Kariyer ve İş

Sağlıkta Yeni İş Alanı Odyolog Olmak – Üniversitelerde Odyoloji Eğitimi

Sağlıkta Geleceğin Mesleği Odyologlar Aranıyor

İşitme sorunu yaşayan milyonlarca insan var ama Türkiye’de lisans düzeyinde odyoloji eğitimi daha iki yıl önce başladı. Bu alanda kariyer yapmak isteyenleri parlak bir gelecek bekliyor. Yeni mezun maaşı 3 bin. Tecrübeli uzmanın ki ise 6 bin TL…

odyoloji isi

EKONOMİNİN en hareketli sektörlerinden birisi olan sağlıkta ara eleman açığı özellikle dikkat çekiyor. Sektörün ara eleman açığının yoğun olarak yaşandığı segmentlerinden birisi de odyoloji… işitme ve denge bozukluklarının araştırıldığı ve tedavi edildiği odyoloji alanında, işitme bozukluğu uzmanı bir diğer adıyla odyologlara ihtiyaç had safhada. Piyasada ciddi bir odyolog açığı var. Bu nedenle bu alanda işe başlayacakları parlak bir gelecek bekliyor, hem de 3 bin TL’den başlayan maaşlarla…İşitme bozukluğu uzmanı’ olarak tanımlanan odyologlar, işitme kaybı ya da denge bozukluğu tanısını koyuyor ve hastaya kulak burun boğaz (KBB) hekimiyle birlikte tedavi ve rehabilitasyon konusunda danışmanlık yapıyor. Örneğin, bir odyolog doğuştan işitme kaybı olan bir bebeğe işitmesi için implant takılması kararını KBB hekimiyle birlikte veriyor ve implant ameliyatı sırasında hekimle işbirliği yapıyor. Odyolog, implant sonrası hastasının işitme ve konuşma gelişimini takip ediyor. İşitme bozukluğunun derecesine göre işitme cihazı, implant gibi seçenekler sunan odyologlar, hastanelerin odyoloji bölümlerinde veya işitme merkezlerinde çalışıyor. Türkiye’de yaklaşık 700 işitme merkezi var. Bu merkezler dışında odyologların kimisi de konuşma terapisti olarak özel eğitim merkezlerinde, özel kliniklerde ve üniversitelerde çalışıyor.

İŞSİZLİK SORUNU YOK

İşitme kaybı yalnızca doğumla gelen bir rahatsızlık değil; ilerleyen yaşlarda organ yorgunluğu sebebiyle de işitme kayıpları oluşuyor. Buna bağlı olarak piyasada odyologlara olan ihtiyaç gittikçe artıyor. Türkiye’de ciddi bir odyolog açığı olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Raziye Karakök, bu alanda kariyer yapacak olanların işsiz kalmasının imkansız olduğunu söylüyor.

Karakök sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gençlere odyolog olmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü tüm dünya hızla yaşlanıyor. Yaşa bağlı işitme kaybına uğramış hasta sayısı giderek artıyor. Diğer taraftan, hayatımız gitgide daha gürültülü bir hale geldi. Trafik, yüksek sesle dinlenen mp3 çalarlar bu gürültüde etkili unsurlar. Yani organ yorgunluğu daha erken yaşlarda başlayacak. Çağımızın ve yaşam hızımızın getirdiği bir diğer hastalık olan stresin sebep olduğu kulak çınlaması da bir başka sorun. Bütün bunları göz önüne aldığınızda, emin olun odyologların işsiz kalması için çok çaba sarf etmesi gerekiyor.”

LİSANS PROGRAMLARI ARTTI

Kişiden kişiye değişmekle beraber odyologlar ayda 3 bin ile 6 bin TL arasında gelir elde edebiliyor. Bugün odyolog olmak isteyenlerin üniversitelerin Odyoloji Bölü-mü’nü bitirmesi şart. Dört yıl süren lisans eğitiminden sonra mezun olanlar “odyolog” unvanı alırken, iki yıllık eğitim veren sağlık meslek yüksek okullarından mezun olanlar “odyometrist” unvanı alıyor. Odyoloji konusunda Türkiye’de 2011 yılma kadar lisans düzeyinde eğitim verilmediğini de hatırlatalım. Ön lisans düzeyinde odyometrist eğitimi vardı ve odyolog açığı böyle kapatılmaya çalışılıyordu.

Önlisans eğitimi dışında, psikoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi bölümlerin mezunları, odyolojide yüksek lisans yaparak bu mesleği icra edebilecek uzmanlığı kazanıyorlardı. Fakat odyolog ihtiyacı ön lisans ve yüksek lisans eğitimiyle karşılanamayınca, 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Fakültesi’nde Odyoloji Bölümü açıldı ve lisans düzeyinde eğitim vermeye başladı. Son yıllarda piyasadaki odyolog açığından hareketle, giderek daha fazla sayıda üniversitenin odyoloji bölümü açtığını görüyoruz. Halihazırda yedi üniversite odyoloji eğitimi verirken, 2014 yılında dört üniversitenin daha bu alanda eğitime hazırlandığını belirtelim.

odyoloji meslegi

BİN ODYOLOG ARANIYOR!

Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İşitme Cihazları Akustik Akademi Derneği’nin (İCAAD) Başkanı Mehmet Emin Ağaç, odyoloji disiplininin Türkiye’de yeni kurulduğuna dikkat çekiyor. Bu dalın ciddi biçimde ihmal edildiğini ve gelişmesine olanak verilmediğini vurgulayan Ağaç şunları söylüyor: “Bu disipline yeterince önem verilmediği için ülkemizde odyolog değil, odyoloji uzmanları yetiştirildi.

Dünyada bu alanda oldukça gerideyiz. Odyolog yetiştiren fakülteler iki yıl önce açıldı ve ilk mezunlarını 2015 yılında verecekler. 2017 yılından sonra ise, yılda 200 odyolog sektörde hizmet vermeye başlayacak. Sektördeki odyolog açığının kapanması için en az 10 yıl gerekiyor. Halen piyasanın bin odyologa ihtiyacı var.”

Türkiye’de sadece Ear Teknik yeni işitme cihazlarıı üretiyor. Şirketin ürünleri Earnet, Helixhearing, Anaton ve Audibel markalarıyla piyasada satılıyor. Üretilen cihazların önemli bir kısmı 30 ülkeye ihraç ediliyor. Dünya çapında işitme cihazı üreten az sayıda şirketten biri olan Ear Tek-nik’in ayrıca Almanya, Pakistan, Libya ve Irak’ta şubeleri var. İşitme cihazları yüksek teknoloji kategorisine girdiğinden bu cihazların Ar-Ge ve üretimi de oldukça maliyetli. Mehmet Emin Ağaç, cihazın üretimi için gereken yazılımların üretiminin çok karmaşık süreçler olduğunu söylüyor. Ağaç, bu yüzden dünyada üretici sayısının çok az olduğuna dikkat çekiyor.

“EĞİTİM DÜZENİ HENÜZ OTURMADI”

Öte yandan, üniversitelerde açılan yeni bölümler eğitmen konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Birçok hastane, üniversite ve eğitim araştırma hastanesinde odyoloji kadrosu var, ama yeterince odyolog olmadığından bu kadrolara atama yapılamıyor. Yani bu alanda ilerlemek isteyenlerin önünde akademik kariyer gibi güçlü bir seçenek de var. Ülkemizde 3 milyon işitme engelli birey bulunduğuna dikkat çeken Odyoloji Derneği Genel Sekreteri Kadriye Önal, “Odyoloji ülkemizde henüz oturmuş bir bilim dalı değil. Odyologlar, şu an sadece hastanelerde ve özel işitme merkezlerinde çalışabiliyor. Fakat önümüzdeki yıllarda çalışma alanının çeşitleneceğini düşünüyoruz.” diyor.
Bu bölümler açılmadan önce psikoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi bölüm mezunlarının odyolojide yüksek lisans yaparak odyoloji mesleğini icra ettiklerini söyleyen Önal, odyometri bölümü açıldıktan sonra bu yanlış uygulamanın devam ettiğini belirtiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tek bir odyoloji lisans programı olması gerektiğini savunan Önal, bunu düzeltmek için 25 yıldır açık olan odyometri bölümlerinin odyoloji bölümlerine çevrilmesi gerektiğini vurguluyor.

Rakamlarla işitme pazarı

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon işitme engelli birey bulunuyor
Yılda 160 bin civarında işitme cihazı satılıyor
SGK bu cihazların yenilenmesi için yetişkinlerde beş, çocuklarda üç yılda bir hak veriyor.
Türkiye’de yaklaşık 700 işitme merkezi bulunuyor
Almanya’da 6 binden fazla işitme merkezi var

Odyoloji sözlüğü

ODYOLOJİ: İngilizce audiology [ses bilimi} kelimesinden gelen, genel anlamda işitmenin fiziksel ve nörolojik sorunlarını inceleyen, işitme kayıp ve sorunlarını tespit eden ve rehabilitasyonuyla ilgilenen bilim dalı.

ODYOLOG: Kişilerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman doktorun teşhis veya tedavi için yönlendirmesiyle işitme ve denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen sağlık meslek mensubu.

ODYOMETRİST: Meslek yüksekokullarının odyometri programlarından mezun, endikasyonu belirlenmiş hastalara ilgili ekipmanı kullanarak gerekli testleri uygulayan sağlık teknikeri.

Odyoloji eğitimi veren üniversiteler

İstanbul Üniversitesi
Bezmialem Vakıf Üniversitesi
Özel İstanbul Aydın Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
Turgut Özal Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Odyoloji eğitimine başlayacak üniversiteler

Medipol Üniversitesi
Medeniyet Üniversitesi Gazi Üniversitesi
Şifa Üniversitesi

Üniversitelerde İş Garantili 10 Bölüm

Üniversitelerin İş Garantili Bölümleri ve Üniversite Tercihi

Ezgi güler21 Yorum

 1. merhaba
  bende bu yıl mezun olacağım yani 12. sınıfım ve aklımda tıp var ama 10 yıl okumakta bana pek iyi bir fikir gibi gelmiyor diş doktoru da olamam çünkü nasıl desem diş çekmede pek iyi olacağımı sanmıyorum biraz korkağım desem doğru olur ve odyoloji bölümünü duydum şu anda çok popüler bir dal ama yorumları okudukca gelecek endişesi duyuyorum maaşlarının doğru olmadığını ve iş imkanlarının kıstlı olduğunu söylüyosunuz size gerçekten inanmalımıyım çünkü bazı kişilerde bu yorumlara inanmayın odyoloji bölümü iyi bir bölüm diyor gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum…yardımcı olursanız sevinirim

  TEŞEKKÜRLER

 2. Inonü odyoloji bölümü 1.sınıf ögrencisiyim
  Sıralaması 25_30 bin arası olan her ögrenci gibi kafam karışıktı.İste nette bulduklarımla tercih zamanında odyoloji bölümünü araştırdım yazdım ve inönüyü kazandım.Hocalarımız neden odyoloji diye sorduğunda herkesten aynı yanıt geldi” tıp dis olmayınca buraya geldik” .Evet anlayacağınız üzere tıpı disi kazanamayanların uğrak yeri oldu odyoloji.Ama durum iyi değil.Mesela nette arattırdıgınız da karşınıza gelen o 5 6 milyar maaşlı yazılar kesinlikle yalan haberler.Bugün devlete atanan bir odyolog bir odyometristen sadece 100 lira fazla alıyor.Yani 2 yıllık bir odyometri bölümünden mezun olan bir insanla farkınız bu olacak .Ha işte ünvan farklı olacak felan diye sevinmeyin cünkü hastanede ya doktorsunuz ya da herhangi birşey .Aynı zaman da bu yıl hastanelere atanan odyolog sayısı 10 kişi 15 kisi de sözleşmeli olarak işe alındı.Odyometrislerin atanma sayısı bile daha fazla. Çok açık var hastanelerde diyen insanlara kanmayınız.Ayrıyetten sınıfınıza odyometri bölümünden DGS ile gelen 5 10 kisiyi görünce pek şaşırmayın .(resmen emek ihlali) dersler gittığiniz üniye göre değisiklik gösterir biz ilk yıl anatomi fizyoloji biyofizik gibi tıp dersleri almıstık ama başka bir ünide farklı dersler alabilirsiniz.Eğer artısı ne derseniz iş gerçekten kolay ve tatmin edici yani işitme engelli bir cocuğun koklear implanttan sonra duymaya başlaması gerçekten muhteşem bir olay ve siz bunu adım adım takip ediyorsunuz.Bölüm güzel ama yeterince ilgi gösterilmiyor gerçekten önemli olan bir işin bu derece ucuzlaştırılması hoş değil bu bölüme gelen her ögrenci iyi puanlarla gelsede emeğinin karşılığını alamıyor .Umarım hakkınızda hayırlısı olur .

 3. yalan konusmayin be 2015 den mezun oldu en erken ve daha 10 sene lık bı acık varmış siz kimi kandiriyonuz eşinizi dostunuzu sokacanız dıe burda milletin hayalleriyle oynamayin

 4. Arkadaşlar her ağızdan bir ses cıkıyor bu bolum yenı bir bolum geleceği acık bir bolum devlet sektorune lazım ve ozel sektorde eleman bulmada cok sıkıntı cekılıyor.onun için tavsiye ederim .. yok atanamadım yok boş oturuyum evde lütfen gençlerin hayyleriyle oynamayın ..Dedğim gibi yeni bir bölum ve suanda geleceği en acık bolumlerden garantı verıyorum

 5. şu an odyometri 2.sinif ogrencisiyim hacettepe odyoloji lisans tamamlama istiyorum .doğru bir tercih olur mu kaçıncı sınıftan başlatırlar . yardimci olursanız sevinirim

 6. arkadaşlar ben bu sene girdim sınavlara ama odyoloji tutmadığı için bu sene tekrar çalışacağım odyoloji bölümü için çok istiyorum bu bölümü sırf onun için bir sene daha çalışacağım ama yorumlar kafamı çok karıştırdı herkes iyi bölüm diyo ama okuyanlar beğenmiyo odyoloji okuyan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi ?

 7. yarın tercihler başlicak hala ne yapıcağımı bilemiyorum odyoloji kimse bilmiyor soramıyorum da işin sonunda elimde bi işe yaramayan diplomayla evde oturmak da var okuyan eden biri varsa yardımcı olun lütfen yazalım mı bu bölümü

 8. bu sene liseden mezun oldum odyoloji yazmayı düşünüyordum ama yorumlar kafamı karıştırdı yazıda işsiz kalmak imkansız diyor ama 1 yıldır işsizim diyen de var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.

 9. Odyoloji bitirdim 1 yıldır evde oturuyorum gezmediğim hastane kalmadı iş yok iş 🙁 biz yandık siz yanmayın

 10. Bence odyolojinin balon bölüm olduğunu düşünmenin sebebi bu bölümü yeterince arastirmaman yukarıdaki yazıda birçok insanın bu bölümün ilerleyecegine dair sozleri var buna rağmen nasıl hala fikrin değişmemiş anlamadım demekki düzgün okumamissin dost

 11. Merhaba,ben meslek lisesi büro yönetimi alanı lise 3. Sınıf öğrencisiyim Hacettepe Üniversitesi odyometri bölümünü çok istiyorum odyometri bölümüne sınavsız geçiş hakkım var derslerim iyi yıl sonu ortalamalarım 74 ve üstü geliyor, ancak sayısalım kötü bu durumda ne yapmam gerekiyor odyometri bölümüne girebilirmiyim sizce ? Bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Kafam çok karışık lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

 12. Kesinlikle b yazmayin . odyolojivogrencisiyim ve bu bölümü yazdigima bin pismanim . bokumu bitirdiler. Internette . yazanlara inanmayin onlar bolum ilk acildiginda gecerliydi. Onlara inanip yazdik bolumu ama isin icine girince her seyi görüyorsun. Sonunda issiz kalmak istemiyosaniz . Baska bi seydemiyorum

 13. Odyoloji öğrencisiyim böyle haberlere inanmayin itibar eymeyin arkadaslar mehmet emin denen şahıs hani 5 bin tl veriyodu odyologa? Şimdi 3 bine mi düştü. Bu tamamen piyasayi bitirmek içn yapilan uydurma haberler. Göreceksiniz seneye 2 bine düşer bu fiyat lafa gelince ağizlarindan allah kelimesini düşürmezler!!!

 14. Merhabalar ben üniversite sınavına hazirlaniyorum. Odyoloji okuyan öğrenciler memnunlar mı bölümlerinden ,ben de okumak istiyorum da.. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 15. arkadaşlar bn odyometri 1 sınıf öğrencisiyımm dgs ile odyolojı okumak istiyorum.. ama onu kapanacaklar dyorlar ve bn bu yuzden yatay geçişle 2 yıılık ftrye geçiş yapıp ondan sonra 4 yıllık yapmak istıyorum.. kafam çok karışık ne yapmalıyım bolumumde mı kalayım geçiş yapayım mı ?? bilgisi onlarla lutfen cvp yazsınsan teşekkurler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu