Anasayfa / Şirket Haberleri / Sanayici Zaimoğlu, e-ticarette gelecek gördü

Sanayici Zaimoğlu, e-ticarette gelecek gördüSanayici Zaimoğlu, e-ticarette gelecek gördü

60 yıllık bir sanayi geçmişi olan Tayyar Zaimoğlu tarafından 2005 yılında holdingleşen Zaimoğlu Holding, bugün ikinci kuşağın yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor. Kaynak, hidrolik ve otomasyon alanlarında üretim yapan ve ürünlerini yurt içinin yanı sıra 70i aşkın ülkeye satan şirket, luksbazaar.com ile e-ticaret alanına da girdi. Çok çeşitli özel hediye alternatifleri sunan site, birinci yılın sonunda 5 bin aktif üye hedefliyor.

Türkiye’deki e-ticaret hacmi çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Elektronik ticaret işletmeleri demeğinin verilerine göre 2011 yılında 22 milyar TL’ye dayanan rakamın 2012 sonunda 33 milyar TL olması bekleniyor. 2013 hacminin ise 50 milyar TL civarında olması öngörülüyor. Ortalamada her yıl yüzde 50 büyüme vaat eden bir alan olarak girişimciye önemli fırsatlar sunuyor.

Bu büyümeye paralel olarak Türkiye’de internet kullanımı ve internetten alışveriş tercihi de hızla yükseldi, içinde bulunduğumuz dönemde Türkiye’de yaklaşık 9 milyon online alışveriş kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Hızla büyüyen bu sektöre geçmişten günümüze keyifli bir ritüele dönüşen ‘hediye alma ve hediye verme’ kavramlarının özel bir şekilde işlendiği online satış kanalının olmadığını fark eden Zaimoğlu Holding, bu konu üzerine yoğunlaşarak luksbazaar.com’u faaliyete geçirmiş bulunuyor.

Yaratıcı fikirler geliştiren, sektör araştırmaları yapan, tahmini bütçeler oluşturup, kısa, orta ve uzun vadelerde ‘hediye’ konseptli bir online satış kanalı ile nereye ulaşabileceğinin fotoğrafını çeken şirket, her tercihe ve zevke uygun hediye alternatifleri sunma amacıyla yola çıkmış. Her yere koşarak yetiştiğimiz, dakikaların çok kıymetli olduğu bir dönemde, luksbazaar.com ile hediye konseptini ilk aşamadan son noktaya kadar kolaylıkla ve keyifle yaşanacak bir platform olarak kurguladıklarını söyleyen Zaimoğlu Holding Genel Müdürü Değer Elöve, “İyi marka ve kaliteden ödün vermeden çok geniş bir fiyat aralığı sunuyoruz, luksbazaar.com’da yaklaşık 6 ila 40 bin TL arasında hediye alternatifleri bulmak mümkün. Sitemiz henüz çok yeni. Birinci yılın sonunda, üye sayımızın daha net olarak öl-çümlenebileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki yıl içerisinde yaklaşık 5 bin aktif üye gibi bir kullanıcı sayısına ulaşma hedefimiz var” diyor.

Hediye listesi sunuyor

60 yıllık bir sanayi geçmişi olan Tayyar Zaimoğlu tarafından 2005 yılında holdingleşen Zaimoğlu Holding, bugün ikinci kuşağın yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor.
Kaynak, hidrolik ve otomasyon alanlarında üretim yapan ve ürünlerini yurti-çinin yanı sıra 70’i aşkın ülkeye satan şirket, luksba-zaar.com ile gelecek gördüğü farklı bir alana da girmiş bulunuyor.

Site, farklı birçok kategoriden yüzlerce hediye alternatifi sunan bir platform. Ürün portföyünü ise her zaman her yerde kolaylıkla bulunamayacak, dünyaca ünlü markaların çok özel ürünler oluşturuyor.

  Smartsoft İle Yaratıcı Fikirler Gerçek Oluyor

luksbazaar.com’un farklılaşan yönü ise sunduğu ‘hediye listesi’ hizmeti… Diğer online alışveriş platformlarından farklı olarak sitede; doğum günü, evlilik yıldönümü, yılbaşı, düğün gibi çeşitli vesileler için hediye listeleri oluşturulabiliyor. Hatta bu liste istenilen kişilerle de paylaşabiliyor. Böylece sevdikleriniz, sizin oluşturduğunuz bu listeler içerisinden ihtiyacınız olan ve kendi bütçesine uygun olan ürünü seçerek size hediye edebiliyor.

Özel ambalajlarla sunum

Listeden hediye alınırken kullanılabilen ‘katkı’ seçeneği de hediye alanlar ve liste oluşturanlar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Örneğin; 150 TL satışı olan bir ürüne kullanıcı, isterse 50 TL’lik bir katkı yaparak bu hediyenin liste sahibini bulmasında yardımcı olurken aynı zamanda kendi bütçesi dâhilinde bir hediye almış oluyor.

luksbazaar.com özel hediye paketi alternatifleri de var. Alışveriş bitirilirken, kullanıcılar özel me-sajlannı da ekledikten sonra 21 farklı çeşit hediye paketlerinden birini seçebiliyor. Özenle hazırlanmış, kurdelesi, özel kartları, desenleri ile konsepte özel ve görsel şölen oluşturan bu paketlerin hediyenin değerini çok başka bir seviyeye taşıdığını düşünen Elöve, “Türkiye’de hediye alımlarında, özellikle de e-ticarette özel ambalaj yapılması çok rastlanan bir kavram değil. Genelde nereden alıyorsanız, oranın standart hediye paketi dışında bir seçeneğiniz olmuyor. Bu özelliği ile de luksbazaar.com önemli bir fark yaratıyor” diyor.

“Genelde ‘joker1 ürünler seçiliyor”

Iuksbazaar.com’da, Alessl, Herend, Alexandre de Provence, Lego, Breville, Design Sophie Villepigue Paris, Giochi Preziosi, Michael İAram, Boyut Yayın Grubu gibi dünyaca ünlü 100’den fazla kaliteli ve özel marka, 5 binin üzerinde ürün mevcut. Bunların yanı sıra özel tasarımları ile ünlü tasarımcıların ürünleri de satışa sunuluyor. Tüketicilerin site içinde herhangi bir sorun ile karşılaştıklarında telefon ya da e-posta ile anında canlı destek alabildiklerine de değinen Elöve, en çok sattıkları ürünler hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Davetlere gidilirken götürülecek hediye olarak genellikle daha ‘joker’ ürünler tercih ediliyor. Örneğin; minik bir şekerlik, kokulu mumlar veya özel tasarım tepsiler gibi… Evlilik yıldönümü için daha spesifik ve biraz daha romantik hediyeler tercih ediliyor. Mesela takı olabiliyor. Düğün için ise kullanıcılarımız alacakları hediyeyi listelerden seçmeyi tercih ediyorlar. Bardak, çay veya yemek takımları ağırlıkta… Baby shower için ise özelleştirilmiş ürünler seçiliyor daha çok… Bebek ve çocuk ürünlerinde alternatif, zeka geliştirici oyunlar veya kişiye özel hediyeler ilgi görenler arasında. Ev aksesuarları ve özellikle şık ve kullanışlı mutfak gereçleri de dikkat çekenler arasında.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir