Anasayfa / Şirket Haberleri / Sabancı Holding 2013 Hedefleri

Sabancı Holding 2013 HedefleriDünya ve Türkiye için zor bir yıl olmasına rağmen, Sabancı Holding, 2012’yi ülke ortalamasının üstünde bir büyümeyle kapattı. Yaklaşık 21 milyar dolar cirolu dev, 2012 yılındaki en önemli büyümeyi enerji ve bankacılık sektörlerinde yaptı. 2012 yılında en çok konuşulan işi ise şüphesiz

CarrefourSA’daki süreç oldu. Bir süre önce Carrefour ile ilgili bütün alternatiflerin masada olduğunu açıklayan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, azınlık hisseye sahip olduklarını söyledikten sonra doğru bir yapılanma oluşturmaya çalıştıklarını paylaşmıştı.

Zafer Kurtul’un yıl sonunda çözüme kavuşmasını istedikleri Carrefour bir süre daha gündemdeki yerini koruyacak gibi… 2013 yılında organik büyümenin yanı sıra satın almaları da gündeminde tutan Sabancı Holding’de CEO Zafer Kurtul’un değerlendirmelerini aktarıyoruz.

BUYUME BEKLENTİSİ: Geçen yıl 22 milyar dolar olan ciromuzun bu yıl yüzde 18 büyümeyle 27 milyar dolar olmasını bekliyoruz. 2013te ise yine yüzde 10’un üzerinde bir büyüme planlıyoruz. Bu büyüme yeni satm almalarla ve yatırımlarla olacak. Fakat 2012 yılma baktığımızda yakalanan büyümeye karşılık sanayi şirketlerimiz açısından çok kolay bir yıl değildi. Biz esas büyümeyi bankacılık ve enerjide yaptık. Grubun portföy değeri bu yıl 13 milyar dolar olacak. Piyasa değerimiz ise 10 milyar doları geçti.
YATIRIM PLANI: Önceliğimiz yine hızlı büyüyen ve öz kaynak karlılığı yüksek işlere yatırım yapmak olacak. Sanayi grubumuzda hedeflerimiz paralelinde organik büyüme ve satm alma fırsatlarını değerlendiriyoruz. Sabancı Holding 15 milyar lirayı aşan özkayrıakları, yüksek karlılığı, düşük borç seviyesi ve kuvvetli risk yönetim sistemve prensipleriyle güçlü bir finansal yapıya sahip. Gücümüzü büyük yatırımlara-yönlendirecek ve büyümemizi hızlandırmak için kullanacağız. Karlı büyüme ana odağımız olmaya devam edecek. Portföyümüze baktığımızda yüzde 50’si bankacılık faaliyetlerinden geliyor.

  Bir İsim, İki Şirket, Zorlu Rekabet, Keten İnşaat

Grubumuz için bir diğer önemli alan ise enerji. Holding olarak önem verdiğimiz enerji sektöründe bu yıl hem elektrik üretimi hem de dağıtımı konusunda büyüdük. Enerjide bugün elimizde 13 tane yürüyen hidroelektrik proje var. Biz her yıl 2 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Bunun üçte ikisi enerjiye gidiyor.

Önümüzdeki yıl da bu rakama yakın bir yatırım yapılacak. Neticede enerjide hedeflediğimiz pazar payı yüzde 10. Dolayısıyla burada çalışmalarımız sürecek. Perakende de büyümek istediğimiz alan. Ayrıca emeklilik şirketlerinde de çok büyük potansiyel görüyoruz.

AVRUPA KRİZİ: Avrupa krizi daha çok sanayi alanındaki bölgede ihracatı etkiledi. Pekçok şirket bu dönemde pazarlarını çeşitlendirdi.

İHRACAT HEDEFİ:Sabancı Holding olarak sanayi iş kolunda daha fazla rekabet avantajı yaratabileceğimiz alanlara odaklanmak, sermayemizi bu alanlara aktarmak istiyoruz. Önceliğimiz Ar-Ge, inovasyon ve yeni pazar geliştirme potansiyeliyle farklılaşabileceğimiz bir noktada olmak.

HALKA ARZ: Şirketlerimizin üçte ikisi halka açık. Şirketlerin halka açılması zaten gündemimizdeki bir konu. Planlarımıza göre 2015 yılında Enerjisayı da halka açmayı planlıyoruz.

SATIN ALMA: Organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme de gündemimizde. Portföyümüzde lokomotif olabilecek bir şirketle inorganik büyüme öngörüyoruz. Bu inorganik büyüme mesela hizmet sektöründe olabilir. Çimento sektöründe yakın coğrafyalarda satın alma yaparak büyüme de var planlarımızda. Bu alanda önümüzdeki 3 yılda kapasitemizi 2 katına çıkaracağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir