Anasayfa / Kariyer ve İş / Sabancı Holding 2011 Yılında 2 Bin Kişiyi İşe Alacak

Sabancı Holding 2011 Yılında 2 Bin Kişiyi İşe AlacakSabancı 2 bin kişiyi işe alacak. Sabancı Holding, 2010 yılı değerlendirmelerini ve 2011 beklentilerini açıkladığı basın toplantısında 57 bin 200 olan çalışan sayısını 2011 yılında 2 bin kişi daha artıracağını duyurdu. Yaratılacak 2 bin kişilik istihdamın yüzde 60’ı perakende ve finansal hizmetler sektöründe yapılacak.

Sabanci Holding yıllık değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Kadınlar Gününü kutlayarak söze başladı. Kadınların iş hayatındaki öneminin giderek arttığını belirten Sabancı, bu yılki genel seçimlerde de daha fazla kadın aday çıkması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Değerlendirme toplantısında bir sunum yapan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, 2010 yılında Sabanci Holding’in net satışlarının yüzde 7 artışla 20.6 milyar TL’ye yükseldiğini ve bu rakamı 2011 yılında yüzde 11 artırmayı hedeflediklerini belirtti. 2010 yılı faaliyet karının ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 artışla 4.4 milyar TL’ye yükseldiğini açıkladı.

3 şirketini halka açıyor
Kurtul, önümüzdeki 3 yıllık periyotta 3 önemli şirketi halka arz edeceklerini açıkladı. İlk olarak 2012 yılının ilk yarısında Teknosa’yı halka arz edecek olan grup, 2013’te Avivasa, 2014 yılında da Enerjisa’yi halka açacak.

YATIRIMDA ASLAN PAYI ENERJİYE
2010 yılında 1 milyar 128 milyon dolar yatırım yapan Sabancı, 2011 yılında ise yüzde 70’i enerji sektöründe olmak üzere 2 milyar 61 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Yatırımların kalanı sektörlere göre yüzde 9 banka ve sigorta, yüzde 9 sanayi, yüzde 7 perakende ve yüzde 5 çimento şeklinde dağılacak.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “2010 yılından başlayarak, 2011 yılında da gerçekleşen enerji yatırımlarımızla, bu sektörde liderliğe koşuyoruz” dedi.

ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA’DA CİDDİ BİR SİYASİ DEĞİŞİM SÖZ KONUSU
Güler Sabancı, Sabancı Holding’in 2010 yılı faaliyetleri ve 2011 yılına yönelik hedef ve projelerinin aktarıldığı yıllık paylaşım toplantısında, 6 hafta önce Tunus’ta başlayıp, daha sonra Mısır’a sıçrayan halk hareketinin her 2 ülkede iktidar değişikliğine yol açtığını, bu hareketin bütün Kuzey Afrika ülkeleri ve Ortadoğu’yu saracak gibi gözüktüğünü belirtti.

Halk ayaklanmalarının ciddi bir siyasi değişimi gösterdiğine işaret eden Sabancı, şöyle konuştu:

“Herkes aynı şeyi söylüyor; artık bu bölgede hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ancak işin yönü de belli. Halklar daha çok özgürlük, daha çok demokrasi ve daha şeffaf yönetim istiyorlar. Bu da gösteriyor ki ülkemiz gerçekten bir örnek, bir rol model… Ülkemizin bölgedeki konumuyla gurur duyarken, laik, demokratik, hukuk devleti olma özelliğimize de özen göstermemiz gerektiğini görüyoruz. Tüm bu gelişmeler, bir kez daha sahip olduğumuz, büyük çabalarla bugüne getirdiğimiz değerlerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini gösteriyor. Ancak sahip olduklarımızın kıymetini bilirken, sürekli daha iyiyi de aramalıyız. İstikrarın, statükoyu muhafaza etmek olmadığını özellikle Mısır’da yaşananlarla tüm dünya görmüş oldu. Sistemlerimizi, yeni dünya dediğimiz iletişim çağını da göz önüne alarak, daha fazla özgürlük ve şeffaflık için, sürekli geliştirmeye ve iyileştirmeye açık olmalıyız.”
  Kurumsal İletişimciler, Bilgiyi Yöneten Sihirbazlardır

PETROLDEKİ YÜKSEK FİYAT BELİRSİZLİĞİ HUZURSUZLUK YARATIYOR
Güler Sabancı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmelerin dünya ekonomisini de ciddi bir şekilde etkilediğinin altını çizerek, muhtemel bir arz krizinin petrol fiyatlarında şoklara yol açabileceğinin gözlemlendiğini, bu yüksek fiyatların süresiyle ilgili belirsizliğin uluslararası iş çevrelerinde huzursuzluk yarattığını söyledi.

Yılbaşı mesajında gelişmiş ekonomilerin, krizin etkilerinden tam olarak kurtulamadıklarını ve iyileşmenin daha uzun zaman alacağını dile getirdiğini hatırlatan Sabancı, şöyle devam etti:

“İyileşme, normalleşme, yılbaşına göre daha da yavaşlıyor. Bunun birinci sebebi, petrol fiyatlarındaki belirsizlik. İkincisi; uluslararası ortak çalışmaların, kriz atlatıldı diye hız kesmesi. Son gelişmeler gösteriyor ki, ekonomik krizde olduğu gibi G20’nin yine işe el atması gerekiyor. Üçüncü sebep ise Amerika’daki siyasi iradenin kongre seçimlerinden sonra yavaşlamış görünmesi. Gelişmiş Batı ekonomilerinde iyileşme, normalleşme yavaşlıyor. Ancak ne mutlu bize ki, bizim göstergelerimiz pozitif. Türkiye’nin 2010 yılında yüzde 8’in üstünde büyüdüğü tahmin ediliyor. 2011 yılında ise büyüme rakamının yüzde 5 civarında olması bekleniyor. Ülkemizin temel ekonomik verileri iyi yönde gittiğimizi gösteriyor. Fakat bunun yanında cari açık riskimiz de devam ediyor. Bölgemizdeki son gelişmeler bu riski artırıyor. Ekonomi yönetiminin, bu konuya hassas davranıp gereken tedbirleri elden bırakmadığını görmek bizi memnun ediyor. Biz de bu temkinli duruşu destekliyoruz.”

İŞSİZLİK SORUNU, ÜSTÜNDE DURMAMIZ GEREKEN KONULARDAN
Türkiye ekonomisi büyümeye ve kalkınmaya devam ederken, iyileştirilmesi gereken konuların da bulunduğuna dikkati çeken Sabancı, “Bir kere ekonomide verimlilik meselesini daha öne çıkarmalıyız, rekabet gücümüzü ve verimliliğimizi artırmalıyız. Sürdürülebilir rekabet gücü ve genç nüfusumuzun işsizlik sorunu, önümüzdeki süreçte en çok üstünde durmamız gereken konular olacak” dedi.

Türkiye’nin yeni bir seçim sürecine girdiğine değinen Sabancı, tüm gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi, seçim döneminin barış ve huzur ortamında geçmesi beklentisi içinde olduğunu bildirdi.

ENERJİ YATIRIMLARIMIZLA LİDERLİĞE KOŞUYORUZ
Muhalefet ve iktidarın uyum içinde Türkiye’nin yıllardır beklediği yeni Türk Ticaret Kanunu’nu Meclisten geçirdiğini anımsatan Sabancı, şöyle dedi: Önümüzdeki süreçte de iktidar ve muhalefetin, ülkemizin önünü açacak çağdaş reformları birlikte çalışarak gerçekleştirmelerini bekliyoruz. Aynen yeni Ticaret Kanunu’nda olduğu gibi, seçimlerden sonra, yine iktidar ve muhalefet birlikte çalışarak, daha hızlı ve etkin yürüyen bir hukuk sistemi için gerekli reformları acilen yürürlüğe sokmalıdır. Daha verimli ve sürdürülebilir bir kalkınma için şart olan vergi reformu konusunda harekete geçilmelidir. Tüm ülkeyi kucaklayacak yeni bir anayasa için ise toplumun tüm kesimleri katkıda bulunmalı ve birlikte çalışılmalıdır.”

Güler Sabancı, topluluk faaliyetlerine de değindiği konuşmasında, “Sabancı Topluluğu olarak 2010 yılında hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2010 yılı, yeniden ciddi büyüme ve değer yaratma yılımız oldu. Kararlı bir şekilde yatırımlarımızı yaptık. 2010 yılından başlayarak, 2011 yılında da gerçekleşen enerji yatırımlarımızla, bu sektörde liderliğe koşuyoruz. İçinde bulunduğumuz tüm sektörlerde, büyümeyi, atılım yapmayı, yatırım yapmayı ve işin gereğini yapmayı kendimize öncelik olarak koyuyoruz” dedi.Hürriyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir