Sağlık Haberleri

Sağlık sektöründe büyük değişim

Sağlık sektöründe büyük değişim

Bir yandan hastanelerin arz tarafındaki olanaklarının gelişmesi, diğer yandan hastaların sağlıkla ilgili taleplerinin çeşitlenmesi sağlık sektöründe köklü değişim yaratıyor.

Sağlık sektörü tıbbi alandaki gelişmeler ve hastaların bakımı ile ilgili seçeneklerin artmasına ve diğer yandan buna eşlik eden maliyetlerin ciddi biçimde yükselmesine bağlı olarak hızlı bir değişim yaşıyor.Sağlık tarafındaki mutluluk verici gelişmeler kadar işin maliyet boyutu da bu değişimde önemli bir role sahip. Artan maliyetler kamu ve özel yatırımcıların üzerindeki yükü artırmakla kalmayıp sağlık sigortasına dayanan sağlık hizmeti sistemlerinde sigorta primlerinin artmasına kadar bir dizi etki yaratıyor. Teknoloji alanındaki gelişmelere başlı olarak hastane binalarının içindeki hastalar kadar dışarıdaki “servis alıcılarına” hizmet etmeye başlayan hastaneler, bu yeni yapılarına dönüşüm maliyetine de katlanmak zorunda. Ortalama yaşam sürelerindeki artış -Batı dünyasında 50 sene öncesine göre ortalama yaşam süresi yedi yıl arttı- kadar bunun sonucunda yaşlı nüfusun oranının da yükselmiş olması, sağlık hizmetleri ve hastane işletmeciliğinde yeni dönemin dengelerini belirliyor. Bunun sonucu yaşlılıkla ilgili bazı hastalıkların daha sık görülmeye başlaması ki bu konuda gelecek için yeni çözümlerin geliştirilmesi gerekiyor. Bu koşullarla bağlantılı olarak geleceğin sağlık kuruluşları yeni bir şekil alacak. Sağlık kuruluşlarında ortaklıklar birleşerekyeni bir yapıya bürünme ve uzmanlaşma artacak. Avrupa’da finansal sorunlara bağlı olarak hastaneler şimdiden yönetim ve iş alanı ağları oluşturmaya başlamış durumda. Bunun teknoloji alanına yansıması, sağlık kuruluşlarında oluşmaya başlayan kablo ve yazılım kargaşası, çok sayıda farklı ürün ve el yazısı farklılıklarının kayıtlarda yarattığı kargaşa. Bunun sonucu, hastanenin ve hastane dışındaki hastalara verilen hizmetin bölgesel değil ulusal düzeyde belirlenmesini içeren bir yeni yaklaşım zorunluluğunun ortaya çıkması. Buna sağlık sistemi içindeki farklı kurumların işbirliği zorunluluğu ekleniyor.

Yakın dönemde hastane yönetimleri değerlerini kanıtlamaları gereken sınavları daha şiddetle ve sıklıkla hissedecek. Bu sınavı geçmek isteyen sağlık kuruluşlarının, hastalarına servis kalitesini yüksek tutup iyi bir organizasyon içinde personellerini de tatmin ederek, makul maliyetler içinde ve güvenli/ güvenilir bir biçimde sağlık hizmeti vermesi gerekiyor. Teknoloji, doğru biçimde kullanıldığında hastalara ve çalışanlarına sağladığı konfor ve güvenlik, daha verimli operasyon ve yüksek düzeyde enerji verimliliği ile bu dönüşümün en iyi olası desteklerinden birini oluşturuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu