Anasayfa / Kültür Sanat / Sanata yatırım için yılın son fırsatları

Sanata yatırım için yılın son fırsatlarıANTİK A.Ş. müzayede evi, klasik Türk resimlerinin yer aldığı 275’inci müzayedesini 16 Aralık Pazar günü saat 14’te İstanbul Swissotelde yapacak. Paris’te aldıkları eğitimle Türk resim sanatının temelini oluşturan sanatçılar Osman Hamdi Bey, Süleyman Seyyid, Hikmet Onat, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı ve Nazmi Ziya gibi sanatçıların tabloları ile Osmanlı eserlerinin satışa sunulacağı müzayedede Osman Hamdi Bey’in 1883 yapımı “Vazo Yerleştiren Kız” konulu eserinin açılış fiyatı 1 milyon 800 bin TL olacak.

Turgay Artam tarafından yönetilecek müzayededeki eserler 15 Aralık’a kadar Antik Palace’ta görülebilir.

ALTIN FIRÇALAR BİR ARADA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı özel koleksiyonunda yer alan ve büyük bölümü daha önce hiç sergilenmemiş birbirinden değerli 60 eser, ilk kez “Türk Resmine İmza Atanlar” sergisinde bir araya geliyor. Türk resminin “altın fırçaları” olarak anılan 48 ressamın sergilenecek eserleri arasında İbrahim Çallı’nın “Yaralı Asker”, Hoca Ali Rıza’nın “Fırtınada Deniz, Köprü, Oda tçi, Evler, Meyveler, Yemişler”, Nuri lyem’in “Kompoziyon”, Şeref Bigalı’nın “Haziran Ayı” ve “Karşıyaka’da”, Bedia Taran’ın “Ayçiçeği Tarlası”, Mehmet A. Laga’nın “Kale Balıkhanesi”, Haşan Kavruk’un “Eski İstanbul”, Maide Arel’in “Bursa Çekirge”, Mehmet Uzel’in “Ata’nın Yatak Odası”, Feyhaman Duran’ın “Yemişler”, Nüzhet Islimye-li’nin “Zincirli Kuyu Kasrı”, Pertev Boyar’ın “Çiçekli Natürmort”u da bulunuyor. Sergi, 31 Aralık’a kadar Airport Outlet Çenter Sanat Galerisi’nde ücretsiz gezilebilecek.
BEYAZ’DAN 2012’YE İDDİAU VEDA

Beyaz Müzayede, 2012’yi görkemli bir müzayedeyle uğurlamaya hazırlanıyor. 201 yapıtın satışa sunulacağı 22’nci Beyaz Miizaye-de’nin eserleri 14-17 Aralık 2012 tarihlerinde saat 10:00-20:00 arasında Sofa Hotel’de sergilenecek. Müzayede katalogunun kapağında dokuz başyapıt yer alıyor. Bunlardan biri, Fahrelnisa Zeid’in bugüne kadar çok bilinmeyen bir otoportresi… Zeid’in Ürdün’deki aile koleksiyonundan çıkan bu resmin ön tarafında sanatçının Arapça imzası yer alıyor. Bu ilginç resim 250-300 bin TL tahmini fiyat aralığında satışa sunulacak.

  Doğu Kültürü, Batı Kültürü ve Başarı Kültürü!

Mübin Orhon’un 1959 yılma ait 162 x 130 cm ebadındaki “Mavi Soyut Kompozisyonu” sanatçının “lekesel soyutlama” dönemini en iyi temsil eden başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor. Bu eser 250-350 bin TL tahmini fiyat aralığıyla satışa sunulacak.

Diğer önemli yapıt ise Nejat Melih Devrim’in kitaplarında da yer alan “Soyut Kompozizyon”. 1957 yılına ait 96 x 128 cm ebadındaki bu resim için biçilen fiyat aralığı 180-240 bin TL.

Burhan Doğançay’ın ayrı dönemlerine ait 11 resmi de satışa sunuluyor. Adnan Ço-ker’in en önemli başyapıtlarından “Retrospektif III” ise 350-500 bin TL tahmini fiyat aralı-ğıyle görücüye çıkıyor. 2010 yılında kaybettiğimiz Ömer Uluç’un bugüne kadar müzayedelere çıkmış eserleri arasında belki de en önemlisi 1987 tarihli 150 x 200 cm ebadındaki tuval “Nü ve Kedi” isimli başyapıt, 400-550 bin TL tahmini fiyat aralığıyla satışa sunuluyor.

Türk çağdaş sanatının figür ustaları Mehmet Güleryiiz, Kornet ve Ergin İnan’ın yapıtları da Beyaz Müzayede’de satışa sunulan eserler arasında. Yine Neşe Erdok’un üç yapıtı da Müzayede’de yer alıyor. Fikret Mualla’ya ait dört eser satışa sunulacak eserler arasında dikkat çekiyor. 22. Beyaz Müzayede 18 Aralık Salı akşamı saat 19:00’da Sofa Hotel’de sanatseverlerle buluşacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir