Ekonomi Haberleri

Sakin borsadaki heyecanlı hisseler

Sakin borsadaki heyecanlı hisseler

Borsa, son beş haftadır 59.000-61.000 bandındaki sakin hareketini yukarı yönlü kırma eğilimi gösterdi. Ancak olası kâr satışlarına karşı da dikkatli olunması tavsiye ediliyor. Hisse bazmda ise hikayesi olan hisselerde hareketli sürecin devamı bekleniyor. Borsada beş önemli hikayeye dikkat çekiliyor. Temettü, satm alma, İMKB kotundan çıkma, halka arz ve değerli araziler.ABD ekonomisinden gelen güçlü veriler ve petrol fiyatlanndaki düşüş, küresel risk iştahını olumlu etkiliyor. Yüksek betaya sahip Türkiye hisse senetleri de geçen hafta itibariyle küresel risk iştahındaki artıştan olumlu etkilendi.

Son beş haftadır 59-000-61.000 bandında hareket eden ÎMKB-100 Endeksi, geçen Pafta 62.000 seviyesinin üzerinde kapanış yaptı.

Borsada yaşanan yukarı hareketler sonrasında bahar hareketliliğin gözlenmeye başladığı ifade eden analistler olduğu gibi, gelinen seviyeler itibariyle kâr satışlarının gelmesini bekleyen analistler de bulunuyor. Kâr satışı beklentisinde geçen hafta içinde yapılan FED toplantısında bir parasal genişleme işareti vermemesinin etkili olabileceği kaydediliyor.

HİSSE BAZINDA 5 FAKTÖR

Her iki durumda da ÎMKB’de hisse bazında hareketlilikler yaşanmaya devam edecek. Hisse bazında değerlemelerin yanında hikayesi olan hisseler de yatırımcılann dikkatle takip ettiği konuların başında geliyor.

Son dönemde bu anlamda beş temel hikaye izleniyor. Bunlar; yıl sonu bilançolanyla birlikte yüksek temettü verimine sahip hisseler. Düşük halka arz oranına sahip şirketlerin İMKB kotundan çıkma istekleri. İMKB şirketlerinde büyük ortakların değişmesi ve paralelinde olası çağrı işlemleri. Şehir içinde değerli arazisi olan ve bu araziyi satan şirketler ve son olarak halka arzlar.

TEMETTÜ VERİMİ

Reel faizlerde yaşanan gerilemelerle birlikte yıl sonunda iyi kârlar açıklayan şirketler yüksek temettü verimine de sahiplerse, yatırımcıların merceğinden kaçmıyor. Bu anlamda son dönemde Türk Traktör, Tiipraş, Oyak çimento şirketleri, Sabancı çimento şirketleri, Ford Otosan, Ak B Tipi YO, İş Yatırım Ortaklığı, Taç Yatırım Ortaklığı, Pınar grubu şirketleri yakından izleniyor.

Bir şirketin temettüsünden faydalanabilmek için söz konusu hisseyi temettü dağıtmadan bir gün önce almak yeterli oluyor. Ancak bu tarz hisselerde yıl sonu bilanço beklentileriyle birlikte yatırımcıların önceden pozisyon almaya başladıklarını da unutmamak gerekiyor.

İMKB KOTUNDAN ÇIKMA

İMKB’de işlem görmek gibi isteğe bağlı olarak şartların yerine getirilmesi halinde ÎMKB kotundan çıkmanın da son dönemde SPK tarafından yapılan çalışmalar sonucunda önü açıldı. Hatta konuyla ilgili olarak önceki hafta Yapı Kredi Leasing’ten bir açıklama geldi. Şirket ÎMKB kotundan çıkmak için çağn süreci başlatıyor.

KAP’ta yer alan açıklamada, ön çalışmada asgari çağrı fiyatının 5.02 TL olarak hesaplandığı ancak uzman ku-nıluş raporları dikkate alınarak belirlenecek çağn fiyatının SPK’nm uygun görüşünden sonra kesinleşeceği belirtildi. Açıklamaya göre, uzman kuaıluş raporlarının alınmasından sonra YKB SPK’ya çağnda bulunma başvurusu yapacak. Şirketin takas saklama oranı (TSO) yüzde l’in altında. Bu gelişme, halka açıklık oranı düşük diğer şirketlerde beklenti oluşturabilir. Bu anlamda TSO’su yüzde 5’in altında 20 şir-ket’in daha olduğunu belirtelim. Bu şirketler; Denizbank, Finansbank, Kent Gıda, BSH Ev Aletleri, TKB, Aviva Sigorta, Çimentaş, Akmerkez, Acıbadem, Aslan Çimento, Ege Profil, Carrefoursa A-B, Sönmez Pamuklu, Abank, TEB, Ray Sigorta, T. Demirdöküm, T. Tu-borg ve OMV Petrol Ofisi.

SATIN ALMALAR

İMKB’de izlenen bir diğer konu da satın almalar. Son dönemde ÎMKB’de üç önemli satın alma işlemi gerçekleşti. 201 l’in son günlerinde Acıbadem Hastaneleri’nin yüzde 75 hissesi, Malezyalı IHH ve Khazanah tarafından 1 milyar 26 milyon dolar bedelle satın alındı. Afyon Çimen-to’nun yüzde 51 hissesi 57.5 milyon liraya Çimsa tarafından satın alındı. Ancak bu değer piyasa fiyatının çok altında olduğu için çağrı işlemi beklenmiyor.
Yine geçen hafta TAV’ın yüzde 38 hissesinin 874 milyon dolara Fransız ADP tarafından satın alındığı açıklandı. Açıklanan değer, işlem öncesi piyasa fiyatının yüzde 31 üzerinde gerçekleşti. Bu işlemde çoğunluk hissesi olmadığı için çağrı olmayacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

Önümüzdeki günlerde bu tarz satın alma haberlerinin piyasa tarafından yakından izleneceği kaydediliyor. Bakıldığında ilk olarak Ekonomist dergisinin yazdığı Migros’un satışı yönünde bir beklenti var. Yine Dentaş Ambalaj ve Plastkart şirketlerinde satış haberleri izleniyor.

Bunların yanında büyük grupların iştiraklerini yeniden yapılandırma anlamında satın alma ve iştirak satışlarına devam etmesi bekleniyor. Bu tarz işlemler. tüm grup şirketlerini olumlu etkiliyor. Bu anlamda son olarak Finansbank’ın iştiraki Finans Hayat Emeklilik’i satacağı yönünde bir beklenti var.

DEĞERLİ ARAZİLER

Değerli arazisi olan şirketler bor-sada hisse bazında hareketliliği artın-yor. Bu konuda son dönemde iki önemli işlem gerçekleşti. Nurol Grubu, Güneşli’de yer alan Hürriyet Medya Towers’in 58.6 bin metrekarelik arazisini 127.5 milyon dolara satın aldı. Netaş, İstanbul Ümraniye’deki 94.5 bin metrekare büyüklüğündeki gayrimen-kulünü 175,4 milyon lira (98,6 milyon dolar) peşin bedelle Doğa Madenci-lik’e sattı.

Bu anlamda İMKB’de şehir içinde değerli arazisi olan şirketler, yatırımcıların odağında bulunuyor. Bu şirketler arasında Topkapı’daki tesisleri sayesinde Şişecam, Zeytinbumu’ndaki arazisi nedeniyle Akın Tekstil dikkat çekiyor. Kartal kentsel dönüşüm içinde Eczacıbaşı’nın arazileri bulunuyor. Be-ko’nun Beylikdiizü arazisi dönem dönem borsa kulislerine konu oluyor. Bankaların porföylerindeki değerli gayrimenkul de yakından izleniyor.

HALKA ARZLAR

Piyasa şartlan nedeniyle büyük halka arzlarda durgunluk yaşandığı görülüyor. Ancak daha küçük çaplı halka arzlara yoğun ilgi var. İMKB Ulusal Pazar için; Halk GYO, Prizma Pres Matbaacılık, Orge Enerji, Oylum Sınai Ya-tınmlar, Acıselsan, TGS Dış Ticaret, Filo ve Oto Kiralama, ve A- Tanın, halka arz sırası bekliyor. GİP için başvurusu olan şirketler ise ıVICT Danışmanlık, Sa-nifoam Sünger Sanayi, Mega Polietilen, Denge Yatırım Holding ve Etiler İnci Büfe.

Tabii halka arzlarda yatırımcının uzun vadeli düşünmesi tavsiye ediliyor. Şirketin halka arz gelirini sermayeye eklemesi ve büyümede kullanması, az borçlu olması, sadece ortak satışının olmaması, büyüme potansiyeli gibi kriterlere dikkat etmesi gerekiyor.

Talip YılmazBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu