Anasayfa / Şirket Haberleri / Sabancı Holding madenciliğe girdi

Sabancı Holding madenciliğe girdiHükümetin hazırladığı yasayla özel sektörü de davet ettiği linyit sahalarına ilk adını sürpriz bir grup atacak. Enerjiye milyonlarca liralık yatırım bütçesiyle öne çıkan Sabancı Holding, linyit sahasına yatırım için adı geçen isimlerden. Sabancı, ilk etapta linyitten gaz elde edecek teknoloji konusunda uzmanlardan brifler alıyor.

Türkiye’nin tek yerli enerji kaynağı olan kömür sahaları bu ay başında torba yasayla özel şirketlere açıldı.

Meclis genel kurulunda torba yasaya eklenen bir madde ile Türkiye Kömür Işlet-meleri’nin (TKl) işlettiği ve termik santrallere kömür sağlayan bütün linyit sahaları, özelleştirme kapsamındaki termik santraller ile birlikte yerli-yabancı enerji holdinglere açıldı. Bu konuda pek çok şirketin hamle yapması beklenirken, bu yönde yatırım yapmak için harekete geçen gruplardan biri de Sabancı Holding oldu.
Edindiğimiz bilgiye göre Sabancı, enerjide linyit alanına yönelik özel bir çalışma yürütüyor. Linyitten gaz elde edecek teknoloji için bu işin uzmanı şirketlerle görüş alışverişi yapan grubun, bu alana yönelik ilk adımı ne zaman atacağı ise henüz net değil-

Hatırlanacağı gibi geçen şubat ayında Sabancı Holding’in CEO’su Zafer Kurtul, Güler Sabancı ile birlikte grubun hedeflerini ve 2012 yılı makro ekonomik beklentilerini yıllık değerlendirme toplantısında paylaşmıştı.

MESAJ ÖNCEDEN VERİLDİ

Bu toplantıda Sabancı Topluluğu şirketlerinin 2011 yılında konsolide net satışlarının 22,9 milyar liraya çıktığı açıklanmış ve 201 l’i iyi kapatan Holding’in konsolide net satışlarının bu yıl ise yüzde 20’lik artışla 27,6 milyar liraya yükseltmeyi hedeflediği paylaşılmıştı. 2012 yılı yatırımlarını dolar bazında yüzde 36 artırmayı planlayan Sabancı şirketleri, bu yıl toplamda yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım planladığını açıklamıştı.

Ekonomist’e özel açıklama yapan Zafer Kurtul Sabancı Holding’in büyüme rakamları içinde sanayinin daha hızlı olabileceğini kaydederek özellikle enerji alanında büyük yatırımları olabileceğini ifade etmişti. Kurtul, “Özellikle enerji yatırımlarının devreye girmesiyle bu olabilir. Sadece 2012 yılında 2 milyar dolarlık yatırım hedefimizin 1.3 milyar doları enerjiye yapılacak” açıklamasını yaptı.

  Haksat Aydınlatma Armatürleri ÜretiyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir