Anasayfa / Teknoloji / Samsung, Türkiye’de 2011 yılına hızlı girecek

Samsung, Türkiye’de 2011 yılına hızlı girecek
Samsung Electronics Türkiye Başkanı SungYong Hong, Türkiye’nin, gerek pazar gerekse de insan kaynağı olarak büyüdükleri heyecan verici bir pazar olduğunu ifade etti.

SungYong Hong, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, Samsung’un ürünleri ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, potansiyeli ve büyüme hızı ile en güçlü pazarlardan biri olduğunu ifade eden SungYong Hong, şunları kaydetti:

”Türkiye, gerek pazar olarak gerekse de insan kaynağı olarak büyüdüğümüz heyecan verici bir pazar. Çalışma yapımızın değişmesiyle artık Türkiye’de satış ofisi olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu değişiklik ile artık her zamankinden daha fazla tüketici memnuniyeti odaklı bir yapıya sahibiz ve ihtiyaçlara çok daha hızlı ve kapsamlı cevap verebiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra Türkiye, Samsung’un en önemli iki pazarından biri. Türkiye pazarındaki ürünlerimizin başarısı, bizi bu pazara yeni ürünler sunma konusunda da cesaretlendiriyor.”

Samsung’un 2002 yılından beri en hızlı büyüyen global marka olduğunu belirten Hong, 2010 yılını LCD TV ve monitör pazarında sahip oldukları global liderliklerini koruyarak kapatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Samsung’un çevre koruma politikasına da değinen Hong, en önemli önceliklerinden birinin çevreye zarar vermeden üretim yapmak olduğunu söyledi. Hong, ”Planet First” felsefeleri çerçevesinde enerji verimliliğini artırmaya, artıkları azaltmaya ve malzemeleri tekrar kullanmaya önem verdiklerini ifade etti.

Samsung Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy da, gelişen teknolojiler ile birlikte değişen televizyon pazarı hakkında bilgi verdi.

Televizyon pazarı içerisinde en fazla payın LCD TV’ye ait olduğunu belirten Paksoy, Türkiye’de 2007 yılında 450 bin LCD televizyon satılırken, bu yılın yaklaşık 1,5 milyon satışla kapatılacağını söyledi.Samsung’un bu pazardaki payının üç yıl içinde yüzde 15’ten yüzde 22’ye yükseldiğini bildiren Paksoy, LED TV pazarı ve 3D teknolojisindeki yükselişe işaret etti.

LED TV’de, Türkiye’de 2010 yılını yüzde 48’lik payla ilk sırada bitireceklerini bildiren Paksoy, 3D pazarında yüzde 80 pazar payları bulunduğunu söyledi.

Zenginleşen 3D içeriklerinin, bu pazarın büyümesindeki en büyük etken olduğuna işaret eden Paksoy, tüm dünyada 2007 yılında 7 olan Samsung uygulama sayısının 2010 yılında 32’ye yükseldiğini ve 2011 yılında bu sayının 60’ı geçmesini beklediklerini bildirdi.

-3D’DEN SMART TV TEKNOLOJİSİNE…-

Türkiye’de ve dünyada televizyon pazarı trendinin gelişen teknolojiler ile belirlendiğini ve pazarın da bu doğrultuda değişiklik gösterdiğini anlatan Paksoy, 2009 yılında LCD teknolojisinden LED teknolojisine geçiş ile başlayan bu trendin yerini, 2010 yılında LED teknolojisinden 3D teknolojisine geçişin aldığını hatırlattı.

Paksoy, 2011 yılında ise bu geçişin 3D teknolojisinden Smart TV teknolojisine doğru yaşanacağını belirtti.

Samsung Electronics Türkiye Bilişim Teknolojileri Ürünleri Direktörü Barış Kestep de, Samsung’un Türkiye’de 1997 yılından beri bilişim teknolojileri ürünleri pazarında yer aldığını hatırlatarak, 2010 yılı itibari ile Türkiye’de satış güçlerini 3 katına çıkardıklarını bildirdi.

Türkiye’de bilişim teknolojileri ile ilgili hedeflerinin büyük olduğunu ifade eden Kestep, toplam ciroda yüzde 51 büyüme hedeflerken dizüstü bilgisayar cirolarında ise yüzde 62’lik büyüme beklediklerini kaydetti.

Samsung Electronics Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selçuk Mirza ise Samsung olarak süper akıllı telefonlar segmentinde çok iddialı olduklarını, Türkiye’de Android işletim sistemine sahip telefonlara bakıldığında ekim ayında yüzde 74 pazar payı ile lider konumda bulunduklarını bildirdi.

Mirza, Samsung’un akıllı telefon pazarındaki etkinliğini sürdüreceğinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir