Anasayfa / Emlak Haberleri / Sadece ampulle ve ‘sizinle’ ısınan eviniz olsun ister misiniz?

Sadece ampulle ve ‘sizinle’ ısınan eviniz olsun ister misiniz?Türkiye’nin içinde yaşanılan ilk ‘Pasif Ev’i İzmir, Urla’da inşa edildi. Isı yalıtımı ve özel havalandırma sistemi sayesinde elektrik aletlerinden ve hatta içinde yaşayanların yaydığı sıcaklıkla ısınan ev, yüzde 90 enerji tasarrufu sağlıyor. Yılda metrekare başına yalnızca 15 kwH enerji tüketen evin maliyeti metrekaresi bin 200 TL olsa da, sağladığı tasarrufla, yatırım maliyetini en fazla beş yıl içinde amorti ediyor.

pasif ev

Türkiye’nin en az enerji tüketen, ilk çevreci ‘Pasif Evi’, İzmir, Urla’da inşa edildi. Küresel kimya devi Dow Chemical’ın pazarlama şirketi Mardav ile Kale Grubu’nun alt markası Kalekim’in 9 yıldır ortaklığını yaptığı Blue Safe Mavi Kale tarafından hayata geçirilen ev, Türkiye’nin içinde yaşanılan ilk ‘Pasif Evi’ olma özelliği taşıyor. Bu noktada okurlarımızla hemen paylaşalım. ‘Pasif ev’ eneıji kaybım en aza indiren evler için kullanılan bir teknik terim. 15 bini Almanya’da olmak üzere ‘Pasif Ev’lerden dünya genelinde 17 bin tane bulunuyor

Uzun yıllar Almanya’da yenilenebilir eneıji, eneıji verimliliği ve doğal kaynaklar üzerine çalışan çevre mühendisleri Gerd ve Uğur Gül Ketelhake, tarafından yaptırılan ev, ısı yalıtımı sayesinde normal bir binaya kıyasla yüzde 90 eneıji tasarrufu sağlıyor. Binalarının yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmayan Türkiye, aynı zamanda Avrupa’nın en fazla yeni konut yapılan ülkesi. Sektördeki boşluğu gören çift, 2011 yılında yaptırmaya başladıkları eneıji verimliliği konusunda örnek olmak istiyor. İyi bir yalıtım sistemiyle inşa edilen ‘Pasif Ev’de ısı kaybı sıfır. Evin içinde çalışan makinelerin, hatta gelen misafirlerin bile ısısı, bu sayede içeride konmuyor.
Blue Safe Mavi Kale desteğiyle yaptırılan ev, özel havalandırma sistemi ve yüksek ısı yalıtımıyla ısınma faturası ödenmiyor. Bütün kış sadece 7 ampulün sağladığı ısıyla ısınan eve, bütün kış ne doğalgaz, ne kömür alındı, ne de klima çalıştırıldı. İzmir’de standar tlar 3 cm olmasına rağmen 16 cm kalınlığında mantolama ve özel pencerelerle ısı kaybı önlenerek inşa edilen evin, ayda 25 TL su faturası dışında, halen inşaat devam ettiği için 100 TL elektrik faturası dışında masrafı yok.

  Finans Merkezi Ümraniye'yi ihya etti!

Beş yıl içinde amorti ediyor Bütün bir kışı ortalama 20 ile 26 derece sıcaklıkta geçirdiklerini söyleyen Gül Ketelhake, ısı yalıtımı olmayan komşularının kömür masrafının ise 5 bin TL’yi bulduğunu belirtiyor. Evin maliyetine gelince, 300 metrekare brüt kullanım alanına sahip ev, toplam metrekaresi bin 200 TL’lik bir maliyete sahip. Geleneksel inşaat maliyetlerinden sadece yüzde 14 fazla maliyetle, yani metrekare başına 75-100 TL ekstra harcamayla inşa edilen ilk ‘Pasif Ev’in sahibi Gerd Ketelhalke, evin Almanya’daki Passive House Institute’ün (Pasif Ev Enstitüsü) önerileriyle projelendirdikleri evi şöyle anlatıyor:

“Camların konumu kışın güneşi maksimum seviyede alacak, yazın güneşten etkilenmeyecek şekilde. Isı geçirgenliği çok düşük olan camlar tercih ettik. Argon gazının yer aldığı iki katlı cam kullandık. Bu evde çok özel bir havalandırma sistemi bulunuyor. Teras çatıda uyguladığımız drenaj sistemi ile yağmur suyu yer altına gömülü 20 tonluk su tankında toplanıyor. Yine güneş enerjisinden sıcak su elde edilmesi için 10 metrekarelik güneş panelleri yaptırdık.”

Isıtma ve soğutma giderlerinde sağladığı en az yüzde 50 tasarrufla maliyetini en fazla beş yıl içinde amorti eden ev, ömür boyu tasarruf sağlıyor.

Kıvanç Özvardar
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir