Şirket Haberleri

Sanko Holding 2013 Yatırım Planları

Anadolu sermayesinin en büyük temsilcilerinden Sanko Holding, istikrarlı büyümesiyle başta faaliyet merkezi olan Gaziantep’te hem de birçok Anadolu kentindeki iş dünyasına örnek olmayı sürdürüyor.

sanko holdingBüyüme hedefi konusunda hedef hep, “Türkiye büyümesinin en az 1.5 katı” kodunu kullanan ve bunu da büyük ölçüde realize eden Sanko, 2013 için de bu plan üzerinden yürüyecek. Ancak 2013’ün Sanko için ayrı bir önemi var. Çünkü 2013’te, adı Sanko ile adeta özdeşleşmiş olan Abdülkadir Konukoğlu’nun yönetim koltuğundaki son yılı olarak tarihe not düşülecek.

Geçen yıl Abdülkadir Konukoğlu’nun ilk kez Ekonomist ile paylaştığı ‘65 yaş sınırı dolayısı ile holdingin yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrılma ve vakfın başına geçme kararı’, kararlılıkla uygulanacak. Sanko’da bayrak değişiminin diğer tarafında ise Abdülkadir Konukoğlu’nun kardeşi Zeki Konukoğlu bulunuyor.

1980 yılından bu yana grupta olan, halen dokuma ve enerji gruplarının sorumluluğunu taşıyan Zeki Konukoğlu, bu konuda yine ilk kez Ekonomistle paylaştığı görüşlerinde, “Bu karar grubumuzun kurumsallaşma adına attığı ilk, en büyük adımdır”sözlerini dile getiriyor. Yılı 5 milyar doların üstünde ciro ile kapatacak olan Sanko’nun 2013 projeksiyonunu Abdülkadir Konukoğlu şöyle yanıtladı.
BÜYÜME BEKLENTİSİ: Sanko olarak en yüksek büyümeyi, enerji, iş ve tarım (traktör) makineleri, Türkiye’de ise en yüksek büyüme enerji ve otomotiv sektörlerinde olur. Geleneksel sektörlerimizde büyüyeceğimiz gibi traktör gibi yeni girdiğimiz alanlarda da büyüme içerisinde olacağız. 2010’da 3 milyar 346 milyon TL olan ciro, geçen yıl 4 milyar 330 milyon TL’ye yükseldi. Bu gelirlere bakıldığında 80 şirket ve 14 sektördeyiz. Ancak tekstil alanımızdan vazgeçmemiz mümkün değil. Çünkü yalnızca tekstilde 1 milyar liralık getirisi olmuş.

ENFLASYON HEDEFİ: Gelişmeleri hep beraber göreceğiz. Hükümetimizin yoğun bir çalışması var bu konuda. Enflasyon konusunda yüzde 6-7 oranında beklentimiz var.

YATIRIM PLANLARI: Yeni gireceğimiz yatırım alanı yok. En azından şu anda yok. Ancak, dünyadaki gelişmeler neyi getirir şimdiden bilemeyiz. Holdingin amiral gemisi olan tekstilde tevsi yatırımlarımız, enerjide mevcut yatırımların yanı sıra, yenilerini başlatacağız. Sanko Holdingin yeni hedefleri arasında asıl büyüme alanı enerji olarak belirlendi. Özellikle üretim ayağında daha çok ilerlemek istiyoruz. Fakat tekstilde de yatırımlarımız sürüyor. Makinelerimizi yeniliyoruz.

AVRUPA KRİZİ ANALİZİ: AB Bölgesi’ndeki kriz, 2012 gibi devam eder. B planı her zaman hazır. Afrika ve Uzakdoğu başta olmak üzere, değişik ülkelere açılımımız devam edecek. Yeni pazarlara yönelme konusunda ekip olarak sürekli bir eğitim ve araştırma içerisindeyiz. Yeni pazarların iş yapış şekillerini, ulaşım imkanlarını, metodlarını hep öğrenme ve pratik yapma ihtiyacındayız.

İHRACAT: AB Bölgesi’ndeki kriz nedeniyle zaten geleneksel ihraç pazarlarına yenilerini eklemek amacıyla başlattığımız çalşma kapsamında, Afrika ve Çin dahil Uzakdoğu ülkelerine yöneldik.

Tabi ki Avrupa’yı unutmadık, ancak büyüme noktası olarak bu saydığımız bölgeleri seçtik. Ağırlığımızı daha çok oralara vereceğiz.

HALKA ARZ: 2013 yılında halka arz planımız yok.

YABANCI ORTAKLIK: Çimento, gaz beton, gıda, boya ve bilişim sektörlerinde yabancı ortaklıklarımız var. Ancak 2013 yılına yönelik bir planımız yok.

SATIN ALMA: Şimdilik bir öngörümüz yok. Ancak, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeler neyi getirir, bilemeyiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu