Haberler

Sağlık Bakanlığı ücretsiz sigara bırakma hapı verecek

Sağlık Bakanlığı sigarayla savaşa devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre Bakanlık sigarayı bıraktırmaya yardımcı olan ilaçlardan alıp isteyenlere ücretsiz olarak dağıtacak. BirSağlık Bakanlığıyetkilisi haber merkezimize verdiği bilgide, üniversitelerdeki ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sigara Bıraktırma Merkezlerine bu zamana kadar sigarayı bırakmak için 300 bin kişinin başvuruda bulunduğunu söylerken, “İlaçlar ilk etapta risk grubunda olan kişilere dağıtılacak. Bu risk grubunda kalp, akciğer, astım hastaları yer alıyor” dedi.

Sigara bıraktırma haplarının ne zaman dağıtılacağına ilişkin sorumuza yetkili şu yanıtı verdi: “Şu anda ihale sürecindeyiz. Bu yüzden tarih veremiyoruz. İlaçlar büyük ihtimalle Sigara Bırakma Merkezlerinde dağıtılacak. Bu ilaçların kutusu 540 TL. Sağlık Bakanlığı toplu alım yapacağı için bize daha uygun fiyata gelecek ve vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak. Risk grubuna ilaçlar dağıtıldıktan sonra risk grubunda olmayan ama sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız bu haplardan yararlanacak. Eğer uygulamadan memnun kalınırsa devam edilecek.”

SİGARA BELA GİBİ

Kanser Araş. Ve Savaş Kur. Bşk. Yrd. Prof. Dr. Kadirhan Sungurluoğlu’na da Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasını sorduk. Prof. Dr. Sungurluoğlu, sigaranın toplumumuz için bir bela, gençlerimizin geleceği içinse bir tehdit olduğunu söylerken şöyle devam etti: “Bizler hekim olarak sigarayla mücadeledeki her girişimi destekliyoruz. Girişimler başarılı gidiyor. Vatandaşlar sigarayı bırakmak için polikliniklere başvuruyorlar. Bazıları ilk başvuruda hemen bırakamıyor. İkinci ve üçüncü denemelerinde bırakıyorlar. Bazıları da ilk başvuruda bırakıyor. Bıkmadan denemek gerek. Kanser, akciğer ve kalp hastalıklarının büyük bir kısmı sigaradan kaynaklanıyor. Gelişmiş Batı ülkelerinde sigara içme oranı yarı yarıya indi. “Kahvehanelerde işsizliğe neden olur” diyorlar ama 70 milyonun sağlığını düşününce o taraf önemli değil.”

“BAŞARILI OLURSA SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINA ALINACAK”

Sigarayı bıraktırma ilaçlarının ücretsiz verilmesi yönünde bir çalışma yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sigarayı bıraktırma ilaçlarını bakanlık satın alacak ve 300 bin vatandaşımızda bunları kullanacağız. Böylece sigarayı bıraktırma ilaçlarının ne kadar yararlı olduğunu görme fırsatı yakalayacağız. Sonuçları başarılı olursa sosyal güvenlik kapsamına alınacak. Sonuçları görmeden geri ödemeye koyamayız. Geri ödemeye koymak için teklif edemeyiz” diye konuşmuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu