Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Saatte 70 Kilometre Hızla Gidebilen Otomobil Yaptı

Saatte 70 Kilometre Hızla Gidebilen Otomobil YaptıEndüstri meslek lisesi makine bölümü mezunu Kazım Demir, evinin garajında, saatte 70 kilometre hızla gidebilen otomobil yaptı.
Kazım Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi tasarladığı, adını Kazım Demir Tasarım (KDT) koyduğu mini otomobilini 2,5 ayda tamamladığını söyledi.
Otomobiliyle Söke caddelerinde dolaştığını, vatandaşların, mini aracına ilgi gösterdiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu:
”Söke Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümü mezunuyum. Sarıkemer’de bir iplik fabrikasında sorumlu bölüm ustası olarak çalışıyorum. Araç tasarımı merakım çocukluktan geliyor. Küçükken kartondan veya tahtadan maket araba yapardım. Babam, ‘bunlarla ne uğraşıyorsun’ deyip verdiği harçlıkları boşa harcadığımı düşünerek maketleri kırıp atar, ben de ağlardım ama merakım büyüyünce de devam etti.”
Demir, geçirdiği rahatsızlık sonrası ameliyat giderleri için otomobilini satmak zorunda kalınca ”Kendi otomobilimi kendim yapabilirim” diye düşündüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:
”Şehir içinde kullanılabilecek basit, pratik bir araç yapmak istedim. Küçük motoru sayesinde yakıt tüketimi az olacak, az yer kaplayacak, park sorunu olmayacak bir araç tasarladım. Motor aksamını ikinci el aldım ve birleştirdim. Kaportasını, iç aksamını, her şeyini kendim yaptım. Çalıştığım iplik fabrikasından kullanılmayan sert plastikleri alarak garajımda tasarımıma uygun şekle getirdim. Bagajı alan daraltmaması için portatif düşündüm. 200 kilogram yük taşıma kapasiteli olan bagaj istenildiğinde kapatılıp açılabiliyor. Önden çekişli bir otomobil oldu. Ağırlığı 180 kilogram olan araçta 125 cc’lik motor kullandım. 5 vitesli otomobilim saatte 70 kilometre hız yapıyor ve kilometrede 10 kuruş yakıyor.”
Demir, evinin garajında, mesai saatlerinden arta kalan zamanda 2,5 ayda tamamladığı otomobilini 2 bin liraya mal ettiğini kaydetti.

AA

  Samsung Wave 525 Özellikler İncelemeYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir