Sağlık Haberleri

Romatizmal Hastalıkların Yıllık İş Gücü Maliyeti 8.2 Milyar

Romatoid Artrit (RA) ve Ankilozan Spondilit (AS) hastalıkların neden olduğu üretim ve iş gücü kaybı, hastalığın kendisinden daha fazla maddi zarara yol açıyor.

GATA Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Pay ve Başkent Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünden Doç. Dr. Simten Malhan ile birlikte Türkiye’de 22 araştırmacının birlikte yürüttüğü ‘RA ve AS’nin Türk Toplumu Üzerindeki Finansal Yükü’ başlıklı araştırmanın sonuçları Ulusal Romatoloji Kongresi’nde açıklandı. Araştırmaya göre bu hastalıklar Türkiye’yi her yıl 8.2 milyar TL’lik finansal bir kayba uğratıyor. Maliyetinin azaltılması için hastalığın doğru zamanda teşhis edilip tedaviye yönlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmaya göre toplam maliyetin;
• yüzde 70’ini RA hastaları,
• yüzde 66’sını AS hastaları oluşturuyor.
Ayrıca araştırma sonuçları gösteriyor ki hastalıkların Türkiye’de yarattığı direkt maliyet;
• RA için 1.183.521.810 TL,
• AS için 1.418.108.384 TL.
Araştırmada ortaya koyulan bir diğer nokta ise, hastalıkların yarattığı dolaylı maliyetler. Dolaylı yoldan oluşan maliyetleri hesaplamak için; hastanın işten kaç gün izin aldığı, iş görememe durumunun ne seviyede olduğu, erken emeklilik ve erken ölüm oranı gibi çeşitli etkenler bir arada mercek altına alınmıştır. Türkiye’de bu iki hastalığın dolaylı maliyetleri ise;
• RA için 2.864.199.660 TL
• AS için 2.779.291.520 TL

Araştırmayı yöneten kurula başkanlık yapan Dr. Salih Pay, bu veriler doğrultusunda yaptığı açıklamada “Araştırma sonuçlarına baktığımızda RA ve AS hastalıklarının Türkiye için önemli bir yük olduğunu tespit ettik. RA ve AS hastalıklarının seyri sırasında artan şiddeti kişinin gerek sosyal gerekse iş hayatından uzaklaşmasına sebep olabiliyor. Bu hastalıkların neden olduğu üretim ve iş gücü kaybı, hastalığın kendisinden daha fazla maddi zarara yol açıyor” dedi.
Elde edilen sonuçlara göre; kas-iskelet sistemi hastalıkları, hastaların yaşam standartlarını olumsuz yönde etkiliyor. Hastalar, yaşamlarının 30-40 yıl kadar bir bölümünü sakatlıklar ile geçiriyor. Bunun sonucu olarak psikolojik anlamda da yıpranan hastanın çalışma hayatı ile olan bağının zayıfladığı gözlemleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu