Ekonomi Haberleri

Satış hikayesi olan 6 hisseye dikkat!

Satış hikayesi olan 6 hisseye dikkat!

borsa hisseBileşik Endeks’in yurt dışı ve yurt içinden gelen olumlu haberlerle yükselişe geçse de uzmanlar dalgalı seyrin henüz tam anlamıyla geçmediğini kaydediyor. Böylesi bir dönemde ise analistler, hikâyesi olan hisselere dikkat çekiyor. 2013’te borsa şirketleri arasmda en çok Satmalma ve Birleşme (S&B) beklentileri takip ediliyor. Bu bağlamda özellikle Migros Ticaret, CarrefourSa, Teknosa ve Tekstilbank gibi şirketler öne çıkıyor.

Gezi Parkı olayları ile birlikte yabancı piyasalardan gelen olumsuz haberlerin etkisiyle 93.000’lerden 71.000’le-re gerileyen Bileşik Endeks’te toparlanma eğilimi var. Merkez Bankası nın faiz koridorunu artırılabileceği sinyali ve FED Başkanı Bernanke’nin yaptığı varlık azaltımına ilişkin dengeli açıklamalar sonrasında endeks 76.000’li seviyelere yükseldi.


Her ne kadar endeks yönünü yukarı yönlü olarak değiştinniş olsa da Bileşik Endeks’in bir süre daha dalgali seyirde ilerleyebileceği belirtiliyor. Uzmanlarsa yatırımcıların bu dönemde hikayesi ve beklentisi olan hisselere yönelmesi konusunda hemfikir.

BEKLENTİLİ HİSSELER

Bu bağlamda yatırımcıların en çok takip ettiği konuların başında borsa şirketlerinin satın alma ve birleşme haberleri yer alıyor. Yılın ilk yarısında borsada 16 şirkette toplamda 2.2 milyar dolarlık hisse satışı veya ortaklık gerçekleşti. Daha önce yine bu sayfalardan duyurduğumuz satışı beklenen şirketlerden Ericom Telekomünikasyon ve Ekiz Yağ’da da işlemler gerçekleştirildi.

Bundan sonraki dönemde de gözler, yine borsa şirketlerinin satınalma ve birleşme haberlerinde olacak. Biz de bu sayımızda gerçekleşmesi beklenen işlemleri mercek altına aldık. Çünkü bu işlemlerde fiyatın yanında çoğunluk hissenin el değiştirmesi durumunda son dönemde Boyner hisselerinde olduğu gibi çağn beklentileri de gündeme geliyor.

GÖZLER 6 ŞİRKETTE

1 Migros Ticaret: Şirketin sermayesinin yüzde 80,51’i MH Pera-kendecilik’in elinde. Ana ortağın kontrolü ise BC Partners’a ait. BC Part-ners’in genellikle girdiği şirketlerden beş yıl içinde ve dolar bazında yüzde 20’lik bir kârla çıktığı biliniyor. Dolayısıyla 2013 yılında BC Partners’ın Migros’tan çıkacağı tahmin ediliyordu. Şirket, Migros’un satışı için JP Morgan ve Bank of America’ya yetki vermişti. Hisse her ne kadar uzun zamandır ‘satıldı, satılacak’ haberlerine maruz kalsa da analistler, Migros Ticaret hisselerinin yükseliş açısından henüz doyuma ulaşmadığını ve hissenin fiyatının uygun olduğunu belirtiyor. Şirketle başta Tesco Kipa ve CarrefourSa olmak üzere büyük oyuncuların ilgilendiği kaydediliyor.2 Teknosa: Teknoloji perakendesi tarafında sektörünün en büyüğü olan Teknosa’nın daha önce EP Çenter ve Best Buy’ın Türkiye operasyonlarını aldığı biliniyor. Sektöründe gerek organik gerekse inorganik büyümeye ağırlık veren şirketin Elect-roWorld ve Darty ile satın alma işlemleri için görüştüğü yönünde haberler çıktı.

ElectroWorld hisselerinin yüzde 40’ının Esas Holding ile Ömer ve Demir Sabancı ortaklığının elinde bulunması, taraflar için anlaşmanın daha kolay olabileceği yönünde. Tekno-sa’nın aynca, Darty’nin Türkiye operasyonu ile birlikte bazı yurt dışı operasyonları ile de ilgili olduğu konuşuluyor.

3 CarrefourSa: Geçtiğimiz Nisan ayında Sabancı Holding, Carrefo-urSa’da yüzde 12 hisseyi daha 141 milyon TL bedelle Carrefour Neder-land’dan satın almak için hisse devir sözleşmesi imzalamıştı. Bu alımla Mehmet Nane’yi CarrefourSa’nın başına geçiren holding, böylece Carrefour cephesindeki sıkıntıları çözmüştü. Öyle ki son dönemde kulislerde CarefourSa’nın Migros’a talip olacağı söylentileri gündemi meşgul ediyor. Ancak, bu söylentilere şimdilik ‘temkinli’ yaklaşılıyor. Şirketin yüzde 2,99 olan halka açıklık oranını yüzde 15’e artırmayı hedeflediğini hatırlatalım.

4Tekstilbank: GSD Holding ve Tekstilbank yönetimi tarafından 27 Mart tarihinde KAP’a yapılan açıklamada muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsi-yonlann tespiti için çalışmalara başlandığı açıklanmıştı. Hatta alıcı isimler arasında uzun süre Denizbank’ı satın almak için Dexia ile görüşmüş olan ancak bu satın almayı gerçekleştiremeyen Katar National Bank da anıldı. Bunun yanında Doha Bank’ın da yine talipliler arasında zikredildiği bilinen Tekstilbank’ta, alıcıların daha çok Körfez ve Arap bölgesin olacağı tahmin ediliyor. Son olarak Çinli bir bankadan bahsedildi. Yatırımcıların bu satın alma sürecini dikkatle takip etmesi öneriliyor.

5 Şeker Piliç: Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticileri içerisinde yer alan Şeker Piliç, hatırlanacağı üzere yılbaşında Torunlar Grubu ile ortaklık görüşmesi gerçekleştirmişti. Şirket hakkında başlatılan icra takipleri sonucunda bu görüşmelerin iptal olmasının ardından da Banvit’le masaya oturan Şeker Piliç için, buradan da bir sonuç çıkmamıştı. Şirket yöneticileri ‘İleride şartlar uygun oluştuğu takdirde satış konusu tarafımızdan tekrar değerlendirilecektir’ derken, şirketin hisselerinin de hızla gerilediğine şahit olduk. Uzmanlar hissede görülen yükselişlerin hem fiyatın uygunluğundan hem de satış beklentilerinden kaynaklandığını açıklıyor.

6 idaş: Önceki hafta birtakım mecralarda ‘Idaş’a New York merkezli Capital Partners’ın 30 milyon TL ile ortak olduğu’ haberleri çıkmıştı. Bunun üzerine Idaş’ın 11 Temmuz’da KAP’a yaptığı açıklamada böyle bir ortaklık görüşmesinin yapılmadığı bildirdi. Bu iddia şirketin yönetimince yalanlansa da Idaş’ta uzun süredir devam eden bu beklenti, hissede beklenti yaratmaya devam ediyor.

Mustafa Gündoğdu / Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu