Ekonomi Haberleri

Sanayide Toparlanma Çok Güçlü

ASRIN salgınıyla başa çıkmak için aşı, ilaç gibi çözüm arayışları devam ederken, Türk sanayi tedavisini daha hızlı tamamladı. Mayıs ayından itibaren toparlanmaya başlayan sanayi, üç aylık üretim artışının ardından Temmuz ayında pandemi öncesi seviyelerine ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından geçen hafta açıklanan sanayi üretim endeksi verileri, sanayideki hızlı yükselişi net olarak ortaya koydu. TÜÎK, sanayi üretim endeksinin temmuzda geçen yılın aynı ayma göre yüzde 4.4 arttığını açıklarken bir önceki aya göre sanayi üretimi yüzde 8.4 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.4 artış gösterdi.Twitter hesabından bu verileri değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Aylık bazda tüm alt kalemler pozitif gerçekleşti. Üretimde küresel ekonomide pozitif ayrışmaya devam ederek, ilk üçte yerimizi aldık. Uyguladığımız tedbirler reel sektörü canlandırdı. Üçüncü çeyrekte yüksek büyüme bekliyoruz. Türkiye, sanayi üretiminde yıllık yüzde 4.4’lük artış performansıyla İrlanda, Norveç ve Çin’in ardından dördüncü, aylık yüzde 8.4’lük artış performansıyla da Portekiz ve Ispanya’nın ardından üçüncü sıraya yerleşti” ifadelerine yer verdi.

Sanayi Üretimi

KAYIPLAR TELAFİ EDİLİYOR

Sanayi odası başkanları ve sektör temsilcileri Türk sanayindeki yükselişin ağustos ayında da süreceğini düşünüyor. En büyük ihracat pazarımız Avrupa’da temmuzda yavaşlamaya rağmen sanayi üretiminin artmasını bir başarı olarak gören iş insanları, Ağustos’ta Avrupa pazarının daha da hareketli geçtiğini kaydediyor. Pandemide ikinci dalga olmazsa yılın son çeyreğinde kayıpların ciddi oranda telafi edileceğini düşünen iş insanları, 2021’e yönelik umutlarını daha da artışmış durumda.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Pandemi koşullarına rağmen hükümetimizin de hayata geçirdiği ekonomik tedbirlerle sanayinin çarklarının dönüyor olması son derece önemli” diyerek sözlerine başlıyor. Sanayideki normalleşme süreci sonrası yakalanan ivmenin artarak sürdüğüne dikkat çeken Büyük-simitci, “Sanayi üretimi büyümenin öncü göstergelerinin başında gelmektedir. Türkiye’nin geleceğine inanan, yatırım yapan, üreten tüm sanayicilerimizin gayretleriyle bu büyümeyi hız kesmeden devam ettirerek, üçüncü ve dördüncü çeyrekte kayıplarımızı telafi edip, yılı pozitif kapatabilmek için çalışacağız” diyor.

GELEN SİNYALLER İYİ

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, salgına rağmen Türk sanayicisinin üretime devam ettiğini belirtiyor. İmalat sanayinin normalleşme sonrası yakaladığı ivmeyi sürdürdüğünü söyleyen Kesikbaş, “Tüm zorlu koşullara rağmen üretmeye devam eden sanayicimizin bu » ttın ivmeyi sürdürmesi için gerekli tedbir ve desteklerin devamını beklemekteyiz. Bu süreçten ekonomik olarak en az hasarla çıkmamızın formülü, en sağlıklı koşullarda üretmeye devam etmektir” diye konuşuyor.

Sanayide temmuzda yaşanan güçlü toparlanmanın ağustosta da devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Zira Ağustos ve sonrasında Avrupa’nın ihracatının artacağı ve sonbaharla birlikte iç piyasanın daha da canlanacağı bekleniyor. Kredi faizleri biraz artsa da inşaat ve otomotiv sektörlerinin ağustos’taki üretim performansları da gelecek adına ümit verici gelişmelerin habercisi.

KREDİLERİN OLUMLU ETKİSİ

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli ise inşaat ve otomotivdeki toparlanmanın birçok sektöre olumlu etkisi olduğunu belirtiyor. Sanayinin yeni tedbirlerle desteklenmesi gerektiğini düşünen Küpeli, değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor:
“Sahada yaşadığımız olumlu gelişmeleri açıklanan TÜIK rakamları doğruluyor, ihracatımızda hızlı olmasa da bir toparlanma var. Kredilerde yaşanan genişlemenin etkisiyle inşaat ve otomotiv sektöründe ciddi bir canlanma oldu. Bu piyasaları ve birçok sektörü hareketlendirdi. Her ne kadar kredi faizlerinde son zamanlarda bir yükseliş olsa da sektörel canlılık devam ediyor. Aynı şekilde Eskişehir OSB’deki sanayinin elektrik ve doğalgaz tüketim verilerine baktığımızda da bu büyümeyi teyit eden veriler görüyoruz.”

Ayhan ZEYTİNOGLU / Kocaeli Sanayi Odası Başkanı
“Avrupa’nın durmasına rağmen büyüdük”

Sanayi üretim endeksi temmuzda aylık yüzde 8.4, yıllık yüzde 4.4 arttı. Aylık bazda gerçekleşen yüzde 8.4’lük artış Covid-19 etkisiyle taban seviyeden gelen büyümeyi gösterdiği için aylık artıştan ziyade, yıllık gerçekleşen yüzde 4.4’lük artışı çok değerli buluyoruz. Temmuz ayı, Avrupa’nın büyük kısmının duruşta olduğu bir ay olduğu için AB’ye ihracat yapan firmalarımızın temmuzda duruşta olmasına rağmen imalat sanayindeki yıllık yüzde 5.1’lik artışı çok değerli buluyoruz. Ağustos ayından itibaren Avrupa’daki toparlanmaya bağlı olarak sanayide büyümenin devam edeceğini bekliyoruz.

Avrupa ekonomisindeki toparlanma bize göre çok daha yavaş gerçekleşiyor ve toparlanma hızı bizi de etkiliyor. Kapasite kullanım oranlarında da benzer bir durum söz konusu. Geçen yılın yüzde 5 civarı gerisindeyiz. Ancak ağustosun ikinci yarısı ve eylül ayından itibaren hem sanayi üretiminde hem kapasite kullanım oranlarında geçmiş yılların potansiyelini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Temmuz ayında sermaye malı üretimindeki yıllık artışın yüzde 1.5 ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu oran bizim için önemli. Zira geleceğe yönelik büyümenin ön işaretini veriyor.

Müjdat KEÇECİ / Denizli Sanayi Odası Başkanı
“V tipi geri dönüş olduğu görülüyor”

Sanayi üretiminde temmuz ayındaki yüzde 4.4’lük artış memnuniyet verici. Sanayi üretim endeksi zaten son üç aydır artıyordu. Yıllık bazdaki kadar aylık bazdaki artış da önemli. Rakamlar gösteriyor ki, Türkiye pandemiye rağmen sanayide hareketlenmeyi sağladı. V tipi bir geri dönüş olduğu görülüyor. Ben ağustos ayında temmuza göre yüzde 15’lik sanayide bir artış olacağını bekliyorum. Benim sahadan edindiğim izlenim bu. Denizli’de sanayinin artışını gösteren iki çıktı var. Ağustos’ta elektrik tüketiminde artış yüzde 7-8 olurken, ihracat artışı da memnuniyet verici. Temmuzda 300 milyon dolarlık aylık ihracat gerçekleştirdik. Pandemi öncesi Aralık, ocak, şubat aylarındaki ihracattan daha iyi bir seviyeye ulaştık. Sanayide güçlü bir toparlanma var.

RAHİME BAŞ UÇARBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu