Anasayfa / Emlak Haberleri / Salıpazarı-Karaköy hattı, otel yatırımcılarının istilasına uğradı

Salıpazarı-Karaköy hattı, otel yatırımcılarının istilasına uğradı
Salıpazarı-Karaköy hattı, otel yatırımcılarının istilasına uğradı. Bölgede 10’dan fazla yeni otel inşaatı var. Markalı hazır giyim, restoran, kuyumcu, halıcı ve hediyelik eşyacılar da bölgede yer arıyor…

karakoy

İSTANBUL’a turist getiren kurvaziyer gemilerinin yanaştığı Salıpazarı-Karaköy Limanı özelleştirme ihalesi, kelimenin tam anlamıyla, başta emlak piyasası olmak üzere bölgeye ilgiyi artırdı. Galataport olarak bilinen Türkiye Denizcilik îşletmeleri’ne ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahası’nın özelleştirilme ihalesinin ilkini 2005 yılında İsrailli işadamı Sami Ofer kazanmış; ancak ihale bir süre sonra iptal edilmişti. Limanın 30 yıllığına özelleştirilmesini sağlayacak ihale geçen mayıs ajanda yapıldı ve bu kez 702 milyon dolarlık teklifle ipi Doğuş Holding göğüsledi.

BÜYÜKLER ÇEVREYİ PARSELLEDİ

2005 yılında iptal edilen Galataport ihalesinin sekiz yıl aradan sonra ikinci kez yapılması, Salıpazarı ile Karaköy arasındaki bütün sokaklara ilgi duyan yatırımcıları da hareketlendirdi. Salıpazarı’ndan başlayan Denizcilik Işletmeleri’ne ait alanın karşısında bulunan binaların etrafı tek tek çevrilmeye başlandı. Bu binaların çoğunun yıkılarak yerlerine otel inşa edildiği gözleniyor. Yıkılıp yerlerine otel yapılan binalar sadece Salıpazarı’nda değil, Karaköy’e doğru Ke-meraltı Caddesi ve sahil tarafında da Kemankeş Caddesi üzerindeki birçok binanın otel yatırımcıları tarafından satın alındığı ve etraflarının çevrildiği görülüyor.

FİYATLAR YÜZDE 140 ARTTI

Yapılan son ihale sonrası bölge turizm yatırımı açısından tam anlamıyla bir cazibe merkezi haline geldi. Gayrimenkul danışmanları, mayıs ayında yapılan ihalenin ardından da bölgedeki binaların değerinin katlandığını vurguluyor. Bölgede metrekaresi bin dolardan aşağı yer bulmanın mümkün olmadığını ifade eden gayrimenkul uzmanları, Karaköy-Salıpazarı arasındaki sahil şeridinde ve Bankalar Caddesi’nde metrekare fiyatlarının 7 bin 500 dolara kadar çıktığını belirtiyor.

TALEP ÇOK

Salıpazarı-Karaköy’de sadece otel yatırımcısı değil, markalı kuyumcular, halı ve hediyelik eşya satıcıları da yer arıyor. Louis Vuitton’un bile yer aradığım ifade eden gayrimenkul danışmanları, Gabar ve Maya gibi markalı restoranların da semte girdiğini belirtiyor. Nuruosmaniye’deki hediyelik eşya mağazalarının sahipleri de Karaköy’de yoğun şekilde yer arıyor.

Mekan arayanlarda durum böyle, ama satanlar cephesinde işler farklı. Bölgede yer arayan çok ama satan oldukça az. Yerini satan az sayıdaki mal sahibinden biri de Mehmet Kutman. Global Holding’in faaliyet gösterdiği bina için Kutman’m 40 milyon dolar istediği belirtiliyor. Bankalar Caddesi üzerinde mülkleri bulunan Yılmaz Ulusoy ve Başaran Ulusoy’un ise yeni yerler almak için arayış içinde oldukları söyleniyor.

YENİ OTELLER İNŞA EDİLİYORSalıpazarı-Karaköy arasında 10’un üzerinde yeni otel inşaatı var. Salıpazarı Kemeraltı Caddesi’nde BNP Peribas Cardif Sigorta’nm hemen yanındaki binanın etrafı çevrilmiş ve içinde büyük bir inşaat faaliyeti başlamış. Aynı cadde üzerinde Beyoğlu 5’inci Noterliği’nin hemen yanında iki blok halinde boşaltılan binada da inşaat faaliyeti hızlanmış. İstanbul Modern’in sokağının girişindeki iki binanın da etrafı çevrilmiş. Karaköy’e yakın bir noktada tramvay yolu üzerinde kilise binasının hemen yanındaki binanın da etrafı tamamen örtülmüş. Karaköy’de Bank Asya’nın iki yanındaki binalar da etrafı inşaat için çevrilenlerden.

Karaköy’ün sahile inen araç yolunun hemen girişinde Gümrük Sokak’ta Gönen Otelleri’nin sahibi 2.5 milyon dolara satın aldığı eski bir binayı butik otele çeviriyor. Katlı otoparkın köşesinde Ne-catibey Caddesi üzerinde bulunan The Haze Karaköy Otel, bölgede eskiden rulman distribütörlüğü yapan firma tarafından açılmış. The Haze Oteli’nin hemen yanında yeni bir otel daha inşa ediliyor. Yeni otel inşaatının sahibi ise Sağlık Lojistik’in sahibi Zait Sağlık.

Karaköy’de bölgenin sıkıntı yaşadığı tek nokta ise genelev civarı. Gayrimenkul yatırımcıları önümüzdeki dönemde genelevin bölgeden gideceğini iddia ediyor. Karaköy sahilinde Kemankeş Caddesi üzerinde de çok sayıda otel inşaatı var. Tarihi Karaköy Karakolu’nun hemen yakınındaki 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki arazide otel inşaatı için dev vinçler çalışıyor. Novotel Karaköy adı ile tabela asılan arazide işveren olarak İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü gözüküyor. Novotel Karaköy’ü yap-işlet-devret modeli ile 200 odalı ve beş yıldızlı inşa eden ise Akfen Holding.

Aynı cadde üzerindeki eski Alemdar İşhanı’nı Said Haifawi satın almış. Etrafı çevrilen eski iş hanına müteahhit olarak Continental Otelcilik Turizm A.Ş. tabela asmış. Eski Alemdar İşha-m’nm biraz ilerisinde başka bir binaya da Dilda Turizm ve Yatırım A.Ş. mal sahibi olarak tabelasını asmış durumda. Sahil caddesi üzerinde etrafı çevrilen bir başka binayı ise Polimeks satın almış.

“BÖLGE DAHA DA DEĞERLENECEK”

Denizcilik İşletmeleri’ne ait binaların antrepoya döndüğü noktada, Fındıklıya doğru üzeri küçük tuğlalarla örülü binanın da otele dönüştürülüp uluslararası bir otel zinciri tarafından işletileceği söyleniyor. Hız kazanan turizm kafe restoran, mağaza ve işyeri yatırımlarının bölgedeki metrekare fiyatlarını daha da artıracağı bekleniyor.

Coşkun AÇAN / Century 21 Prestjj
“Bina alan yıkıp otel yapıyor”

Galataport ihalesi olduğundan bari bölgede büyük bir hareketlilik var. Zamanında yatırım yapanlar şimdi binaları yıkıp otel olarak yeniden inşa ediyor. Karaköy ile Salıpazarı arasında metrekare fiyatı 5-10 bin dolar arasında değişiyor. Sahile yakın yerlerde fiyat daha da yükseliyor. 3-5 milyon TL’ye satılık ilanlı eski bina bulmak mümkün.

Ferit KAYRAK / RE/MAX Port

2005 yılında Salataport ihalesi ile ilgili söylentiler başladığında Salıpazarı-Karaköy’de gayrimenkul hareketi başlamıştı zaten. Sami Ofer’in ihaleyi kazanması ile birlikte bölgedeki binalar değer kazandı. O dönemde binaların değeri yüzde 100 arttı. Doğuş Holding’in kazandığı son ihaleden sonra da ortalama yüzde 40’lık bir artış oldu. Bu hatta satılık bina bulmak da zor. Binaların çoğu ikinci derece tarihi eser niteliğinde. Karaköy’de iki yıl önce 450 bin TL’ye satılan bir ofise bile şu anda 2 milyon TL veriyorlar. Bölgede kısa süre içinde metrekare fiyatları daha da artacak gibi gözüküyor.

BÜLENTEKİMCİ


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir