Şirket Haberleri

Şahin Sucukları, süt ve kuruyemişe kanat açıyor

Şahin Sucukları, süt ve kuruyemişe kanat açıyor

Yaptığı iletişim çalışmalarıyla kısa bir sürede işlenmiş et ürünleri sektöründe Türkiye’nin en bilinen üçüncü markası olan Şahin Sucukları, yeni yatırımlara hazırlanıyor. Yedi ay önce Kayseri mantısı ile marketlere giren Şahin, şimdi ise süt ve süt ürünlerinin yanında kuruyemiş pazarına da giriş yapacak.İşlenmiş et sektöründeki büyümesini son hızla sürdüren Şahin Sucukları, temelleri 1920’li yıllara dayanan bir aile şirketi. Sektöründe Pınar ve Aytaç’tan sonra bilinirlikte üçüncü sırada bulunan şirketin kısa dönemde bu kadar bilinirliğini artırmasıyla beraber, yeni dönem hedeflerini revize etmiş durumda. Sucuk, pastırma, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinden sonra şirket, yakın bir zaman önce mantı alanına da girdi. Kayseri mantısını el değmeden paketler halinde satışa sunan Şahin, kuruyemiş ile süt ve süt ürünleri segmentine de hızlı bir şekilde giriş yapmaya hazırlanıyor.

2004 yılından bu zamana yürüttükleri büyük reklam kampanyalarıyla tanınarak, müşterilerin beğenisini kazandıklarını dile getiren Şahin Sucukları Ortaklar Kurulu Başkanı Salih Fazlıoğlu, ayrıştırıcı özelliklerinin bölgesel tat alışkanlıklarına uygun ürünleri değil, bilinen Kayseri lezzetlerini müşterilerine ulaştırıyor olduğunu vurguluyor. Şirket yaptığı yatırımlarla girdiği segmentlerde de kısa zamanda önemli payları elde etmeyi hedefliyor.

Günlük üretim 50 ton

Kayseri’deki fabrikasında günde en az 200 büyükbaş hayvan kesimi gerçekleştiren Şahin Sucukları, yıllık 18 bin 500 tonluk üretim kapasitesine sahip. Bu da şirketin günlük ortalama 50 tonluk üretim yapabildiğini gösteriyor. Şahin Sucukları, büyükbaş hayvan ihtiyacının ise yüzde 80’ini yurt içi, geri kalanını ise AB ülkelerinden karşılıyor.

Geçen yılı 87 milyon lira ciro ile kapattıklarını belirten Salih Fazlıoğlu, 2012’de yüzde 50 büyüme ve 130 milyon lira ciro öngörüyor. “15 bin metrekaresi kapalı alan toplam 20 bin metrekarelik fabrikamızda yıllık 18 bin 500 ton üretim kapasitesine sahibiz. Şirketimizde şu an için 165 kişi istihdam ediyoruz” diyen Fazlıoğlu, 2012 yılı sonu ciro hedeflerinin ise 150 milyon TL olduğunu söylüyor. Şahin Sucukları, değeri 2.5 milyar liraya ulaşan işlenmiş et sektöründe yüzde 12’lik bir paya sahip.

Şahin Sucukları hatırlanacağı üzere 2004 yılından itibaren reklam iletişim çalışmalarını başlatmıştı. Bu iletişim çalışmalarına toplamda 7 milyon Euro yatıran şirket, bu yatırımın ardından bilinirlikte üçüncü sıraya yerleşti.

Kayseri mantısı da ekleniyor

işlenmiş et kategorisinde pastırma, sucuk, kavurma, salam, sosis ve burger üretimi yapan Şahin Sucııkları’nın gıda sektöründeki en yeni yatırımı ise Kayseri mantısı… Geleneksel Kayseri etli ev mantısını Şahin markası ile ürettiklerini ifade eden Salih Fazlıoğlu, bunun için 1 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirtiyor. “Ürünün Ar-Ge çalışması iki yıl sürdü. Üretim kapasitemiz yıllık 750 bin ton. Hijyenik şartlarda ve standartlaşma sağlanarak üretilen mantının en önemli özelliği otomatik makinede el değmeden üretilmesi” diyen Fazlıoğlu, mantı üretimi ile birlikte unlu mamullerde çeşitliliklerini (kesme çorba, erişte vs.) artıracaklarım dile getiriyor.

2012    yılında mantıdan 130 bin TL ciro elde etmeye hazırlanan Şahin Sucukları, bu alanda 50 kişiye ise istihdam sağlamayı hedefliyor. Şirketin bugüne kadar tüm tesislerine yaptığı yatırım miktarı ise 20 milyon Euro’yu bulmuş durumda.

Almanya’da büyüyecekler

Kayseri Bahçebaşı mevkiinde başlayan üretim, 1945’ten sonra Türkiye’nin adı konmamış ilk organize sanayi bölgesi kabul edilen Karpuzatan’da üretimini sürdüren Şahin Sucukları, artık sadece Türkiye sınırları içinde kalmak istemiyor.
Kısa süre içinde Almanya’da bir fabrika satın alarak burada üretime ve satışa başlamayı hedefleyen Şahin Sucukları, 2013 yılında da tüm dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Fazlıoğlu şirketlerini şöyle anlatıyor: “Şahin Sucukları’nı iki kelime ile tanımlamak istesek; modern ve geleneksel en uygun kelimeler olur. Modern üretim teknolojisine sahibiz ve geleneksel lezzetler sunuyoruz.” Bu iki baskın özellikleriyle sadece Türkiye değil, tüm dünyada farklılık yaratabileceklerini belirten Fazlıoğlu, şu anda Kuzey Irak’a, Türk Cumhuriyetleri bölgelerine ihracat yaptıklarını dile getiriyor.

Süt ve süt ürünlerine giriyorlar

Yedi ay önce mantı ile birlikte unlu mamül segmentine giren Şahin Sucukları, asıl mesleklerinin hayvancılık olduğunu ve bu alanda sadece et ile değil süt ve süt ürünleri ile de raflarda boy göstereceklerin anlatıyor. “Hâli hazırda büyükbaş hayvanlar ana faaliyet alanımızın temelini oluşturuyor. Bu sinerjiden faydalanmak, et konusundaki tecrübemizi bu grupta da değerlendirmek istiyoruz. Yıllık 185 bin ton süt işleme ve üretim kapasitesine göre hazırlığımızı yapıyoruz. Yatırım miktarımız ise 40 milyon TL’yi bulacak” diyen Fazlıoğlu, daha sonra sütten mamül ürünleri de üretmeyi planladıklarını kaydediyor. Açıklanan yatırımda ise olası bir ortak da yer alabilir.

‘Made in Kayseri’yi yarattılar

Uzun yılların karşılaştırmasıdır: ‘Sucuk Kayseri’den mi çıkmıştır, Afyon’dan mı?’… Bu sorunun karşılığında uzun uğraşlar sonucu sucuk ve pastırmaya ‘Made in Kayseri’ damgasını getirdiklerini söyleyen Fazlıoğlu, sucuk ve pastırmanın ana vatanının Kayseri olduğunun altını çiziyor.

Fazlıoğlu’nun özellikle değindiği başka bir konuysa piyasadaki ürünlerin güvenilirliği… Yüzde 100 oranında dana etinden olduğunu belirtirken, sucukta esas olan şeyin kullanılan ham maddenin dana olması ve baharatlar olduğunu belirten Fazlıoğlu, “Piyasada maalesef raflarda satılan ürünlerde çok fazla bir denetleme yok. Bu yüzden yüzde 100 dana ibaresi aslında o kadar da güvenilir bir şey değil. Kaldı ki sucuğun kilosu kıymadan daha ucuz oluyorsa, tüketici burada durup biraz düşünmeli” derken, kendi ürünlerinin bu anlamda diğer ürünlerden ayrıştığını sözlerine ekliyor.

Mustafa GündoğduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu