Anasayfa / Kariyer ve İş / Sağlıksız Geri Bildirim ve Eleştiri Verimi Düşürür

Sağlıksız Geri Bildirim ve Eleştiri Verimi Düşürür

yoneticinin elemanini elestirmesiİŞ sırasında bir hata ortaya çıktığında yönetici, elemanını odasına çağırır ve “rektifiye” işlemini başlatır. Eleman bu zorunlu geri bildirimi normal karşılar. Konuyu kavramak için bazı sorular sorduktan sonra, hatasını düzelteceğini söyleyerek masasına döner. Zaman içinde kendini geliştirip yeni hatalardan kaçındığı için işler yolunda gider.

Gerçek hayatta olanlar ise yukarıda anlatılanlardan epey farklıdır. Eleman müdürün odasına çağrıldığı andan itibaren derin bir endişeye kapılır. “Geri bildirim” başladığında müdür, çoğu kez elemanına bir şey sormaz, onun dediklerini de dinlemez.

Eleştirilerini kısa sürede arka arkaya sıralayan müdür daha sonra kendi işine döner. Bu tür bir geri bildirim, verimi düşürdüğü gibi değerli elemanların kaybedilmesine de yol açabilir.

Her işyerinde, her gün yaşanan bu tür olaylara biraz yakından baktığımızda ise şu ayrıntıları fark ederiz:

Müdür bu eleştiri sırasında aşırı ölçüde sert davrandığında zaten stres içinde olan eleman kendini köşeye sıkıştırılmış hisseder. Müdür elemanın kişiliğini yaralayan bir ifade kullandığında ise işler iyice karışır. Eleman hemen savunmaya geçer ve kırgınlığını belli eder. Bu “tetikleyici olay” ilişkideki bozukluğun ve iletişim kopukluğunun başlangıcıdır.

Sonraki günlerde müdürün gözü elemanın üstündedir. Onun yaptığı her işi iki kez kontrol eder, onu soru ve eleştiri sağanağı altında bunaltır. Elemana verilen görevler de giderek sıradanlaşır.

“MUDURUM BANA TAKTI”

Eleman bu aşamada “Müdür bana taktı” diye düşünür ve kendini dışlanmış hisseder. Köşeye sıkışan ve özgüveninin kaybeden elemanın performansı da ister istemez düşer. Müdür bu düşüşü eleman hakkındaki olumsuz kanaatinin doğrulanması olarak görür.Eleman zor koşullara rağmen performansını yükseltse de müdürün gözüne giremez artık. Müdür elde edilen bu başarıyı bir şans veya tesadüf eseri olarak kabul eder.

Hiç yoktan başlayan ve gereksiz bir şekilde giderek tırmanan bu sürecin son aşaması, elemanın işten çıkarılması veya işi bırakması olur.

Yöneticilerin elemanlarını eleştirirken kullandığı yöntemler, şirket içindeki tüm ilişkileri hatta şirket dışındaki kurum ve kişilerle yürütülen bağlantıları da etkiler. Wal Mart’ın kurucusu Sam Walton’un bir zamanlar vurguladığı gibi “Yönetici astlarına nasıl davranıyorsa, çalışanlar da müşterilere aynı şekilde davranır.” Yöneticilerin şirketteki hataları düzeltirken farklı alternatifleri dikkate alması, olaylara biraz da başkalarının gözüyle bakması yanlış anlamalardan ve sürtüşmelerden doğan verimsizliği ve kayıpları azaltır.

HATALAR NASIL DÜZELTİLMELİ

Fransa’nın danışmanlık ve yönetici eğitimi konusundaki büyük kuruluşlarından bir olan İNSEAO’ın yöneticisi Jean François Manzoni, hatalar konusundaki geri bildirimin belirli ilkelere göre yapılması gerektiğini savunuyor. Bu konuda Harvard Üniversitesi yayınları arasında bir kitabı da yayınlanan Manzoni, bu ilkeleri şöyle sıralıyor:

■ Saygı: Yönetici geri bildirim verirken elemanına saygı duymak, yapılan hata üzerinden onun kişiliğini eleştirmekten kaçınmak zorundadır.

■ Adil olmak: Eleştiri sırasında müdür, elemanın açıklamalarını dinlediği ve onun sorularına cevap verdiği takdirde geri bildirimin verimli olma ihtimali yükselir.

■ Geri dönüş: Sertleşerek tırmanma emareleri gösteren bir geri bildirim seansında ortamı yumuşatmak müdürler için bir zaaf değil güçlülük işaretidir.

■ Nesnellik: Hataların irdelenmesi sırasında yönetici ön yargılı davranmamalı ve elemanını tipi, sosyal kökeni veya dünya görüşü nedeniyle eleştirmediğinden emin olmalıdır. Müdürün hata yapan herkese aynı şekilde davranması, eleştirilerin etkisini artırır.

■ İncelik: Yönetici makamının sağladığı otoriteyi bir tarafa bırakarak eleştiri sırasında nezaket kurallarına uygun davranmalıdır, incelik, makine parçaları ve dişliler arasına damlatılan motor yağı gibi, kırılmaları, çatlaklıkları ve gereksiz sürtüşmeleri önleyebilir.

■ Destek: Müdür konu hakkındaki anlaşmazlığa ve tartışmaya rağmen, elemanını desteklediğini belli etmelidir. Bu destek çalışanların hataları düzeltme iradesini güçlendirir.

Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir