Anasayfa / Kariyer ve İş / Sağlık sektöründe iş ilanları iki katına çıktı

Sağlık sektöründe iş ilanları iki katına çıktıYeni yatırımlarla büyümesini sürdüren sağlık sektöründe iş ilanları iki katına çıktı. Yenibiris.com verilerine göre önümüzdeki dönemde 4 bin 500 kişi istihdam edilecek.

Başta hemşireler olmak üzere nitelikli eleman açığı yıllardır devam eden sağlık sektörü, TÜİK verilerine göre de işsizliğin en az olduğu sektörler arasında. Kurumun verilerine göre sektörle ilgili eğitim görmüş kişilerin yaklaşık yüzde 4’ü işsiz. Rakip kuruluşlara veya kamuya geçiş yapmak isteyen nitelikli çalışanlar çalışan devir oranını artıran faktörlerden… Devlet kurumlarının daha az iş yükü ve iş garantisi sunması çalışanlar için cezbedici nitelikte.

HEM İLANLAR HEM BAŞVURULAR ARTTI

Sistem değişikliği gibi büyük bir değişim yaşayan sektörde yaklaşık 700 bin kişi çalışıyor. Sağlık turizmi, yeni yatırımlar, kurumların anadoludaki büyüme politikaları istihdamı artırıyor. Sektör oyuncuları bu dönem ilanların artış sebeplerinden biri olarak KPSS sınav sonuçlarının beklenmesini de gösteriyor.

Yenibiris.com’da sektörle ilgili ilanlar ile bu dönemde 4500 kişi aranıyor. İş ilanları 2012’nin ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın son 6 ayına göre yüzde 117 oranında arttı. En çok arananlar ise hemşireler ve hasta danışmanları. İş arayanların da sektöre ilgisi büyük oranda arttı. Bu yılın ilk 6 ayındaki başvurular, yine bir önceki 6 aylık dönemle kıyasladığımızda yüzde 133 oranında arttı. Başvurularda en çok ilgi hasta danışmanı ve muhasebe elemanı pozisyonlarına oldu. En çok ilan yayınlanan iller ise İstanbul, Ankara ve Antalya.

“Ücretler iki katına çıktı”

Sektör en fazla büyümesini 2000 ile 2007 arasında yaşasa da büyümesini sürdürüyor. Sektörde işe alım ve yerleştirme yapan HRH Kurumsal Gelişim Çözümleri Genel Müdürü Zeynep Doğan, sektörün bu yıl yaklaşık olarak yüzde 7-8 oranında büyüyeceğini ve 20 bin kişiye daha istihdam sağlayacağını söylüyor. Özel hastanelerin eleman bulmakta çektiği güçlüğe dikkati çeken Doğan, bunun sonucunda rekabetin arttığını söylüyor: “Çalışanları işte tutmak ve kuruma çekebilmek için ücret skalalarında son 2 yılda yüzde 100’lere varan artışlar oldu. Çalışanlar da ücret ve yan hakları daha yüksek olan kurumlara kolayca geçebiliyor. Özel hastanelerin, sağlık çalışanı bulmakta zorlanmalarının bir diğer nedeni ise kamudaki kadro açığı. Sağlık çalışanları, iş yükü daha az olduğu ve iş güvencesi daha yüksek olduğu için kamu hastanelerini tercih ediyor. İK departmanlarının “seçmekten” çok “yerleştirme” yaptıklarını söyleyebilirim. Bir diğer istihdam sorunu ise yetkin sağlık yöneticisinin sayıca azlığı. Son dönemlerde sağlık kurumları, yönetici adayı yetiştirme programları ile gelecekteki yönetici ihtiyaçlarını kendileri karşılama yoluna gidiyor.” Zeynep Doğan, sektörde yabancı dilin öneminin arttığını vurguluyor: “Sağlık alanında eğitim almış gençlerin işsiz kalma riski çok düşük. Çoğu yabancı ortakla yönetilen hastane gruplarında, yabancı dil bilen nitelikli çalışana ihtiyaç her geçen gün artmakta. Gençler, sağlık sektörüne düşük pozisyonda başlasa bile hem mesleki hem de kişisel gelişimlerine yatırım yaptıkları sürece geleceğin sağlık yöneticisi olabilir.”
“İş tanımları değişiyor”

Sağlıktaki hareketliliği birleşmelere, yeni yatırımlara ve kurumların organizasyonlarını yenilemesine bağlayan Akkariyer Genel Müdürü Uzman Dr. Aslı Akkor, sektördeki değişiklikleri şöyle özetliyor: “Hizmet veren sağlık kurumları çerçevesinde yaşanan farklılaşma yeni iş ve işletme çözümlerini de beraberinde getiriyor. Özellikle bazı pozisyonlara yönelik yeni iş tanımları oluşuyor ve organizasyon bazında yeni iş alanları yaratılıyor. Ortaya yeni pozisyonlar, yeni ünvanlar çıkıyor. Özellikle orta kademe sağlık yöneticisi pozisyonları gereksiniminde artış söz konusu. Satış ve pazarlama temsilcileri, proje yöneticileri, uluslararası pazarlama yöneticileri, yurtdışı alanlara yönelik idari pozisyonlar ilk aklıma gelen örnekler. Sağlık sektörünün daha profesyonelleşerek geliştiği bir durumda farklı pozisyon ve görev tanımlarında yeni fırsatların daha da artacağı düşüncesindeyim. Bu arada sağlık turizmine yönelik yabancı dil bilen her türlü pozisyon çok dinamik.

  İşten Çıkarmak da Çok Profesyonellik İsteyen Bir İş

“Bir hastane daha açacağız”

Ümraniye Göz Başhekim ve Mesul Müdürü Op.Dr.Osman Dursun sektörle ilgili değerlendirmelerini şöyle anlatıyor: Bütün olumsuz politikalara rağmen sektör büyümeye devam ediyor. Biz de kurum olarak yetişmiş eleman bulmada zorlanıyoruz. Öte yandan uygulanan fiyat politikaları ile sektörde kazanç gittikçe azaldı. Oysa maliyetler tam tersi gün geçtikçe artıyor. Çalışan ücretlerinin arttırılması gerekirken maliyetler yüzünden bunu yapmak zorlaşıyor. Kaliteli ve yetişmiş çalışanı kurumda tutmak da zorlaşıyor.” Dursun’un verdiği bilgiye göre 60 kişinin çalıştığı hastanenin yanısıra bu yıl bir göz hastanesini daha hizmete açılacak ve yaklaşık 70 kişi istşhdam edilecek.

“600 kişi istihdam edeceğiz”

Ankara’da yeni açılacak hastane için 600 kişilik istihdam planlandığını söyleyen Kudret Göz Hastane Müdürü Pelin Yılık, yeni proje hakkında bilgi veriyor: “Ankara ve İstanbul hastaneleriyle hizmet veren sağlık grubumuzla aynı adı taşıyan Kudret Medikal de grup şirketlerimiz arasında. Bu yıl çok büyük bir proje ve yatırımla Ankara’da akıllı bina teknolojisi ile inşa edilmiş bir hastane daha açıyor.” Pelin Yılık yeni mezunlara yönelik uygulamalarını şöyle özetliyor: “İş hayatına sağlık sektöründe başlayan bir genç aday birçok anlamda hem teorik hem de pratik olarak tecrübe ve yetkinlik kazanıyor. Ayrıca hastane işletmeleri; hasta danışmanı, doktor asistanı gibi ünvanlarla çalışan personele mesleki eğitim verdiği için bu alanda görev yapan iş gücüne mesleki bir yetkinlik de kazandırıyor. İşletmemizin insan kaynakları politikasına baktığımızda üst kadrolara olan atamaların hep içerden yetişen personel arasından gerçekleştiğini görmekteyiz. Yeni mezun adayları hizmet kurallarımıza göre eğitip olgunlaştırabiliyoruz.

“Sağlık işletmeciliğine talep artacak”

Dentaworld Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden Dt. Zuhal Oygur da nitelikli elemana ihtiyaçları olduğunu anlatıyor: “Ülkemizde yeterli sayıda ve seviyede yetişmiş yardımcı sağlık personeli olmadığı için biz de kurum olarak bu personellere ulaşmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Şirketimizde şu an 35 çalışanımız var. Bu yıl yeni şubeler oluşturmak da planlarımızın içinde. Sektörde gençler sağlık işletmeciliği,medikal muhasebe, tıbbi sekreterlik ,sağlık destek hizmetleri gibi alanlarda eğitim alıp kendilerini geliştirebilirlerse daha çok talep görecekler.
En çok arananlar
Hemşire
Hasta Danışmanı
Acil Tıp Teknisyeni
Ameliyathane Hemşiresi
Anestezi Teknisyeni

Sektörde parlak yeni alanlar
Sağlık işletmeciliği
Uluslararası pazarlama yöneticiliği
Satış temsilcisi
Yurtdışına yönelik idari pozisyonlar
Proje yöneticiliği
Medikal muhasebe
Tıbbi sekreterlik
Destek hizmetleri
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir