Anasayfa / Kariyer ve İş / Satsumalı lokuma ilgi büyük

Satsumalı lokuma ilgi büyük

Satsumalı lokuma ilgi büyük

BODRUM LOKUM / BODRUM

Evet, mandalinalı lokum var. Daha doğrusu bir çeşit mandalina olan satsumalı lokum bu. Bodrum’daki K Plus Gıda’nın sahibi Kanat Kıral, “Bodrum Lokum” markasıyla piyasaya sunduğu bu ürünün ortaya çıkış öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Yıllarca Avustralya’da yaşadım. Orada hem çalışıp hem de gastronomi eğitimi aldım. Ülkeme dönmeye karar verdiğimde gıdayla ilgili bir iş kurmayı düşünüyordum. Türkiye’de üretilmeyen ürünleri tespit etmek üzere yoğun çalışmalar yaptım. Sonunda Bodrum’un meşhur satsumasında karar kıldım. Bu meyveyle neler yapabileceğini düşünürken lokum aklıma geldi ve Bodrum’da 250 bin dolarlık yatırımla bir imalathane kurdum.”K Plus Gıda’nın 400 metrekarelik imalathanesi, yılda 172 ton lokum üretme kapasitesine sahip. Kanat Kıral, Bodrum Lokum’a en çok İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerden talep geldiğini söylüyor. Yurtiçindeki satışlarını giderek yaygınlaştıran şirketin kısa sürede ihracata başlaması da iddialı olduğunu gösteriyor. Kıral, “Ürettiğimiz lokumları önce Fransa’ya sattık. Paris’teki bir gıda toptancısına ilk etapta 15 bin euro’luk satış yaptık. Burada ürünlerimizi gören ve beğenen Viyanalı başka bir şirketin yetkilisi bizimle irtibata geçti. Onlara da lokum sattık. Sürekli yeni siparişler geliyor. Başka ülkelerden de talepler gelmeye başladı” diyor.

Kanat Kıral’ın gıdayla ilgili projeleri lokumla sınırlı kalamayacak gibi görünüyor. Yine bir ilke imza atacağını iddia eden Kıral, şimdilik bu yeni projenin enerji verici içeceklerle ilgili olduğunu söylemekle yetiniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir