Anasayfa / Haberler / Sahte Balı Anlamanın Yolları

Sahte Balı Anlamanın Yolları

Sahteciler ‘Bal Konseyi’ ile dize getirilecek

Bal üreticileri ve paketleyicileri sahte bal tehlikesi ile karşı karşıya. Son dönemde internet üzerinden satış yapan bal paketleyicilerinden bazılarına reklam yasağı getirildi, bazıları ise üretim cezası aldı. Peki gerçek bal sahtesini tüketici nasıl ayırabilir? Bahri Yılmaz’a göre, bunu anlamanın en sağlıklı yolu laboratuar incelemesi. Ancak tabii tüketici bunu yapamayacağı için bazı pratik bilgiler de mevcut.

Sahte Balı Anlamanın Yolları

■    Gerçek bal, soğuk ortamlarda şekerlenir; sahte bal şekerlenmez.

■    Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

■    Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır.

■    Gerçek bal, şerbet gibi aşırı tatlı değildir. Glikozlu bal daha tatlıdır. Bal ağza alındığında birkaç tür tat alınır. Yapay ballarda düz, tek bir tat olur.

■    Ucuz balda mutlaka şeker ve türevi maddeler vardır.

■    Balı dolapta bekletme yöntemi doğru değildir. Yapısı itibarıyla her zaman nemi çeker. Üzerinde tabaka oluşur. Sonra kristalleşir. Bal olmayan ürünler bu özelliği göstermez.

Yıllık 83 bin tonluk üretimiyle Çin’in ardından en büyük bal üreticisi olan Türkiye, fındıkta olduğu gibi tanıtım atağına geçiyor. Önce Bal Konseyi’m, ardından da Bal Tanıtım Grubu’nu kurmaya hazırlanan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, hem yurtiçi hem de yurtdışmda önemli faaliyetler yürütecek. Ek adım olarak da sahte bal tehlikesine karşı atağa geçilecek.

Türkiye, 83 bin tonluk yıllık bal üretimiyle son yıllarda tıpkı fındıkta olduğu gibi dünyada hak ettiği yeri almak için atağa geçti. Çin’in ardından dünyanın en büyük bal üreticisi olan Türkiye, sahte bal sıkıntılarından yıl-mayıp, bu alanda daha da güçlenerek iddialı bir hedef koydu.

2003 yılında Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin (TAB) kurulmasının ardından hızla 81 ile yayılarak 56 bin üyeye ulaşan sektör, yurtiçi ve yurtdışmda tanıtım atağına başlıyor. Bal üreticileri, bal paketleyicileri, odalar ve borsalar, birlikler, üniversiteler, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın katılımıyla önce Bal Konseyi’ni, ardından da Bal Tanıtım Grubu’nu kurmaya hazırlanan TAB, bunun için tüm katılımcıların desteğiyle önemli bir bütçe oluşturmayı hedefliyor.

Yuıtiçinde olduğu kadar yurtdışında da balın tanıtımını yapmaya başlayacak olan tanıtım grubu, 2017’de Dünya Arıcılık Konferansı’nın da İstanbul’da yapılmasını amaçlıyor.

SIRA BALDATürkiye, bir tarım ülkesi. Fındıkta son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla önemli bir yere gelindi, şimdi sıra balda. Türkiye, bal üretiminde Çin’in 173 bin tonluk yıllık üretiminden sonra 83 bin tonla ikinci sırada yer alıyor. Türk balcılarının ardından ise 55 bin tonluk üretimiyle Arjantinliler geliyor. Türkiye birçok ürün grubunda olduğu gibi balın tanıtımında da çok gerilerde. Dünyada bulunan bal arılarının yüzde 22’sinin ana vatanının Türkiye olduğu düşünülürse, 2003 yılında örgütlenmeye başlayan üreticilerin aslında ne kadar geride kaldığını söylemek yanlış olmaz.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, neyse ki 2002 yılında başlamış il birliklerini kurmaya, bu il birliklerini de merkeze bağlamış. Bugün gelinen noktada 81 ilde birlikler var. Toplamda ise 56 bin bal üreticisi var.

SAHTECİLİK ÇOK KOLAY

Bal, sahteciliği kolay yapılan bir ürün. Dolayısıyla bu alanda sıkıntı çeken gerçek bal üreticileri, işte tüm bu sıkıntılardan kurtulmak ve balı dünyada hak ettiği yere getirmek için düğmeye bastı. Geçtiğimiz günlerde önemli bir toplantı yapan bal üreticileri ve paketleyicileri işe ‘Bal Konseyi’ni kurarak başlıyor.

Bal üreticileri ve paketleyicileri bal eylem planı hazırladı. Bu eylem planında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Orman Bakanlığı da yer alıyor. Bu plana göre öncelikle Bal Konseyi’ni kuracak olan TAB, ardından tanıtım grubunu oluşturacak. Bal üretimiyle ilgili de önemli hedefler var. Yıllık 83 milyon ton olan bal üretiminin artırılması da hedefleniyor. Kovan başına halen 20 kilo olan üretimimizin 40 kiloya çıkarılması, toplamda ise yıllık 200 bin tonun üzerinde üretim yapılması hedefleniyor. ‘Önce üretim, sonra tanıtım’ diyor bal üreticileri ve paketle-yicileri. Üretimin ise arıcının bilgi ve becerisinin artırılarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bir de damızlık kalitesinin artırılmasıyla…

TAB Başkanı Bahri Yılmaz, “Tanıtım nedir?’ sorunuzu şöyle yanıtlamak isterim: Doğal bal şekerleşir. Krem gibi olur, tereyağı kıvamına gelir. Bunun fiyatı akışkan baldan yüzde 40 pahalıdır. Tüketici bunu bozukmuş diye çöpe atıyor. İşte tanıtım. Bunun çöpe atılmayacağını anlatacağız. Balı tanıtacağız” diyor. Tanıtım için yazılı ve görsel basını kullanacak olan Bal Tanıtım Grubu, balın yanı sarı arı sütü, polen, tıbbi bal gibi çeşitleri de kapsama aldı.

ORTAK BÜTÇE

Tanıtım için önemli bir bütçe gerekli. Bal Tanıtım Grubu da bütçesini katılımcılarla işbirliği yaparak oluşturacak. Bahri Yılmaz, “Sektörle işbirliği yaptık. Süt konseyi, pamuk, fındık konseyi gibi bal konseyi olacak. Sektörün bütün oyuncuları olacak. Üreticiler, paketleyiciler, üniversiteler olacak. Odalar borsalar olacak. Sivil toplum kuruluşları olacak. Herkes kendi oranında katılacak buna. Her kavanoz bal için pa-ketleyici şirketler örneğin kavanoz başına 5 kuruş katkıda bulunacak. Havuz olacak” diyor.

Yılmaz, bu atağa geçmelerinin ardındaki sebebin sahte bal karmaşasının yanında dünyada da hak edilen yere ulaşılması olduğunu söylüyor. Yılmaz şöyle devam ediyor: “Arıların genetik çeşitliliği yönünden dünya arılarının yüzde 22’sinin anavatanı Anadolu. Bal veren bitkilerin de yüzde 70’e yakınının gen merkezi Anadolu. Böyle olunca da dünyada hak ettiğimiz yere sahip olmadığımızı görüyoruz. 2002’den sonra kurmaya başladık yetiştirici birliklerini. Şu anda 81 ilde örgütlüyonız.” Yılmaz’m belirttiği örgütlenme şu şekilde olmuş: Her ildeki arı kovanları ve ancılar kayıt altına alınmış. Her üreticiye işletme numarası verilmiş. Yani kavanozdaki balı kovana kadar takip etmek mümkün hale gelmiş. Bu sistemle 56 bin üye arıcıya ait 5.9 milyon plakalı arı kovanı takip ediliyor.

ÖZGE YAVUZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir