Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Şanlıurfa’ya Hazır Giyimcilerin Yatırımları

Şanlıurfa’ya Hazır Giyimcilerin Yatırımları

ŞANLIURFA İLK HAMLEYİ HAZIR GİYİMCİLER YAPTI
YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
TURİZM – TEKSTİL – TARIM ÜRÜNLERİ – MEYVECİLİK – HAYVANCILIK

urfa yatirimBarış sürecinin belki de ilk ekonomik yankısı Şanlıurfa’da oldu. Teşvik Yasası sonrası ilk kümelenme projesi hazır giyimcilerden geldi ve Şanlıurfa’ya ilk yatırım hamlesini başlattılar. Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu, kümelenme metoduyla ilde sektöre yönelik bir üretim üssü kuracak. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde, Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) adıyla kurulacak merkezin 5 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.Bu proje birçok bakımdan bir ilk ve diğer sektörlere rol modeli oluşturuyor. Öncelikle sektörel bazda ilk kümelenme projesi. Ayrıca, yatırım teşvik paketi sonrasında da sektörel olarak atılan ilk adım. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ilklerin sektörü olduğunu bu projeyle de göstermiş oldu. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde hazırgiyim adası’nda 350 dönümlük arazi sektöre tahsis edildi. Bu alanın yüzde 55’i kapalı kullanıma ayrılıyor.

Mimari üst yapı çalışması ile öncelikli KOBİ’ler olmak üzere hazır giyim firmalarının yerleşimine hazır hale getirilecek. Bölgede üretim tesisleri yanında kreş gibi, sosyal tesisler ite meslek lisesi gibi bölgenin istihdam niteliğini geliştirici altyapılar ile laboratuvar, lojistik gibi, yan hizmetler de yer alacak. Böylelikle modern bir çalışma alanı yaratılmış olacak.

Türkiye Hazırgiyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, teşvik paketinde 6’ncı bölgede yer alarak büyük bir fırsat yakalayan Şanlıurfa’nın dinamik ekonomik yapısı, genç nüfusu ve jeostratejik konumuyla bu yatırımı çektiğini ifade ediyor. Sektörde birçok yatırımcının bölgeye gitme niyeti olduğunu fakat şu an beklemede olduklarını kaydeden Negrin, aynı hamleyi başka illerde de yapmak için dikiş makinelerine ilişkin bir teşviğin de verilmesi gerektiğini söylüyor.

Şanlıurfa tabii ki sadece tekstil değil, turizmde de bölgenin en iddialı kentlerinden biri. Peygamberler kenti Şanlıurfa, Göbeklitepe kalıntılarıyla tarihi bilgileri değiştirdi. Şu an kazıların sürdüğü kentin, gelecek yıllarda turizm açısından merkez illerden biri olması kaçınılmaz. Bunu gören turizm yatırımcıları da ile kaynak ayırmaya başladı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir