Anasayfa / Emlak Haberleri / Samsun Lojistik Üs Oluyor

Samsun Lojistik Üs OluyorSamsun lojistik üs oluyor

samsunKaradeniz’in en büyük kentlerinden Samsun, ulaşım imkanlarındaki zenginliğini avantaja çevirecek. Kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşım imkanlarına sahip kent, uluslararası lojistik projelerine dahil oluyor. Limanlarının kapasitesini de artıracak kent, bu yönü ile emlak piyasasını gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı taleplere daha fazla açacak.

Samsun, 1990’ların başına kadar Karadeniz’in en önemli iş kenti olarak öne çıkıyordu. Bir anlamda bölgenin ekonomik ve sosyal alandaki baş şehri ünvanına sahipti. Ancak daha sonra bu ünvanmı, Trabzon’la paylaştıysa da son dönemde ciddi bir atak ve gelişme içerisinde.

Bu durumun ortaya konmasında kentin iç dinamiklerini ve potansiyelini öne çıkarmadaki başarısı önemli rol oynuyor kuşkusuz. Kurtuluş Savaşı döneminin sembol kentlerinden Samsun son dönemde özellikle lojistik konusundaki atak çalışmaları ile göz dolduruyor. Kent, yakın zamana kadar pek fark edilmeyen ve istenilen oranda değerlendirilemeyen kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımının kesişme noktası olma özelliğini daha fazla öne çıkarma gayreti içerisinde. Uluslararası ulaşım projeleri Traceca ve Viking Treni çalışması Samsun’u da içine alacak şekilde ilerliyor. Avrupa, Kafkasya ve Asya’yı birbirine bağlama projesi olarak bilinen Traceca ve Baltık Denizi ile Karadeniz arasında çeşitli limanları birleştiren kombine demiryolu projesi Vikig Treni, Samsun limanlarını da kullanacak. Her iki projede de Samsun Avrupa’yı Kafkasya ve Asya’ya, Karadeniz’i ise Ortadoğu’ya bağşalayacak. Yine kentte Samsun Port ve Yeşilyurt limanlarına dönük iyileştirme ve kapasite artırımı da dört gözle bekleniyor. Tarım ve sağlık kenti olarak bilinen Samsun, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini, lojistik ve aktarma merkezi kimliği ile bütünleştirerek eski parlak günlerine dönme gayretlerinde çok önemli bir aşama kaydetmeyi planlıyor.

Geçen yıl 20 milyon dolar gerileme ile ihracatını 427 milyon dolar olarak ortaya koyan kent, en çok orman ürünleri, demir çelik, elektrik/elektronik ve tarım ürünleri dış satımı gerçekleştirdi. En çok Almanya pazarına hitap eden Samsun’da çok gelişmiş bir sağlık gereçleri sanayisi bulunuyor.

Muhammed GÜL   Çiğdem Emlak Ortağı
“DÜŞÜK FİYAT YATIRIMCIYA KAZANDIRACAK”

Samsun’da konut fiyatları kentin yarattığı potansiyele bakıldığında düşüktür. Metrekaresi 850 TL’ten başlıyor, bin 200 TL’ye kadar çıkıyor ortalama. Hali hazırda arz fazlalığı var fakat yatırımcı ileriki dönemde konuttan kazançlı çıkacaktır. Düşük fiyat bir cazibe yaratmaktadır. Büyük inşaat firmalarının projeleri ve özellikle TOKİ projeleri devreye giriyor. Araştırma Hastanesi bölgesi, Tepecik, Kuşçulu, Bulgur, Kıran bölgeleri yatırımcısına kazandıracak bölgelerin başında geliyor. Faizlerin de düşmesi bu alandaki yatırımları hızlandırıyor. Samsun’da yazın arsa, kışın da konut hareketlidir.
Mevlüt Oral Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı
“CAZİP İMKANLAR SUNUYOR”

  Konut projelerinde peyzaj ve tasarım ön plana çıkıyor

Samsun Karadeniz’in Oönemli kentlerinin basınci gelmektedir. Eskiden göc veren kentimiz, şimdi göç almaktadır. Cazibesi gittikçe artmaktadır. Ben aynı zamanda 9 ayrı meslek odasının da başkanlığını yürütüyorum.

Matbaacılıktan, galericiliğe kadar karma odalardan da edindiğim izlenim ile Samsun, önümüzdeki süreçte yatırımcısına cazip imkanlar sunuyor. Atakum çok gelişti ve halen gelişmekte. Yanı sıra Duruşehir civarı, Feza Koleji bölgesi, Canik. İlkadım bölgelerini sayabilirim. Art arda büyük oteller kuruluyor, AVM’ler kuruluyor, sahil şeridimiz çok gelişti.

Giray Şen    Girişim Emlak Sahibi
ATAKUM LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRECEK

Son yıllarda Canik ilçesinde kentsel dönüşümün etkili olması, Toptepe mevkiinde yüksek kata verilen imar izni ve coğrafik yapısı ile panoramik bir manzaraya sahip olması bölgeyi konut piyasasında bir cazibe merkezi haline getirdi. Atakum ise uzun yıllardır hem batıya, hem de güneye doğru genişlemekte ve yeni konut üretimi ve alım satım konusunda liderliğini sürdürmektedir. Atakum’da aynı bölge içerisinde 3 ve 10 kata verilen imarlar her ne kadar adaletsizliğe ve kısmen kat çirkinliğine yol açsa da Karadeniz’in en uzun kum sahil plajına sahip olması, toplu taşımada hafif raylı sistemin faaliyete geçmesi, otel yatırımlarının her geçen gün artması sebebiyle Atakum bu liderliğini bundan sonra da devam etttirecektir düşüncesindeyim”.

SOM DEĞERLEMEDEN ÖZEL KENT ANALİZİ

GÜÇLÜ YÖNLER

•    Çevresindeki illere göre ulaşım bağlantılarının üstünlüğü
•    Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşımın sağlanabilir olması,
•    Yaklaşık 40 km sahil şeridine sahip olması,
•    Çarşamba Ovası ve Bafra Ovası’nın il sınırları içerisinde yer alması,
•    Liman kenti olması,
•    Ondokuz Mayıs, Üniversitesi’nin yer alması,
•    Milli mücadelenin Samsun’dan başlamış olması ile tanınırlığı,
•    Büyük pazar potansiyeli olan doğu bloğu ülkelerine yakın olması,
•    il sınırları içerisinden iki ırmak geçiyor olması.

ZAYIF YÖNLER

•    Otopark ve şehir içi ulaşımın yetersizliği,
•    Deniz yolu ile ulaşımın etkin kullanılmaması,
•    Şehir merkezinin topografya nedeni ile alternatif ulaşım hatlarına uygun olmaması.

FIRSATLAR

•    Kentin enerji kaynaklarına yakın olması ve çeşitliliğin var olması,
•    Genç nüfus oranının yüksek olması,
•    Organik tarıma uygun alanların bulunması, s
•    Sanayi ve koftut alanlarının topografik ve jeolojik açıdan gelişime uygun olması,
•    Rekreasyon amaçlı değerlendirilebilecek dere yataklarının ve orman alanlarının varlığı,
•    Kaplıca turizminin varlığı,
•    Üniversitenin varlığı nedeniyle sağlanan öğrenci hareketliliği,
•    Doğaltaş ve asfalt üretim tesislerine sahip olması.

TEHDİTLER

•    İşsizlik oranının yükselmesi,
•    Çarşamba ve Tekkeköy’de sanayi alanlarının tarımsal alanlara zarar vermesi,
•    Heyelan riski taşıyan bölgelerin varlığı,
•    ilin niteliksiz göç alarak karşılığında nitelikli göç vermesi.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir