabrika kurduklarını da sözlerine ekliyor. Buraya yapılacak toplam yatırım miktarı ise 10 milyon dolar olacak.

Ar-Ge’ye 5 milyon dolar yatırım

Robotik depolama sistemleri üzerine 15 yıl gibi uzun bir süredir yaptıkları Ar-Ge çalışmaları sonucunda akıllı depolama sistemleri üzerine dünyada ilklerin öncüsü olduklarını vurgulayan Robast Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Demirbaş, Ar-Ge’de 21, imalat ve montajda ise 18 mühendis olmak üzere toplam 39 mühendis kadrosuyla hizmet verdiklerini dile getiriyor. “Yine ekibimizde imalat ve montajda görev alan toplam 114 mavi yakalı personel bulunuyor” diyen Demirbaş, toplam Ar-Ge yatırım miktarının yaklaşık olarak 5 milyon dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Mustafa Gündoğdu / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir