Anasayfa / Sağlık / Sağlık Sektöründe Eczanelerin Önemi

Sağlık Sektöründe Eczanelerin ÖnemiSağlık sektöründe hastaların ihtiyaçlarını karşılayan yegane kuruluş eczanelerdir. Gereksinimler doğrultusunda hastalara hizmet veren eczaneler, gün geçtikçe daha da sıkı denetim altına giriyor ve enflasyon değerleri ile her geçen gün daha çok sarsılıyor. Sektörde ilaca ulaşmada büyük öneme sahip olan eczane ler son çıkarılan kanunlar ile kontrol altında tutuluyor ve hastalara hizmette, ilacı yerine ulaştırmada özveriyle çalışıyor. Sadece kazanç kapısı olarak düşünülmemesi gereken eczacılık, bilinçli ilaç tüketiminde ve hastayı şikayetlerine göre doktora yönlendirme konusunda aktif rol alan bir hizmeti gerektirmektedir. Reçeteyle ve reçetesiz alınabilen ilaçların olmasından dolayı eczacının işini doğru yapması gerekir ve özellikle reçetesiz satılabilen ilaçların hastaya verilmesinde, şikayete ve hastalığa uygun ilacı satmada çok hassas olmalı, kullanım sonrasında daha büyük rahatsızlıklar doğurmaması için eczacı yaptıkları işin ciddiyetini kavramalı ve ilaç satımında çok dikkatli olmalıdır.
Reçetesiz verilmeyen ilaçlar konusunda da hastayı yardımcı olmak için ilacı irregal yollardan hastaya satmak yerine doktora yönlendirme çabasında olması gereken eczacılarımız günümüz kanunları ile yakın takip altında tutulmaktadır. Önceden eczacıların yaptığı vurgunların önüne geçebilmek için son zamanlarda geliştirilen bu kanunlar sayesinde hastaların adına ilaçlar kesilemiyor, doktor-eczacı koordinasyonu ile sistem üzerinden her bireyin kendine ait varsa kayıtlı olduğu sosyal güvenlik kurumunun bilgilerine giriliyor ve doktorun sisteme ilaç girişleri kontrol edilip onaylandıktan sonra ilaç hastaya teslim ediliyor. Bu sayede boş yere alınan belki binlerce ilacın önüne geçilmiş olunabiliniyor. İlaçların periyodik veya devamlı kullanılması halinde yazıldığı süre dolmadan ilacın verilmiyor olması da ayrı bir güvence sağlıyor aslında. Sistem takibiyle doktorun uyguladığı tedavi süresince verdiği ilaçlar tespit ediliyor ve eczanelerin kendi kafasına göre ilaç satması engelleniyor, hastalarda düzenli tedavi sonucu ulaşabilecekleri sağlıklarını ihmal etmemeye özen gösteriyor.

  Alzheimerli hastasının bakımında huzurlu bir ev ortamı şart

Eczanelerin daha çok batıda açılıyor olması ve eczane başına düşen birey sayısının doğuya göre kat be kat fazla oluşu ilerleyen zamanlarda ülkemizin birçok batı ilinde eczacılık üzerine yeni yerler kurulamayacağını gösteriyor. Eskiden olduğu gibi diploma kiralama gibi bir hakkın verilmeyişi de kimi eczacılar için kötü görünse de işin ehli olan, okulunu okumuş, bilgi sahibi kişilerin diplomalarını kiralamak yerine edindikleri bilgileri hastalarına ulaştırması aslında halka yapabilecekleri en güzel hizmettir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye ilaçta nasıl sıçrar?

AİFD Yönetim Kurulu Başkanı ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Elif Aral, ilaç pazarının Türkiye’de bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir