Anasayfa / Kültür Sanat / Robert Moog Kimdir?

Robert Moog Kimdir?Robert Moog 1961’den itibaren elektronik bir müzik enstrümanı geliştirme fikirlerini edinmiş ve Alman tasarımcı Harald Bode’nin tasarımlarından etkilenerek transistörlü modüler synthesiserlar hakkında düşüncelerini olgunlaştırmıştır.

1961 Ocak ayında “Electronics World” adlı dergide yayınladığı makaleye göre 1961-1963 yılları arasında sadece kendi evinden 1000 civarı Theremin cihazı sattığını belirtmiştir. Daha sonra ise kendi tasarımı olan enstrümanlar üretmeye karar vermiştir. Taşınabilir gitar anfisi fikirlerinden yola çıkarak elektronik müziğin vazgeçilmezi olan synthesiserlara geçiş yapmıştır.
1963 yılında ses üretebilen yeni elektrik devreleri fikrini hayata geçirmek için çalışmalar yapmış ve daha sonra 1964 yılında Ses Mühendisliği Topluluğu Konvansiyonuna davet edilmiştir. 1964 yılında üretimine başladığı synthesiserların tasarımında Herbert A. Deutsch ve Walter Carlos’tan da destek almıştır.

Walter Carlos’un başarılı albümünden sonra elektronik müzik avantgarde durumundan kurtulmuş ve ticari popüler müzik içerisindeki yerini almıştır. The Beatles ve Mick Jagger bu pahalı ürünü alanlar arasındadır.

Analog synthesiserların gelecek standartlarını belirleyen bu cihaza rağmen şirket 10. yılını dolduramadan iflas etmiş ve Arp ile Roland gibi daha büyük oyuncular daha ekonomik ve gelişmiş sistemlerle piyasaya girmişlerdir.

  Mehmed Niyazi Yeni Kitabı PlevneYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir